דילמת חיסון הפפילומה במערכת החינוך הדתית

בגיל 14 בני הנוער מוצפים בעודף מידע, הם רוצים לדעת הכל וגם לא רוצים שיחטטו יותר מדי. הורים למתבגרים על סף היסטריה וגם במערכת החינוך הדתית יש בעיות. אבל לא צריך להגזים, אייל גולן הוא לא מקרה בוחן של דור שלם.

בחודש האחרון היה דיון סוער בעיתונות הדתית סביב הוראת משרד החינוך לחסן נערות בכיתה ח' את חיסון הפפילומה, חיסון נגד סרטן צוואר הרחם. ההנחה של הרופאים היא שנערות בגיל זה עלולות לקיים יחסי מין עם מספר גברים וכך הסיכוי שידבקו בסרטן מסוג זה הוא סיכוי גבוה. לכן החיסון אמור להוריד את הסיכון ולמנוע מקרי סרטן צוואר הרחם אצל נערות אלו. בכירים במשרד הבריאות מאשרים שקיבלו כמה סירובים של בתי ספר דתיים לחיסון הפפילומה בתחומם בטענה שנערות דתיות אינן מקיימות יחסים. לדבריהם משרד הבריאות לא יתעקש להיכנס לבתי ספר דתיים, כי "בכל מקרה אין בישראל חובת חיסון. אך אם במקום מסוים לא נוכל להיכנס לבית ספר, נפעל שתהיה נגישות למי שרוצה לקבל אותו באופן עצמאי".
 

דור המסכים

לצד הסירובים והתדהמה בציבור הדתי התעוררה צעקה בתנועת נאמני תורה ועבודה, תנועה שדוגלת ביהדות ליברלית, בטענה שהחיסון מומלץ על ידי גורמים רפואיים מוסמכים ולכן אף רב אינו רשאי למנוע מהנערות להתחסן. ואדרבה, עדיף לחסן מאשר להתנגד. הדיון הזה עורר אצלי כמה מחשבות וכמה תאוריות לגבי ההרגלים המיניים של בני הנוער, ובייחוד בשבועיים האחרונים לצד פרסומים וכותרות גדולות על הזמר אייל גולן והחשד שקיים יחסי מין עם קטינות בנות 14-15. ניסיתי לחשוב על עצמי בגיל 17, לפני 6 שנים כשהייתי תלמידה בתיכון. זה אומנם היה לא מזמן אבל בשש שנים הללו שעברו מאז שסיימתי י"ב קרו הרבה דברים: הפייסבוק צבר תאוצה, לכולם יש וואטסאפ והמדיה החדשה גדושה בתוכן מיני ופרוץ מכל עבר. אי אפשר להתחמק ממיניות מוחצנת, שמועברת אלינו בשעות הפריים טיים גם בטלוויזיה (חשפן באקס פקטור, רק אני הזדעזעתי?).
 

דוסיות, אבל לא ממש תמימות.

כשאני הייתי תלמידה בתיכון דתי ידעתי שיש מספר קטן של בנות בכיתה שלי שיש להן "חבר רציני", אבל גם אם כן ממש לא חשבתי שהם מקיימים יחסי מין, ואם כן אולי מישהי אחת או שתיים. תגידו שזה מתוך תמימות או נאיביות, אבל אני באמת האמנתי שהן רוצות לשמור על עצמן ועל הגוף שלהן. בכל מקרה אינני זוכרת באף שלב שמישהי מחברותיי הייתה כל כך נואשת לשכב עם מישהו, בטח שלא עם כמה גברים.

נערות דתיות, הן בהחלט לא תמימות. הן נמצאות עם בנים אבל הסיכוי שמישהי מהן מקיימת יחסים אינטימיים כאלה בגיל הזה הם די נמוכים. אם אקח שכבה של 100 בנות דתיות באולפנה, אעשה הערכה גסה ואומר של30 בנות מתוכן יש חבר, גם אז לא בטוח שכולן מקיימות יחסים. ואם כן, אין שום סיבה לחסן את כל האולפנה.
 

אני יכולה להבין למה מספר מועט של בנות מגיעות לשלב הזה ומרגישות שהן רוצות את זה, אני בעצמי זוכרת את אינספור השבתות והשיעורים על "שמירת נגיעה" שעיצבנו וגרמו לי לחשוב שאם יש מישהי בכיתה שרוצה לגעת אז היא תעשה את זה, לא משנה כמה ינסו להטיף לה. ולכן בעיניי השיחות הללו על שמירת נגיעה אינן רלוונטיות בגיל הזה כשידוע שבנות רוצות חבר.

גם אני בגיל 15 הייתי בשבת מטעם בית הספר הדתי שלי. שבת בה מדריך הטיף לנו שצריך להתחתן בגיל 18. גם אז ידעתי טוב מאוד שאם בכיתה ט' אומרים לי להתחתן עוד מעט זה דבר רע ומגוחך, כנראה שיש עוד הרבה נערות בגילי שחשבו כמוני. ומי ישמע? כנראה הנוער לא כזה טיפש.

 
 

מבחן ההורות

המסקנה היא שיש נערות דתיות שמקיימות יחסי מין, אבל מכאן ועד לומר שכולן עושות את זה בכיתה ח' עם מספר גברים זו כבר הערכה שלא הייתי מסמנת כנכונה סטטיסטית, וגם לא אצל נערות חילוניות. בכל אופן בעיניי בלי שום קשר למשרד הבריאות או לתנועת נאמני תורה ועבודה, ההחלטה לעשות את החיסון אמורה להיות אינדיבידואלית. אז בבקשה חברים, אל תהיו היסטריים ואל תהפכו את הנוער לפראי אדם. הם בסך הכל רוצים שתקשיבו להם ושתהיו שם בשבילם, ואם תצליחו לעשות את זה, אף אחת מהן לא תחפש מין זמין אצל "זמרים מפורסמים אחרים".
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל