זהות לא בדויה - מדרשה לחילונים

כתבה בנושא לימודי תורה לחילונים, חיזוק הזהות היהודית ולימוד ערכים בסיסיים ביהדות לכל המעוניין. הכתבה מתמקדת במדרשות המפוזרות בכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

זהות לא בדויה - מדרשה לחילונים

בוא ללמוד תורה ויהדות – קבל כסף. זהו, למעשה, העיקרון של תוכנית שהתחילה לפעול בשנת 2005 באוניברסיטת אריאל - "נפש יהודי".באופן רשמי מנהלי התוכנית אינם מציעים כסף למשתתפים, אלא "מילגה ", אבל הדרישה ברורה: שעות לימוד במדרשת "תכלית", בהפרדה בין בנות לבנים. אה, ועוד פרט חשוב: התוכנית מיועדת לחילונים בלבד! מי שחושב שזוהי החזרה בתשובה- אולי כדי שלא ימהר לחשוב כך וימשיך לקרוא, הפתעה מובטחת .
"תכלית" הינה השלוחה האריאלית של "נפש יהודי". היא פועלת בקמפוס העליון באוניברסיטה , ומציעה במקביל גם לימודי מורשת, יהדות ותורה תמורת נקודות זכות לתואר.
"רצינו לגדל דור של אפיקורסים ויצא לנו דור של עמי ארצות, דור שאינו יודע לשאול", אמר בשעתו יעקב חזן , ממייסדי "השומר הצעיר". "החזקתי ספר תורה ושאלתי את הסטודנטים מה זה. הם פשוט לא ידעו. לא ידעו מה ההיסטוריה שלהם. אחד ענה: 'נראה לי שזה שמע ישראל'", אומר היום הרב רמי הירש, מנחה ומרצה "בנפש יהודי".


תוכנית המילגה מציעה שכר כספי עבור כל שעת לימוד.מי שצובר את מלוא 72 השעות לסמסטר, מקבל מענק בסך 600 דולר. ובשנה ניתן לצבור עד כ1500 דולר ! כאשר חישוב סכום הזכאות נעשה ע"פ שעות נוכחות ובנוסף מוגש כיבוד בשפע כל ימות השנה.
אתם בעצם קונים אמונה בכסף?
הרב הירש: "אלה שמגיעים כדי לקבל כסף יחזיקו מעמד שבוע, שבוע וחצי. אני מאמין יותר בסלוגן 'באתי בשביל המילגה, נשארתי בשביל הנשמה'. , העזרה הכספית שאנחנו נותנים היא מינורית. לא מחולקים כאן סכומי עתק".
דין פרוטה כדין מאה. למה צריך לתת מענק כספי בנוסף למענק העיקרי, שהוא העשרת הרוח והנפש?
"יש תורמים מחו"ל, שמעוניינים שתהיה לסטודנט היהודי הכרה גדולה יותר בענייני יהדות, ולמען המטרה הנעלה הזו הם מוכנים לעזור לו במימון שכר הלימוד. יש כאלה שמשלמים בשביל ללמוד כאן, ולא מקבלים תמורה מלבד ארוחת בוקר טעימה, ויש כאלה שקשה להם עם שכר לימוד. יש עניין להקל עליהם את עול התשלום הכבד של הלימודים".
כל סטודנט באוניברסיטה יכול להגיש מועמדות למדרשה, שנה שעברה לקחו חלק בפרויקט 7,000 סטודנטים בארץ, ובאריאל 500 סטודנטים בכל סימסטר מכלל המחלקות. מי שהחל ללמוד בתוכנית, יכול להמשיך גם לאחר סיום התואר.
האם יש מחלקה ממנה מגיעים יותר אנשים?
"מכיוון שלעיתים חבר מביא חבר, אז כן קורה לפעמים ימים ספציפיים שמגיעים קבוצה אחת ממחלקה מסויימת, אך יש מחלקות שבגלל שהם מאד עמוסות אז קשה לאנשים להגיע לארבע וחצי שעות נוספות נגיד ארכיטקטורה נגיד פיזיוטרפיה, אז יש אנשים בודדים משם אבל קשה לאנשים לבוא במסה כי זה לימודים מתשע עד תשע " אומרת גב' תמר שרייבר מנחה בתוכנית המלגה לבנות.

תהליך הקבלה כולל ראיון אישי מקדים. הרב הירש: "אני אומר בשיחה בצורה ברורה שאני אשמח מאוד על כל אחד, כולל את, שיחזור או תחזור בתשובה, אך לא כאן".
למה?
"מטרתנו המוצהרת היא להעשיר ולהגביר את התודעה היהודית, מה זה ציונות, מה זה ארץ ישראל. אנחנו לומדים להכיר מה היהדות יכולה לתרום לנו בזוגיות, מה היהדות יכולה לתרום לנו בכלל בחיים - מבחינה כלכלית, לימודית, חברתית, העצמה אישית."

להבין יהדות, להבין את עצמך ?!

אחוז החוזרים בתשובה מקרב משתתפי "תכלית" מעולם לא נבדק. "לא מעניין אותי כמה חוזרים בתשובה", אומר הרב הירש. "מעניין שכולם יכירו את היהדות. אשמח שכל יהודי יתחתן עם יהודייה. אנחנו נמצאים ב-2013, סטודנטים שמסתובבים פה למדו בבתי ספר שלא נתנו להם שום דבר על יהדות, ומתייחסים ליהדות כמו לכיפה אדומה וסיפורי אנדרסן: חירטוטים, קשקושים, דברים שאינם נכונים".
יש מדרשות שדורשות מהנרשמים תעודה המאשרת כי למדו בבתי ספר דתיים. ב"תכלית" מחפשים דווקא סטודנטים חילונים. "יהדות מזוהה אצל הרבה חילונים עם פוליטיקאים חרדים, וזה גורם להם להתנתק. צריך להבין שסבא שלך וסבא שלי נלחמו על יהדותם. אני לא מדבר איתך על לפני 50, 100, 200, 300, 400 שנה. יש לנו היסטוריה. הרבה דורות נלחמו על הדבר הזה. אי אפשר לזלזל בשאלה למה אלוקים לא רוצה שאני אוכל את החיה הזאת, ואת השנייה כן. צריך להכיר ולדעת. אבל אי אפשר להבין יהדות אם אוכלים לא כשר. מי שאוכל לא כשר נהפך מטומטם. מלשון טמא. הלב מיטמטם". המנחים של "תכלית" מגיעים מתחומי ידע שונים: רבנים, מדריכת כלות, דיין רבני, אמהות שהן גם נשות קריירה ושומרות מצוות .
הרב הירש: אסף ואליס, סגנו של מנהל המדרשה, הרב שי טננבאום, הוא רכז התוכנית. אבא שלו, יוסי ואליס, היה מאוד עשיר, מאוד מצליח, איש עסקים מאוד חזק וחילוני גמור. יום אחד אשתו אמרה לו: 'לפני שאתה חוזר מתל-אביב, תביא לנו מ'הפיל הלבן' סטייק חזיר לארוחת ערב'. הוא עמד שם בתור, היה תור ארוך, ובשעה שהוא חיכה פתאום הוא נזכר בסבא שלו. ביום האחרון של מלחמת העולם השנייה הצמידו לו אקדח לרקה, ואמרו לו: 'אם תאכל את החזיר אתה משוחרר. אם אתה לא אוכל, אנחנו הורגים אותך'.
"הוא עומד שם, בתור לחזיר, נזכר בסיפור, ויודע שסבא שלו, אחרי שעבר חמש שנים של מלחמה איומה, ביום האחרון סירב לאכול את החזיר. אמרו לו: 'אנחנו נהרוג אותך', והוא אמר: 'תהרגו'. והרגו אותו. ירו לו כדור ברקה.
"עזבי עכשיו תורה, מותר, אסור, מאמינים, לא מאמינים. עומד בתור יוסי ואליס לאכול חזיר שסבא שלו מסר את חייו בשביל לא לאכול ביס. ולא משנה שמבחינת ההלכה הוא היה פטור, כי פיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה. הוא חזר באותו יום הביתה ואמר לאשתו: 'אני רוצה להכיר את היהדות. אני רוצה לדעת מה זה. והם הלכו והתקרבו, ולמדו את היהדות, עד שהתחילו לקיים את המצוות. כיום יוסי ואליס הוא מנכ"ל ארגון 'לב לאחים', ארגון היהדות הגדול ביותר בעולם"
ארגון יהדות מקום שמסייע להתקרב לדת מבחינה מעשית ,למי שמעוניין בכך.

תקומה והתהוות

הנהלת האוניברסיטה נותנת את ברכתה לפרוייקט "תכלית", ובפורטל הסטודנטים באתר של האוניברסיטה מופיע קישור ישיר לאתר התוכנית, תחת הכותר "חיים בקמפוס".
פרוייקט נפש יהודי נוסד בעקבות הרב אליהו אילני ,כאשר לפני עשור למד בכולל ( ישיבה לגילאי 18-20 ומעלה ) , הכולל היה קרוב לאוניברסיטה בהר הצופים בירושלים, ופתאום הגיע אליו איזשהו סטודנט ואמר שהוא רוצה ללמוד איתו, מהסטודנט הזה נפתח בישראל " נפש יהודי" .
אליהו אילני היה קרוב משפחה של מר' אהרון וולפסון ,יהודי מניו-יורק, מר אהרון וולפסון עמד בראש ארגון עולמי שנקרא 'קרן הורן-וולפסון' , יחד עם מר אלי הורן ,יהודי מברזיל.
הקרן קיימת בעולם ומגלגלת כמה עשרות מיליוני דולרים בשנה, כל כולה ומטרתה לתת אפשרות לסטודנטים יהודיים בכל רחבי העולם ללמוד ,להרחיב, לשמוע ולהכיר את כל הנושא של זהות יהודית . כיום אליהו אילני יושב ראש 'נפש יהודי' ובשמה נוסף 'לגעת ברוח' בישראל ,עם 34 מדרשות מפוזרות בארץ בהם לקחו חלק עד היום כ45,000 סטודנטים ישראליים .


כחלק מהתוכנית נפגשים הסטודנטים לקבוצות דיון בהפרדה בין נשים לגברים אך ההרצאות נעשות במשותף. גב' תמר שרייבר מסבירה מדוע לעשות הפרדה בקהל חילוני מאליו "התוכנית הקבוצתית בנויה על הרבה שיתוף והרבה פתיחות בין חברי הקבוצה. בתחושה שלנו שבנות יושבות עם בנות אז יותר קל להן להיחשף ולפתוח נושאים שכשיש בנים בקבוצה זה קצת מוביל את השיח לכיוונים אחרים, לכן בחלקים היותר קטנים והאינטימיים של הפרויקט חשוב לנו לתת לזה מקום, וזה מוכיח את עצמו הבנות מאד אוהבות את המשבצת הזו בקבוצות האלו הקטנות והאינטימיות".

בנוסף להרצאות במפגשים השבועיים יש סופי שבוע שמתקיימים אחת לסמסטר בהם יוצאים חברי המדרשה לבתי מלון ,המטרה היא שמיעת הרצאות ושמירת השבת כהלכתה. היציאה לסופ"ש אחד כזה בכל סמסטר היא חובה, ולמי שנעדר מפחיתים 10% מהמילגה.
מורן אלבז ,סטודנטית ממחלקת כלכלה ומנהל עסקים באריאל מספרת על החוויה:
"שמעתי על המילגה מחברה והחלטתי לנסות בשנה ראשונה באתי סקפטית יחסית אבל אם הזמן התחזקתי . כיוון שבאתי מבית דתי, עברתי בתכלית תהליך של הבנה , עכשיו אני בעיצומו ואשמח גם להמשיך בתוכנית המילגה בשנה הבאה, זה פשוט נתן לי המון".
ואיך זה השפיע עליך, יש שינוי באורך חיים שלך?
"כן שינתי דברים באורך חיי בגלל שעברתי כאן תהליך של התחזקות ,אז פשוט התחלתי.. במהלך השנה האחרונה החלפתי את המלתחה שלי בארון, לחצאיות מאשר מכנסיים, התחלתי ללכת לבית כנסת בימי שישי בערב, התחלתי ללכת לשיעורי תורה, גם במסגרת המילגה וגם במסגרת חיי האישיים"
היית בסוף שבוע, איך התרשמת ?
"מעבר לזה שזה חיזק אותי מבחינת הדת והיהדות כיוון שההרצאות נעשו ברצף אחת אחרי השנייה , אינטנסיביים, גם הייתה את החוויה החברית עם כל הבנות, שעוברות את זה יחד איתך, תהליך שאת עוברת ביחד עם כולן, הוא יותר עמוק מאשר שאת עוברת אותו לבד , יותר מדרבן".
שורש ישראלי נעטף בנופי ארצות זרות -כותרת משנה

פרויקט 'נפש יהודי' מעשיר את החוויה למשתתפים ומקיים משלחות של סטודנטים ליעדים עם זיקה להיסטוריה יהודית בחו"ל ,הטיסות למי שמעוניין בתמורה לסכום מלא או חלקי מהמלגה . גב' שרייבר מספרת על הטיסות המסובסדות "נסעתי עם הקבוצה של הבנות לפולין, הפעם הראשונה שיצאתי הייתה עם הבנות מאריאל . גם הבנות שנסעו כבר בעברן אמרו שזאת הייתה חוויה אחרת לחלוטין. אני מרגישה שנרצה או לא נרצה 'שואה' היום היא רכיב מאד בסיסי בעיצוב הזהות היהודית של צעירים בכל העולם לא רק בארץ. אולי זה קצת עצוב שדבר כזה צריך לעצב את הזהות היהודית שלנו אבל זאת עובדה בשטח, אין מה לעשות. ולכן חשוב לנו לצאת לשם כי אנחנו מרגישים שזה עונה על מה שהפרויקט הזה בא לעשות, לתגבר זהות יהודית אצל צעירים בעולם, אנחנו מרגישים שהנושא של זהות יהודית הוא בעייתי מאד אנחנו מאבדים המון צעירים מעם ישראל במשך השנים".
מלבד פולין והשואה , יעדים נוספים?
"המסע של שנה ב' יוצא לספרד . ספרד חושפת את העבר היהודי המפואר, תור הזהב מספרד,רבי יהודה הלוי , ופרשנים ודקדקנים , והמון המון תרבות ואושר יהודי כביר. מצד שני יש דילמה של הזהות היהודית לוותר עליה או לא לוותר עליה בתקופה של האינקוויזיציה ".
יעקב בינייב ,סטודנט ממחלקת תעשיה וניהול באריאל, יצא בחודש מרץ כחבר משלחת לפולין "יצאתי למשלחת עם 5 בנים מאריאל ,יחד עם סטודנטים מערים אחרות בישראל ,עשינו מסע בפולין, היינו בכל המקומות, עם דגש על השואה ושורשים יהודיים
למדתי שם להעריך מה שיש. לא זוכר את שמות האתרים אבל יש יעד שביקרנו בו ,שם הרגו בעיקר ילדים וזה הכי נגע בי, מרגש מאד. קיבלתי הרבה ידע וגם עומק ביהדות".
אתה חושב שבלי המלגה אנשים היו מגיעים?
"כן ,אבל הכסף בטח משמעותי , זה גם כעזרה לסטודנטים, וגם לומדים הרבה דברים חדשים".


לבנים ובנות המתמידים בתוכנית יש אפשרת לקבל מגורים מסובסדים בווילה יוקרתית סמוכה לאוניברסיטה. התנאי, אם תהיתם: שמירת כשרות, שמירת שבת, קיום מצוות על פי ההלכה.
גב' תמר שרייבר שאחראית לבנות , מסבירה על הדיור המיוחד שלהן "יש בנות שמבקשות לגור שם, אנחנו גם מציעים לבנות שאנחנו חושבים שאולי זה מתאים להן והן לא יודעות על הדירה . אנחנו מציעים את זה לבנות שאנחנו יודעים שהנושא הזה באמת מעניין אותן. לא בת שנכנסת לכאן בשנה א' , כי הדירה דורשת סוג אחר של מחויבות ,רק מי שאנחנו רואים שהנושאים מדברים אליה והיא באמת יכולה טכנית ורוצה ".
ואם תבוא מישהי מרקע דתי לא תקחו אותה?
"ברמת העיקרון כנראה שלא, כי היא לא תתאים לדינמיקה בדירה , באופן טבעי זה קשה ,בקמפוס בנות דתיות משתדלות לגור עם בת ששומרת כשרות ושבת. אז נכון שבדירה באיזשהו מקום מקפידים על הלכות בסיסיות , אבל עדיין זה לא ברמה של בת דתייה שיודעת את הדברים מבית".
בנות דתיות לא חשות אפליה?
באופן כללי הפרויקט כנראה נוטה לבנות חילוניות, אין לו מה להציע לבנות דתיות".


הרב שי טננבאום, ראש מדרשת 'תכלית' באריאל מספר מדוע הוא מחויב אישית לתוכנית הפרוייקט "אני חיי בתוך מציאות ישראלית כואבת,קיים מתח גדול בין דתיים לחילונים ,יש איזושהי תפישה בציבור הישראלי שאומרת-ראית בחור דתי ,הוא מנסה להחזיר אותך בתשובה, בזה אנחנו נלחמים מידי יום. ז"א יש כאלה שבאים לכאן, מגששים ומסתכלים ורק אחרי שפעם פעמיים רואים שלא נפל עליהם כלום, לא הרביצו להם ולא שמו עליהם ציצית . זה דבר שמבחנתו מאד חשוב שלא יהיה פחד לאנשים לחקור , הפרויקט הוקם לתת לאנשים אפשרות ,לדעת ולהכיר בלי לפחד .למשל בשנה שעברה היו מסעות לאוקראינה, במסגרת לימודי יהדות באוקראינה לימדנו על זרם ביהדות שנקרא 'חסידות' והיא הוקמה בבי יערה בקייב ,בתקופת השואה רצחו רבים מהם. ל-אומן לא נסענו ,אנחנו עם מפלגתי ואנחנו (בנפש יהודי) רוצים להישאר נטרליים, לא מכוונים לאיזו נקודה מסוימת ,רצוננו להישאר חופשיים מאד".
 


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל