שיבוט אנשים והנדסה גנטית - בעד או נגד?

להודות על האמת, איני יודע כיצד ללכוד את תשומת לב הקורא האינטליגנטי ואנסה לשאול שאלת תם "הנדסה גנטית ושיבוט אנשים בעצם לא לפי הסדר הזה אלא, "שיבוט אנשים והנדסה גנטית", כן או לא, רוצה לומר אתם בעד או נגד ?

 

1997,הכבשה "דולי" שובטה...


פתח דבר- נושא השיבוט פרץ למרכז תשומת הלב הציבורית בחודש מרץ 1997, כאשר ד``ר יאן וילמוט הודיע כי הכבשה ``דולי`` נולדה במכון רוזלין בסקוטלנד.
 

מיזוג גינום אנושי עם זה של הקוף...

לאחרונה פורסם כי מכון מחקר בבריטניה עומד בפני פריצת דרך מדעית מיזוג גינום אנושי עם זה של הקוף על מנת להקנות לאדם עמידות בפני מחלות!

המתנה לגשם שיפסק בעיר פלורס גוטאמלה..

כאשר שמעתי על פריצת הדרך המדעית נזכרתי בדו שיח מרתק שהייתי שותף לו לפני מספר שנים, המקום - עיירה קטנה בשם פלורס, גווטמאלה, שותפי לאותו מסע, בחור בן 40 בשם פטריק, בונה גגות משוויץ שממתין יחד עמי בחדר באכסניה לגשם שיפסק (גשם שאינך יודע מתי מתחיל, איך הוא ממשיך וכיצד יסתיים ) על מנת לצאת ולתור מספר פירמידות מתקופת ה-"מאיה" שהג'ונגל כיסה עליהן.

"אל תדרוש במופלא ממך"

תוך כדי המתנה לגשם שיפסק, מופיעה לה על המרקע דמותו של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש שיוצא בהכרזה כי יפעל לעכב פעילותם של מכוני המחקר בכל הקשור לשכפול גנטי. ציטוט "כאדם מאמין, איני יכול לראות התערבות במעשי הבריאה" פה התפתח מעין ויכוח תיאולוגי\פילוסופי בין פטריק האתאיסט, לביני המאמין.פטריק כלל לא שאל את עצמו האם זה מוסרי להתערב במעשה הבריאה, לגבי דידו יש לעשות הכל כדי לקדם המדע. לעומתו טענתי כי השאלה הינה מוסרית קודם לכל! אין לשבט אנשים ולהתערב במעשה הבריאה! ניתן להקים בנק איברים דוגמת בנק הדם (לאחרונה, קיבל חוק תרומת איברים ברכתם של גדולי הרבנים) למען הסר ספק ברצוני לציין כי בתוככי תוכי אני אדם מאמין. ביני לבין עצמי כאשר מתגלה סתירה בין המדע לאמונה אני מגייס לטובתי את האמירה הידועה "אל תדרוש במופלא ממך"- המקור בספר בן סירא, "במופלא ממך אל תדרוש ובמכוסה אל תחקור" רוצה לומר, חקור ושאל שאלות עד לנקודה שהורשית, מעבר לה עצור, כי נסתרות דרכי הבורא...
 

מהרהורי לבי...

בבואנו לדון בסתירה בין מדע לדת נבחין כי האדם הדתי יוצא מנקודה הנחה שיש אלוהים ואין צורך להוכיח את קיומו! ואילו המדע לא מקבל את הגישה הזו כאקסיומה. זה למעשה ההבדל בין המדע לדת !
נכון שיש זרמים רבים ליהדות אבל בכולם קיום האל הוא נקודת המוצא. הגישה המדעית לא רואה את קיומו של האל כאקסיומה נתונה ומדען מפרש את הקיום האלוהי תמיד דרך הסתכלות על היווצרות הטבע והיקום, שלגבי זה יש אסכולות שונות אך לא כ-"אל" הבוחן לב וכליות שבפניו צריכים לתת את הדין. המדע נוטה לחלק המעשי ולא לסיפורי האלגוריה והאגדה שבתנך, במיוחד ספר בראשית, שבו סיפור בריאת העולם סותר לחלוטין את המדע. בהתיחסות אל התנך הרי שהעולם קיים כחמשת אלפים ומשהו שנים.
בעוד שלפי המדע העולם קיים מיליארדי שנים. אז יש מדענים שיגידו היקום הוא הכוח האלוהי. ויש שיקבלו גם את החלק המעשי הקיים בתנך לבד מסיפורי האגדה והאלגוריה שבו. על התהיות אם האדם מגלה חוק או שהוא יוצר חוק, הרשות לפרש נתונה לכל אחד מאיתנו.
גם הסתירה בין מדע לדת היא בעיני האדם שאותו תישאל את השאלה? רבים לא רואים סתירה בעובדה שמדענים יצרו להם אמונה המשלבת בין השניים. גם אם לא נתייחס לדת היהודית. נגלה שיש דתות שנוכחות אלוהית לא קיימת בהן דוגמת הבודהיזם הבנויה מרצף של קודים. לבסוף, אם ניגע בחוקי הטבע והפיסיקה וכאן דעתי אינה משגת, לא אוכל להתחיל להבין אדם שלמד את תורת הקוונטים, שאומרים שהיא יכולה לשנות את חוקי הפיסיקה הקיימים ולערער כל מה שהמדענים קבעו עד עתה.
אז מרוב תיאוריות וגישות לא ניתן לתת תשובה פסקנית! לבד מהעובדה שהסתירה נוצרת מאיך וכיצד אנו רואים את הדברים. אם אני צריך לסכם, בעיני אין כל סתירה ואני חי עם זה בשלום.
 

יש גם נשמה,והרבה...


מחשבות ותקוות... מודה אני כי... מדי פעם מתגנבות מחשבות ללבי אולי ניתן לשכפל את בני שנפל באסון המסוקים בעת שירותו הצבאי. אך יודע היטב כי פתרון השכפול הוא טכני בלבד ומעבר לפילאי הטכנולוגיה יש גם מה שנקרא נשמה, והרבה!


א. ש. ש
אבא.של.שחר
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל