הפחד שהפך לדחף

כסף. אמא שלי לא רצתה לגעת בו. חיינו כמעט בלעדיו, אך לא ויתרנו על הדברים הכי חשובים שכסף יכול להביא. כשבגרתי הלכתי בעקבותיה. איך שינוי בדפוס חשיבה שינה את מאזן המזומנים שלי? מה עדיין מונע את השפע להיכנס ולהתרווח בחיי?

לפעמים אני נהנית להביט במה שכתבתי בעבר זה נותן איזושהי פרספקטיבה של מה שהשתנה ושל איפה אני עדיין "תקועה". אז הנה מה שכתבתי בבלוג שלי בדרך אל האינסוף לפני כ-8 שנים:
 

היו לי את כל הסיבות הטובות לא לרצות לצבור כסף, כי המגע הראשון שלי איתו היה כל כך מגעיל.
בילדותי גרנו בדירה אחת גדולה, המשפחה שלי והמשפחה של דודי ז"ל. לאחר מותו היה שם קטע מלוכלך של זיוף חתימות והכל, כדי לקבל עוד כמה אלפי לירות שהיו אמורות לפצות על הכחדתה של כמעט כל המשפחה. אמא שלי לא רצתה לגעת בכסף ומישהו אחר החליט להשתמש בו. אם לא די בזה, אז אותו הסיפור בשינוי פרטים קרה גם במשפחה של אבא שלי ולימים גם של הגרוש שלי והתוצאה בכל שלושת המקרים האלו היתה ניתוק וחיים ללא בני המשפחה המעטים שעוד נשארו לאחר השואה במשפחה שלי. במיוחד העיק עלי הנתק מהקשר עם בת דודתי שהיתה החברה הטובה ביותר שלי ובבת אחת הקשר איתה נותק.
 

גדלתי בבית שהיה בו מעט ממון, אבל מהמעט שהיה יצאנו לעתים קרובות לטייל, לא היתה הצגה שלא ראיתי ובחדר שלי ערמות של ספרים ותקליטים. לא פלא שמכל הסיטואציה הזאת הבנתי שכסף רק הורס ועדיף להישאר בלי, אבל עם כל העם שהיה לי גם בלעדיו.
 

שנים רבות זה מה שהניע אותי, אבל אז יום אחד פגשתי את זיוה, ילדת שמנת אמיתית. בת למשפחה מאוד אמידה, אך גם מאוד נדיבה. היא היתה חברתי הטובה ביותר כשלמדתי בגרמניה. בחורה קפריסאית שהסתירה את המעמד ממנו היא הגיעה, כי לא רצתה שירצו בה רק בגלל הכסף שלה. שנתיים מאוחר יותר כבר לא היה לה מה להסתיר... בין יום היא איבדה את כל רכושה כשהטורקים כבשו את פמגוסטה והחתן העני שלה הפך לבעל רכוש רב יותר ממנה...מאוחר יותר פגשתי עוד כמה משפחות אמידות שלא איבדו את צלם האנוש שבהם, אבל בכולם ראיתי רק את היוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל.
 

היום במהלך טיפול בדמיון מודרך בו רוב הזמן בכלל לא הייתי מודעת לתהליך – כל זה יצא אל האור. שברתי שתיקה של 40 שנה. חיפשתי את הטלפון של בת דודתי ולא תאמינו באיזו קלות מצאתי אותו. השיחה קלחה כאילו שרק אתמול נפרדנו. בשבוע הבא אנחנו אמורות להיפגש. הולך להיות שבוע מעניין...
 

******************
 

אז כן, פגשתי אותה וזה היה מדהים. הלכנו בדרכים כל כך שונות והגענו כמעט לאותם המקומות. היא מורה לחינוך מיוחד, אני מטפלת בילדים ומבוגרים "לקויי קשב ולמידה". מאוד נהנתה לשמוע ממני על הקשר בין גוף-נפש-רוח. כסף זה לא משהו שחסר לה, היא נראתה כאילו שיש לה הכל ובכל זאת חסר לה החיבור אל הדבר הכי קרוב אליה. מאז המפגש הזה לא יצרנו עוד קשר האחת עם השניה, כנראה שהיינו צריכות אותו כדי לסגור מעגל.
 
ומצבי הכלכלי? אכן השתנה מאוד. לרוב אני מאוזנת ואם קורה משהו, אני כבר יודעת שמישהו ידאג לי: יתקשרו מהבנק להציע לי הלוואה, או שמישהו יזכר שעוד לא נתן לי מתנה ליום ההולדת, או שמטופל שחייב לי כבר הרבה זמן כסף פתאום יחליט לשלם, או שאחר יחליט לשלם לי מראש, או ש... או ש... ובכל זאת אני עדיין לא מאפשרת לעצמי לחוות את השפע.
 

למה? מה יש בו שעוד כל כך מפחיד אותי?
 

- בעיקר הפחד להשתנות, הפחד שכאשר יהיה לי הרבה , אתחיל לשמור , מהפחד שהוא שוב יעלם. אני לא רוצה לחיות מתוך הפחד לאבד, כי אז כל מה שאני עושה היום, כבר לא אעשה.
 

- איזה שטויות! אני לא אהפוך לאדם אחר רק בגלל שיש לי כסף. אני בטוחה שגם כשיהיה לי ובשפע, אני אמשיך לחיות בפשטות. ההפך, זה רק יקל על חיי ויהפוך אותם לפשוטים יותר.
 

אני משחררת את הפחד להתעשר ויותר מזה, אני הופכת את הפחד הזה לדחף. אני דוחפת את עצמי אל העושר והשפע בכל תחום ותחום מחיי!
 
***********
 

אני כבר מצפה לקרוא את מה שכתבתי היום בעוד 7 שנים ולראות מה הכתיבה הזאת הביאה לחיי וכמה העזתי לשחרר את הפחד ולחוות את השפע בכל תא ותא בגופנפש שלי.


תמונה: Keith Ramsey


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל