מבוגרים שאינם זקנים

יוצאים לפנסיה בגיל 67 עם המון נסיון בעבודה, נסיון שנזרק לפח ואינו מנוצל. בושה לכלכלה שלנו ויותר בושה לחברה הישראלית

מחדל ההתייחסות לקהילה המבוגרת

לצורך מאמר זה (ולעתיד), המונח "קהילה מבוגרת" מתייחס לקבוצת הגיל של 65 עד 80 (ויותר), לאנשים אשר צברו כ-50 שנות ניסיון בעבודתם ובמקצועם ומוצאים עצמם, לא כל כך לפתע, (אבל תמיד לא מוכנים), ללא עבודתם, ללא עיסוק במקצועם, ללא אחריות וללא המשהו הנוסף שכדאי להמשיך ולחיות עבורו. הפסד להם והפסד למדינה !

אין פה רק שאלה של כסף, אף שרמת-חייהם יורדת פלאים, אבל למה לפגוע בכבודם? מה? הניסיון הגדול שצברו עשרות שנים כבר לא שווה דבר? וחשבתם כמה כסף וזמן הושקעו באיגום הניסיון המיקצועי אצל האזרחים הקשישים הללו,,,

לפני כ-10 שנים מוניתי עם עוד 3 אנשים כדירקטורים חיצוניים בחברה ציבורית השולטת על קופות גמל. ארבעתנו היינו גם ועדת ההשקעות של החברה. בישיבה הראשונה הוצגנו בפני הצוות המקצועי בחברה (גיל ממוצע 35) – לכן והתגובה של כמה מהם היתה בסגנון של "מי צריך את מושב-הזקנים הזה?"
אגב, אני שכחתי לציין שארבעתנו עברנו את גיל הפנסיה...
התשובה של סמנכ"ל החברה לתוהים על גילנו המתקדם היתה: "ארבעה אנשים אלו מהווים יחד כ-180 שנה של ניסיון פיננסי במשק – הרבה יותר מאשר לכולכם יחד. תגידו תודה שהשגנו לכם אותם."

קשה לי להבין את אותן החברות השולחות לפנסיה את עובדיהן המנוסים ולא מתייחסות לכך כהפסד של ממש לחברה. אין הדבר אומר שלא צריך להוציאם לפנסיה, יש חוק וחייבים. אבל, ניתן לשמור, לפחות על חלקם, כעל השקעה שהחברה אסור לה לאבד. ניתן להעסיקם כיועצים גם בשכר סמלי (תאמינו לי הם יעריכו זאת...)
אני מכיר חברה שמדי שבועיים, ביום שישי, מזמינה את הפנסיונרים הבכירים שלה לישיבה עם ארוחת בוקר. בישיבה מועלים בפני המוזמנים תוכניות ובעיות כדי שה"לשעברים" הללו יעירו על כך, ויציעו הצעותיהם. תרומתם על-פי המנכ"ל, לא תסולא בפז, עד שהחברה החליטה לשלם להם 300 שקל לפגישה (בזול...)
אני לא מבין מדוע שחברה בשטח טכנולוגי מסוים לא תגייס כיועצים, פנסיונרים מאותו תחום עיסוק. ברור ומובן כי יש מה ללמוד מהם והם רוצים להיות פעילים חוץ מלהשתתף בחוגים במתנ"ס...
יותר מכך, אינני מבין מדוע שגורמים בשירות התעסוקה, בארגוני מסחר, כספים ותעשיה – לא יקימו יחידות לאיתורם של אנשים מתאימים מהאוכלוסייה הבוגרת שאין לוותר בקלות על ניסיונם.
 
תמונה ראשית: Wonderlane

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל