איך להוציא ספר לאור – מדריך לסופרים שמתחילים להשתגע

הדרך להוציא לאור ספר - מצחיק אבל לא כל כך מאיר פנים.

 

כשבאתי להוציא לאור את ספרי החדש פניתי לכמה וכמה הוצאות ספרים, שהתקשו איך לומר, לעכל את החומר שהצעתי להם.
גיליתי שהוצאות הספרים הפכו לגופים מסחריים גרידא, שלא תמיד טורחות ממש לקרוא את כתב היד אלא מתייחסות יותר למאפיין הבולט שלו, ואם אין ביכולתן לקטלג אותו בתור שכזה, הן ינסו לכפות על המחבר את דעתן.
"בחורה ערומה על השער, זה מה שאתה צריך כדי למכור את הספר הזה" אמר לי מו"ל אדום פנים אחד ורמז שהחומר שהגשתי לו אינו תואם את החלום הרטוב הנ"ל שלו.
"אם אי אפשר לאכול את זה, אי אפשר למכור את זה", אמרה לי מו"לית עגולת פנים, תוך מצמוץ בשפתיה וחשיפת שן זהב.
"אם יחשבו שאפשר לעשות מהקריאה של הספר כסף, אז ישקיעו בזה כסף", התריס כנגדי מו"ל כרסתן, תוך שהוא נושף בסיגר שלו לחלל החדר מהורהר. "אגב, כמה אתה מוכן להשקיע מהכיס שלך בהוצאה לאור של הספר?"
"היכן נעלמה הרומנטיקה", מלמלה לעברי מו"לית צעירה ואלגנטית, תוך שהיא מדפדפת בעצבנות בדפי כתב היד שהגשתי לה. חייכתי מבויש מנסה להסתתר מאחורי זר הפרחים שעל שולחנה, אלא שהיא הוציא ורד מהזר, חושפת את פרצופי האמיתי ותוך שהיא מריחה אותו בערגה פסקה: "אם אין רומנטיקה אין מכירות!"
בעזרת השם, בעזרת השם, אומר לי מו"ל מזוקן וחבוש כיפה אחר, תוך שהוא קורא מכתב היד שלי כמי שכפו שד, מנסה בלחשים להתחמק מדברי הבלע והכפירה. "ישמור השם האם אי אפשר להשמיט ביטויים שכאלה מהספר?! אם אין דברי תורה אין קמח ואין מכירה", פסק וסילק אותי מעל פניו, הפעם יש להודות, בצדק…
"אם זה לא ממכר זה לא מוכר", הטיח בפניי מו"ל רזה וגבוה מבעד למסך עשן הסיגריה שלו. הרגשתי כיצד הראש שלי מסתחרר קלות.
"סליחה", אמרתי, "למה אתה מתכוון?"
"הספר צריך לתפוס אותך מהרגע הראשון, שלא תוכל לעזוב אותו. החומר צריך להיות קל להבנה, אם תפסת נתפסת. זה צריך להיות חומר משובח", הוסיף מהורהר פולט ענן של עשן ששוב גרם לי סחרור.
"תן לי סיבה אחת מדוע עליי להוציא את כתב היד הזה שלך לאור", פנה אליי מו"ל אחר ממולל בין אצבעותיו חופן דפים מכתב היד שלי.
"כי הוא טוב", ניסיתי להצדיק את הגעתי אל משרדו.
"טוב למי?!" התפרץ המו"ל עלי כעל מי שנתפס בקלקלתו. "אתה מתכוון טוב לך כמובן. טוב לך שאוציא את כתב היד שלך לאור. אבל מה עם הקוראים המסכנים שלא רק משקיעים מכספם בקניית הספר, אלא גם מבזבזים את זמנם על קריאתו! להוצאת ספר לאור יש רק סיבה אחת, אבל יש אלף סיבות לא להוציא אותו לאור. ספר יכול להיות טוב מאלף ואחת סיבות, אבל יש רק סיבה אחת להוציא אותו לאור."
"ומהי הסיבה הזאת?!" ביקשתי לדעת.
"הסיבה להוציא ספר לאור הוא שימצא חן בעיני" ענה וזרק אותי לכל הרוחות. או במילים אחרות: על טעם ועל ריח אין מה להתווכח…
אז זהו, זה כל העניין, אני חושב, לכל ספר יש את המו"ל שלו, כמו שלכל סיר יש את המכסה שלו וכמו שכל כלה תמצא פעם חתן, זה הכל עניין של חיפוש וסבלנות. וזאת גם העצה שלי לכל הכותבים למיניהם, אם אתם מאמינים בספר, אל תפסיקו אף פעם לחפש!

 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל