כיצד יצליח השמאל הישראלי לצאת מן הבוץ?

הישראלי הטיפוסי הוא ב"ימין" כאשר זה נוגע לביטחון, ב"מרכז" כאשר זה נוגע לפוליטיקה פנימית ומדיניות כלכלית, אבל יש לו נטיה לדעות ה"שמאל" כשמדובר על צדק חברתי וכלכלי- -אלא שהשמאל עד היום לא ניצל עובדה זו. למעשה, השמאל איבד כל השפעה כאשר הדברים נוגעים לביטחון כאשר נתן אמון בכוונות השלום של הפלשתינאים,

הישראלי הטיפוסי הוא ב"ימין" כאשר זה נוגע לביטחון, ב"מרכז" כאשר זה נוגע לפוליטיקה פנימית ומדיניות כלכלית, אבל יש לו נטיה לדעות ה"שמאל" כשמדובר על צדק חברתי וכלכלי. אלא שהשמאל עד היום לא ניצל עובדה זו. למעשה, השמאל איבד כל השפעה כאשר הדברים נוגעים לביטחון כאשר נתן אמון בכוונות השלום של הפלשתינאים, ודוברים מתוכו החלו להשמיץ את צה"ל ולהחרים את מוצרי התנחלויות בעזרת כספים מחו"ל.

בכל הנוגה לפוליטיקה הפנימית ובמדיניות הכלכלית, השמאל עדיין נשרך מאחור.  העולם כולו התנער זה מכבר מהקומוניזם והסוציאליזם לטובת המרכז והסוציאל-דמוקרטיה, ולאחרונה מנסים גורמים בשמאל לאמץ מונח זה כדי לצאת מהבוץ המרקסיסטי.

היתרון הגדול של השמאל מאז ומתמיד היה בהיותו נושא הדגל של הצדק החברתי-וכלכלי. יתרון זה בוזבז במשך שנים ע"י התרכזות השמאל בנושא הפלשתינאי שכיום נמאס על מרבית הישראלים, לא בגלל הימין, לא בגלל ממשלות ישראל אלא בגלל הפלשתינאים. אין ספק שהשגיאה הגדולה ביותר של השמאל הישראלי הייתה, ועדין קיימת, המאבק בהתנחלויות וההתרפסות בפני הצביעות של הפלשתינאים ששנאתם והסתתם לא פסקה לרגע, כאשר השמאל קורא ליריקות שלהם גשם.

למרבית העם בישראל לא אכפת מההתנחלויות, אבל מאותו רגע בו החלו הערבים במאבק מקומי ובינלאומי נגדם, מאותו רגע בו גויסו רוב המדינות ורוב אמצעי התקשורת בעולם למאבק בהתנחלויות, לגבי הישראלי הטיפוסי, ההתנחלויות הפכו לאנדרדוג שיש לרחוש להן סימפטיה. בנוסף, אין ספק שדבריו של אבו מאזן על המדינה הפלשתינאית העתידית שתהיה "נקייה מיהודים" מעלה בפני כל ישראלי את השאלה העקרונית: מדוע אנחנו מרשים התיישבות של מיליון ורבע ערבים בתחומי מדינת היהודים והם רק רוצים לגרש אותנו? מדוע השמאל פה לא אומר מילה על ההתנחלויות הפראיות של הבדואים בנגב (לגבי רוב הישראלים: "להם מותר ולמתנחלים שלנו אסור").


בסיכום נראה שמאבק השמאל בהתנחלויות בשיתוף גורמי חו"ל, לרבות החרם על מוצרי ההתנחלויות, העמיד בעיני מרבית הישראלים את השמאל כ"משתפי פעולה" עם האויב, עם האנטישמים האירופים, ועם כל שונאי ישראל בעולם הרחב. בנוסף,נראה בעליל שהשמאל הישראלי התעלם מ-7 נקודות חשובות:

· יסוד הציונות (בו הם האמינו) והוא בהתיישבות בכל חלקי ארץ-ישראל.

· ארץ ישראל הינה למעשה ולכאורה כל השטח ממערב ירדן שהובטח וניתן למדינה היהודית ע"י חבר הלאומים והנושא נסגר גם בהסכמים בועידת סן רמו. (מבחינת החוק הבינלאומי לפלשתינאים אין חזקה ממערב לירדן - ובעצם , אפילו לא במזרחה.)

· הערבים לא קיבלו את המלצת האו"ם לתוכנית החלוקה ב-1947 (תוכנית החלוקה איננה חוק בינלאומי).

· במלחמה שנכפתה עלינו ב-1948,הערבים הפסידו וברור שאין חזרה לתוכנית שהם עצמם פסלו מכל וכל.

· ב-1948 כבשו הירדנים את שטחי יהודה ושומרון ובמשך 20 שנה שהחזיקו ביו"ש לא עלתה שאלת הקמת מדינה פלשתינאית.

· במלחמת ששת הימים יו"ש שוחררה ע"י צה"ל מהכיבוש הירדני. (ומכאן שכולנו מבינים שהמילה "כיבוש" שכל כך אהובה על השמאל הישראלי, הינה תעמולה זולה ותו לא - לא אנחנו הכובשים, אנחנו המשחררים מהכיבוש הירדני.)

· הממשלה אישרה את מרבית ההתנחלויות ומכוון זה, מבחינת המדינה, הינן חוקיות לחלוטין, (כולל החוק הבינלאומי לפי החלטת ועידת סן-רמו שנתנה לנו את החזקה על כל השטח ממערב לירדן).


השמאל מעולם לא השכיל להסביר את 7 הנקודות הנ"ל וגם לא מסוגל להסבירם כיום ולכן נדון להישאר כגורם זניח בשולי הפוליטיקה הישראלית- -כל עוד עמדתו נשארת כמו היום, כולל החרם המתועב שלהם על תוצרת ישובים יהודיים (נתאר לעצמנו מה הייתה התייחסות השמאל אם תנועת החרות הייתה מכריזה בשנות החמישים חרם על מוצרים שמיוצרים בקיבוצי "השומר הצעיר" בגלל תמיכת מפ"ם בברית המועצות)

למרות כל זאת, מבחינת הדמוקרטיה, אני מאמין שיש מקום לקיום פוליטי של שמאל ישראלי אבל זאת בתנאי שיתפוס את הנישה שעדיין אף מפלגה עדין לא תפסה - להלחם למען צדק חברתי, למען חלוקת משאבים צודקת ונגד ה"קפיטליזם החזירי". תנועת המחאה של חודש ספטמבר מלפני שנתיים הייתה דוגמה מצוינת מדוע פעילות בנושא זה תזכה להצלחה. אבל כאמור, כדי להצליח בכך ולתפוס מנהיגות, השמאל חייב לזנוח את הפן הפרו-פלשתינאי, האנטי-התנחלותי שלו כי הציבור בארץ לא יזדהה עם "בוגדים" ו"משתפי פעולה עם האויב" שיתחפשו למנהיגים חברתיים. הציבור הדפוק כן ילך עם מנהיגים חברתיים אמיתיים שכל מה שאכפת להם הוא טובת האזרח והחברה בישראל, שזה יהיה הפוקוס שלהם ולא קישקושים על שתי מדינות לשני העמים דבר שהפלשתינים עצמם דחו מכל וכל ומסרבים לכן להידבר בנושא בתירוצים שונים ומשונים. אז... היי אתם בשמאל, אם תחפצו לשרוד ולהתעצם, תתנערו מענייני הביטחון ותלחמו רק על הצדק החברתי!
 
תמונה ראשית: Etan J. Tal
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל