השקר הלבן ואפליית הנשים

שדולות הנשים בישראל טוענות לאפליה על רקע מיני. האם קיימת אפליה? האם צריך לקדם את הנושא בכיוון הזה, ואיך ניתן לשפר במידה וצריך.כל זה בכתבה שלפניכם

 

היכן מתבטא ההבדל בין גברים לנשים?

מאז ומתמיד ידעתי שיש חלוקת תפקידים ברורה ביני לבין הבנות. כמובן שבגיל קטן זה התבטא בדברים חסרי ערך: כשיורדים לחצר, תפקיד הבנות לקלוע צמות ותפקידי למשוך ולפרק אותם. כשנכנס מקק לחדר, תפקידי לרדוף אחריו ותפקיד הבנות הוא לעמוד על הספה ולצעוק "בה בה", וגם לספק לי את הכפכף אתו אני אמעך לו את הראש. כשנולד תינוק והוא מוצג לראווה כשהוא קמוט, אדום ומכוער בעליל, תפקיד הבנות הוא להגיד כמה הוא חמוד ומתוק, ותפקיד הגברים הוא להגיד ש-"בטח כשהוא יגדל הוא יהיה חתיך... יש פוטנציאל... בהחלט יש...".
ככל שבגרתי, הבנתי שההבדלים ביננו יותר עמוקים. מניפת הצבעים אצל הבנות כוללת: סגול חציל, סגול לילך, אגס סלמון, טורקיז, קוניאק, ירוק דשא, ירוק תפוח, ירוק זית, ירוק בקבוק, ירוק זרחן, ורוד פוקסיה, קרמל, חום אפוקסי, מעושן, אפור עכבר ועוד מיליוני דימויים מהעולם הזיאולוגי. לעומתן, הגברים נוהגים לפלח את טבלת הצבעים האינסופית של הבנות לעשרה צבעים בדיוק וחסל. בנות יכולות לשים לב לכל הפרטים ולו השוליים ביותר בביגוד ואילו הגברים, בקושי זוכרים את המראה הכללי. כשבנות פוגשות אחת את השניה, המשפט הראשון יהיה: "וואו, איזה יפה את!"... גבר שישתמש במשפט פתיחה כזה, ייתקל במצמוץ עיניים מוטרד. לבנות אכפת מה הולך מתחת לספה שזה, אגב, המקום האידיאלי לגבר לדחוף שם את הלכלוך. בנות יודעות להביע רגשות, להכיל את הקיטורים של הגבר ולהביע השתתפות כנה בצערו, בעוד הגבר ממש מאבד עשתונות כשהאישה מתחילה להמטיר. באופן כללי, נשים הרבה יותר רגישות, ונוטות לבכי מהר יותר מהגבר. לחיצה קטנה והסכר נפתח...
אז נכון, ישנם הרבה גברים החולקים מעט מתכונות האופי של הנשים. ישנם גם גברים שהם "נשיים" לחלוטין בתכונות האופי שלהם. או מה שמוגדר במונחים פסיכולוגיים – 'מטרוסקסואל'. אבל על פי רוב זה לא כך. גבר הוא גברי ואישה היא נשית.
 

אפליה או התאמה

לאור הדברים, ברור שלצעוק בכל מקום את הסיסמה "אפליית נשים" היא לא תמיד לעניין. ישנם תחומים שהם טאבו עבור גברים או, לחילופין, תחומים מסוימים שנשים לא יכולות להתקרב אליהם. ישנו דבר נוסף שצריך להביא בחשבון. גם אם נשים יכולות להתאים שכלית או תכונתית לתחום כלשהו, ישנם מניעים צדדיים שכדאי לשקול. נשים עוברות תהליך פיזיולוגי מידי חודש שאצל חלקן (לא אצל כולן) גורם לחוסר איזון. כמו כן, נשים עוברות במהלך חייהן תהליך של היריון ולידה שמוציא אותן מכלל שימוש לשלושה חודשים לפחות. לכן, בוס שלא יכול להרשות לעצמו לאבד את העובדת שלו פעם בחודש, או מידי כמה שנים לחפש ממלא מקום למועסקת שיצאה לחופשת לידה, נאלץ לצמצם את אחוזי הנשים העובדות אצלו. לא אפליה, אלא עניין פרקטי.
 

נשים במערכת התעסוקה בישראל

אפשר גם להוכיח את זה בשטח. קחו לדוגמא את תחום המשפטים שהמבנה שלו מתאים מאד לאישה שיודעת להבחין בין דקויות. הבחנה בין דקויות חיונית ביותר בתחום המשפט. לעיתים קרובות צריך ללמוד לעומק פס"ד, ולהוציא ממנו פנינים. או, לחילופין, להוכיח שאינו רלוונטי. לכן במערכת המשפט בישראל, אחוז הנשים עומד על 45%. אם נביא בחשבון את טווח השגיאה ואת העובדה שעד לפני כמה שנים הייתה אפליה אמתית שאנחנו בהחלט מנסים לשנות. תוסיפו על זה את הסיבות הצדדיות שהוזכרו לעיל', אין היום אפליה בתחום המשפט.
אחוזי הנשים הזכאיות לתואר ראשון גבוה יותר מהגברים בעשרה אחוזים, עובדה השוללת את הטענה לאפליה באקדמיה. תחום ההוראה הדורש הבנה בנפש התלמיד נשלט ברובו על ידי נשים. על פי נתוני משרד הבריאות ישנם הרבה יותר פסיכולוגיות מפסיכולוגים (תחום הנפש כבר אמרנו...) גני ילדים הוא תחום כמעט בלעדי לנשים (כנ"ל). אז יהיו כאלו שיטענו שהגברים זרקו לנשים את התחומים הפחות מכובדים, אבל זו טעות. גם כי ישנם תחומים מכובדים שנשים עוסקות בהם וגם כי מעולם לא ראיתי זבלנית או עובדת בגינה או נהגת אוטובוס/מונית או סנדלרית, ומעטים המקרים בהם נתקלתי בפתח הקניון במאבטחת. כלומר, התחומים האלה יותר גבריים ולכן עוסקים בהם בעיקר גברים, למרות שלא מדובר במקצועות נחשקים.
 

השקר הלבן

למרות הנתונים שהוצגו כאן, גם אני חושב שישנם תחומים המפלים נשים ללא קשר למידת התאמתם, אך לדעתי הם זניחים ואנחנו בדרך לשיפור. אבל קצת מרגיז לראות כיצד לוקחים נתונים סטטיסטיים יבשים ומציגים אותם כעובדות. כי כשמראים לאזרח התמים גרף המתאר את אחוזי הנשים בדרגות פיקוד בצבא אבל לא מספרים לו כמה נשים ניסו להגיע לדרגות כאלו, זה שקר לבן. זה בדיוק כמו שחרדי ינסה להתקבל למקום עבודה שאינו שומר שבת. כמובן שלא יקבלו אותו מהסיבה הפשוטה שהמנהל לא יכול להעסיק עובד שלא זמין בכל שעות העבודה. עכשיו תחשבו איך הייתם מתייחסים אליו אם הוא היה מתלונן שלא קיבלו אותו כי הוא חרדי. הטענה שלו נכונה מילולית אבל היא מוציאה מההקשר את הסיבה האמתית.
שדולות הנשים מנסות בכל דרך להכניס את נושא אפליית הנשים בתחומים שממש לא קשורים לאפליה אלא להתאמה. הן יודעות היטב להציג דיאגרמות פנטסטיות על מצב הנשים בישראל ומפציצות את האזרח התמים בנתונים שלא תמיד הוא מבין על מה הם מצביעים באמת. וזה חבל כי הן גוררות אחריהן הרבה בנות שבגללן הולכות על תחומים שלא מתאימים להם והורסות לעצמן את הקריירה.
 

אני מתנצל מראש אם הדברים ירגיזו אנשים/נשים מסוימים/ות, אין בכוונתי לעשות זאת. אבל אני יודע שזה תחום רגיש ולכן זה בהחלט יכול לעצבן.
אולי אני טועה,
אולי אני לא רואה את התמונה האמתית,
אם כן, תקנו אותי.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל