פרידה מאריק - האחד והיחיד עבורי

אינני נוהג להצטרף למקהלה כלשהיא אך הפעם לראשונה אחרוג מכך. כשכל המי ומי הידועים מבכים אותך אריק, גם אני, האחד שלא הכרת מרגיש צורך.

מחפש את המילים

מוזר. יש בתוכי כל כך הרבה ממך שאני חש שיכולתי למלא ספר שלם, אך אני מחפש את המילים ומנסה לעשות בהן סדר הגיוני. זה קשה, כי הלכת מאיתנו בחטף, ולא היה סיפק בידי לארגן את המחשבות אבל זה לא מה שיעצור אותי. ייצא מה שייצא.
אתמול בלילה צפיתי בעוד סיבוב של משחקי אירופה לאלופות. אני בטוח שגם אתה תיכננת לצפות בהם אבל הגורל הועיד לך משהו אחר. האמת היא שישבתי מול המרקע ולא הייתי מרוכז. מולי התרוצצו שחקנים בשווי כולל של מיליוני דולרים אבל מרגע שהידיעה לגביך חילחלה לכל אמצעי התקשורת איבדתי את הטעם. ישבתי ובהיתי במירקע אך כמו בשירך הידוע, נתתי למחשבות לרוץ בכל הכיוונים. והן אכן רצו. הרהרתי בך וראיתי שוב, איך לא, את תמונות ילדותי והתבגרותי חולפות עליהן כבסרט נע. מעניין, אבל כשאני חושב עליך פתאום במונחים של "היה" , אני נזכר באותה
נשימה במייקל ג'ורדן ייבדל לחיים ארוכים. כמו אלוהי הכדורסל, האחד שלטעמי לא היה ולא יהיה כמותו, כך אתה - אלוהי התרבות והשירה. לפחות לטעמי לא היה ולא יהיה מישהו כמוך.
לא הכרת אותי למרות שגאוגרפית גדלתי ובגרתי לא רחוק ממך. אני זוכר את השבתות בהן ראיתי אותך רכוב על הקטנוע מגיע עם אורי ל"בלומפילד". פעמים רבות גם ישבנו לא רחוק האחד מהשני. יחד קפצנו והתלהבנו, יחד נותרנו דוממים כשהשחקנים "אכלו לנו את הלב" . הנה כי כן, ליבך החזיק עוד שנים ארוכות, עד אתמול. בערך באותה תקופה, בעידן הפטיפון, היה לי תקליט של שלישיית גשר הירקון. יכולתי בקלות לזהות את קולך בכל שיר. תערובת של השירים האלה עם שירי הביטלס התנגנה לי בתוכי באופן קבוע. כשאני חושב על זה, כל כך טבעי זה היה.

אחר כך, ברגעי ההפוגה במלחמה הארורה ההיא ואחריה, בעיקר בלילות, אני זוכר את עצמי מפזם חרש את שיריך. זו היתה הפלגת זמנית של הנפש לאיים של שפיות. משהו שמתדלק בך כוחות נסתרים מחודשים ומאפשר לך להמשיך. מדהים שזה נמשך עוד שנים רבות בשרות מילואים, בלילות לבנים של בדידות. לא יודע למה אבל בזמן האחרון השמעתי לעצמי שוב ושוב את "יצאנו אז",
ונזכרתי בלילות ההם. איזו נוסטלגיה.
כל מיני הבזקים של תמונות ממך חולפים לי בראש. רבים מדברים על שיריך אבל האם מישהו מהדור היותר צעיר כיום יודע שבעצם היית גם שחקן אדיר? היית בקלות יכול לכבוש את הבמה בתיאטרון הלאומי. בכלל בתור בדרן, לא היו לך מתחרים. כל הסטנדאפיסטים כיום בעיני הם לעומתך סטנדאפיסטים בגרוש. מי שזכה לראות ולשמוע אותך ברגעים של בידור או חיקוי יודע על מה אני מדבר. לדור הנפילים שלך ושל שייקה אופיר אין שום יורש המתקרב לקרסולייכם. זו בכלל לא אותה רמה, לא אותה קלאסה. מי שלא ראה את "לול" , או "כבלים" כדאי שיראה מה הוא שחקן בידור אמיתי.
תקופות שונות חולפות לי בראש כבליל לא מסודר. שנה אחרי מלחמת ששת הימים, כשכל עם ישראל עדיין באופוריה, מתחוללת באירופה מהומת אלוהים. הרוסים פולשים לצ'כוסלובקיה ורומסים את עצמאותה ברגל גסה. אני נזכר בך שר את " שיר שחלמתי על פראג". השיר שהיכה בנו ועורר אותנו להסתכל מחוץ לבועת השיכרון שטבלנו בה. מישהו היום זוכר את שירי המשוררת רחל ששרת? אצלי באוטו, לצד נכסי צאן ברזל של ה Doors , ה Jethro Tull , ה ביטלס ועוד, יש גם דיסק של שירי רחל שאתה שרת. היכולת הזו לעבור בין הקלאסיקות השונות מדהימה אותי עד היום. זה כנראה משום שזו הליגה של הגדולים ביותר העומדים בכפיפה אחת כך שזה נראה טבעי לגמרי.

מה אומר לך, אני יכול כך לכתוב מהרהורי ליבי כל היום. אתה כל כך ספוג בי בכל רמ"ח איברי שזה יכול להסתיים בקלות בספר. ברצף בלתי נגמר עוברים לי בראש שירים של החלונות הגבוהים. איזה שירים. לא מזמן קראתי ספר המנתח את אישיותו ופועלו של דוד המלך - כל מיני דברים שרואים מכאן אבל לא משם (כלומר לא נחשפים מקריאה רגילה בתנ"ך בספרי שמואל ומלכים). אני נזכר בשיריך על אבשלום. כשיודעים ומבינים את הרקע ההסטורי ושומעים את השירים האלה האירועים מקבלים מימד נוסף המעלה בך הרהורים. פתאום עלו בדמיוני תמונות חיות מתקופת המרד של הבן האהוב באביו המלך. לא יאומן. לא פחות מרתק הם הנושאים ששרת עליהם. מיגוון עצום הנוגע בכל תחומי החיים. בנותי למשל גדלו על "אדון שוקו" , " גברת עם סלים" ועוד רבים וטובים. אך אתמול שמעתי בדרך את "גיטרה וכינור" ושוב הגברתי ווליום והתרגשתי כאילו זו הפעם הראשונה.
כולנו נבכה את לכתך אבל אני חושב שאתה בצניעותך המופלגת היית אומר " עזבו אותכם מכל הטררם הזה - למה לכם". אז אני כתחליף, עומד ומוחה לך כפיים. לא אוכל לחדול מכך כל ימי.
 
תמונה ראשית: itsik64
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל