האם עונש מוות על מחבלים יפחית את כמות הפיגועים?

התייחסות למאמרו של ארז שדו

דין מוות לכל מחבל רוצח, לא יפחית את מספר הפיגועים. הפתרון: שלום

אחרי כל רצח מזעזע של יהודי, נשמעים הקולות לגזור דין מוות על המרצחים. אינני מתנגד לכך שכל מי שנוטל חיים של אחר, דינו מוות (וזה בית המשפט יקבע כמובן). אבל, לעניות דעתי, גזר דין מוות לא יפחית את הפיגועים ולא יהיה מניע רלבנטי בדרכו של המחבל/המפגע/הרוצח.
 
גם אני, כמו כל אדם בר דעת, יהודי, ישראלי שנולד, גדל ובגר כאן, מזדעזע לרצח נתעב של יהודים (כמו רצח נשים וילדים) כי רצח הוא רצח הוא רצח. המחבלים הנתעבים היוצאים לרצוח יהודים, דינם מוות. אבל, גם אם החוק בישראל ישונה וכל רוצח יומת בצו בית המשפט, לא יתמעטו מקרי הרצח, עד אשר ישרור השלום בינינו ובין שכנינו. ולכל הספקנים אומר,: שלום נכרת רק בין אויבים וההיסטוריה מלאה בדוגמאות של עשרות ומאות שנים של איבה ומלחמות שהסתיימו בברית שלום, שרק לאחריה תם עידן האיבה והקזת הדם.
 
משום מה טוענים, בעיקר בחוגי הימין והימין הקיצוני, "לעולם לא יהיה שלום עם הערבים" "לעולם אין לסמוך על הערבים" "הם לעולם ירצו בהשמדתנו" ועוד דעות קדומות כהנה וכהנה. יש גם מחנה אחר בארץ. מחנה השלום. אנשים הסבורים כי הכיבוש משחית ועשרות שנות כיבוש של עם אחר יוצר בצד השני תחושות של יאוש ודיכאון.
ואמנם יש בצד השני שנאה נוקבת לישראל. הילדים הפלשתינאים מתחנכים מגיל ינקות על שנאת ישראל ומשם באים המרצחים והמפגעים היונקים את האיבה לישראל מגיל צעיר ובבגרותם מיישמים הלכה למעשה את השנאה לישראלים..
 
עונש מוות לא יפחיד את השהידים ולא יפחית את הפיגועים והרציחות. הפיתרון היחיד הוא: שלום. הוא נראה רחוק היום. לא בר השגה. אבל, חלומות גדולים מתגשמים. יש מחנה שלום גדול בישראל הסבור שלא כל האשמה בקיפאון המדיני, מצויה בצד השני. גם הצד הזה, לא משתוקק לשלום, מעבר למס שפתיים.. ממשלה, שנותני הטון בדרכה הפוליטית הם אביגדור ליברמן, נפתלי בנט, אלקין, לוין וחוטובלי, שגם לידם נתניהו נראה כמו יוסי שריד של פעם....היא לא ממשלה שהשלום עומד בראש מעייניה. גם הצד השני עושה טעויות למכביר ומנהיגיו, ברגע של אמת, בעת שברק ואולמרט הציעו להם הצעות מפליגות, דחו את היד המושטת. כנראה שיישפך עוד דם רב. בלי או עם עונש מוות. עד שיקומו מנהיגים חדשים בשתי המדינות שישכילו להבין שהשלום הוא בר השגה ולהשגתו צריכים לוותר הרבה. דור או שניים. 10 שנים או 50 בסוף השלום יושג.
אמן! אינשאללה!
 
תמונה ראשית: digitalart

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל