העולם שייך לצעירים

בוקר אחד קם אדם, מתחיל ללכת והופך לכוכב תקשורת. אם תדברו עם בני הנוער תגלו שהיום הם שולטים בעולם מלא באפליקציות, סמארטפונים ורשתות חברתיות, ולא רק שהם למדו "ללכת" באזור הזה. הם כבר רצים בו היטב ומכירים את כל קיצורי הדרך. אז מי הם אותם צעירים שאפתניים? קבלו את אלון אלבכרי ואלכס נסטר - מייסדי אתר "פרוגי".

ראיון זה נערך לפני כחצי שנה ומועלה לכאן לאור חגיגות יום ההולדת של אתר "פרוגי - כל מה שקופץ" שנוסד ב1.1.2011.
 

 

הכירו את הנער הישראלי הממוצע:

הוא יושב בשיעור היסטוריה ומשוחח עם החברים שיושבים מאחוריו בוואטסאפ, מתפקע מצחוק מבדיחות על המורה שעומדת מולו. קצת עצוב, אבל היום מאוד קשה לרתק ולעניין את התלמידים לספרים הישנים שהפכו כבר ממזמן לנחלת העבר. עכשיו תכירו את אלכס נסטר ואלון אלבכרי: שני צעירים ישראלים לא ממוצעים בכלל. בקושי בני 21 וכבר הספיקו להקים פורטל אינטרנט חדשותי שנקרא "פרוגי" המיועד לצעירים (בני נוער, חיילים וסטודנטים). הם הפכו אותו לאתר מבוקש בקרב האוכלוסייה הצעירה בישראל.

"הקמנו את האתר לפני שלוש שנים כי לא הייתה פלטפורמה אינטרנטית שהתאימה את עצמה לאוכלוסייה הצעירה בישראל, חוץ מכמה מגזינים לנוער כמו 'מעריב לנוער' או 'ראש אחד' האינטרנט היה די ריק" מספר אלון ונדמה שכעת יש לבני הנוער הזדמנות ייחודית להשמיע את קולם ברשת.
אלכס :" אני חושב שיש כאן מגמה שקשה לעצור אותה והיא לא רק אצלנו. הרי מי מככב היום בתוכניות הריאליטי אם לא בני נוער? כל תופעת הסלבס היום היא סביב בני נוער שמשתתפים בכוכב נולד או בדה וויס".

אבל אולי זו מגמה קצת בעייתית שבני נוער עסוקים בלטפח את האגו של עצמם בתוכנית טלוויזיה.

אלון: "אולי יהיה קשה למבוגרים לשמוע את זה אבל אי אפשר להגיד לבני נוער 'לא'. הם לא אוהבים את המילה הזאת. הם יחפשו את ה'דווקא'. לפי דעתי זה הכל עניין של שיקול דעת. אין לי בעיה שבני נוער יהיו בריאליטי אבל הם צריכים לדעת שיש שם הרבה חסרונות וזה יכול להשפיע גם במידה טובה וגם במידה רעה על החיים שלהם. אנחנו נקדם אותם באתר שלנו כי אנחנו מאמינים שיש לגולשים שיקול דעת". הוא מוסיף: "היום בני נוער עושים הרבה דברים במקביל. הם יכולים ללכת לדה וויס, לצאת עם חברים וגם ללמוד בכיתה ולעשות הכל ביחד. זה הכל עניין של מידתיות ותזמון".

 

קופצים למים העמוקים

כמו המולטי טסקינג של בני הנוער כך גם נראה האתר 'פרוגי' . יחד עם תוכן מגוון וחדשותי שמכיל כתבות עבור הגולשים, ניתן למצוא גם מהדורת חדשות ביוטיוב, מצעד שירים של הגולשים ב-icast ועדכונים בלתי פוסקים בעמוד הפייסבוק של האתר. בראש העמוד הראשי מופיעה שורת האייטמים החשובים והלוהטים כרגע ומתחת ריבועים של אייטמים נוספים. את הרקע של האתר מעטר צבע ירוק וקופצני של הצפרדע "פרוגי" והנושאים הבוערים באתר הם בעיקר בידור, מוזיקה וטכנולוגיה.

הראיון עם מייסדי האתר הקופצני והצעיר מתקיים בבית קפה "פל" בקומה השלישית של קניון עזריאלי. הקניון הומה אדם אך משום מה הקומה הזו יוצאת דופן שכן חוץ מבית קפה ומסדרונות שמובילים לחדר הכושר "הולמס פלייס" ומכון פסיכומטרי אין עוד מה לחפש שם. כשאלון ואלכס מגיעים להתיישב, אחד המלצרים כבר ניגש אל השניים, מחייך ושואל אותם לשלומם ומה היו רוצים להזמין הפעם. נראה שזה מקום שבו הם ביקרו יותר מפעם אחת ויש לו גם משמעות אחרת עבורם.

אז איך הכרתם?

"לפני שפרוגי הוקם, אני ואלון נפגשנו כאן לראשונה בקניון עזריאלי כמה חודשים לאחר שפתחו את אייץ אנד אם". אלכס מספר זאת בהתלהבות. "זה קרה כאן ממש ליד המעליות באמצע הקניון. זיהיתי את אלון דרך חברים משותפים שהיו לנו בפייסבוק. אחרי כמה חודשים שנפגשנו אלון שלח לי הודעה ומשם זה התגלגל". הקשר בין השניים הלך והתחזק והפך לזוגיות של ממש. זוגיות הומוסקסואלית.

איך הסביבה הגיבה לנטייה המינית שלכם?

אלכס אומר שהוא חשף את הנטייה המינית שלו רק בכיתה י"א: " לא הייתי כל כך בטוח לפני כן. סיפרתי את זה לחברים שלי ממגמת תאטרון בחדר התלבושות לפני שעליתי לבמה. פתאום כל הנושא הזה נפתח והרגשתי חום ואהבה. שאנשים מקבלים אותי כמו שאני". בניגוד לאלכס, אלון מספר שאצלו זה לא היה כל כך פשוט: "אצלי זה היה בכיתה ט' ולקח זמן לעכל את זה. כי זה לא רק החברים, אלא גם ההורים שהיו צריכים להבין אותי ולהבין מה עובר עליי. לדעתי הם עברו את המבחן הזה בהצלחה כי היה חשוב להם לדעת מה קורה איתי".

אלון ואלכס נראים כל כך צעירים שאי אפשר שלא להתפעל מהביטחון הרב ששניהם מפגינים בדיבור. עם חולצות הטי שרט ומכנסי הג'ינס הפשוטים קשה לדעת שמסתתרת חזות כל כך שאפתנית. "מאז שהתחלתי ללמוד תקשורת ולעבוד על 'פרוגי ' הביטחון העצמי שלי השתפר ברמות מטורפות" מודה אלון. "הפכתי לאדם מאוד רציני והתחלתי ליצור קשרים עם אנשים מהתעשייה".

 

 

היאכטה של הצעירים

אז איך מתפעלים אתר קטן ומצליחים לגייס כתבים, מפיקים, עורכים וצלמים מכל הארץ? ובכן, מסתבר שזה לא היה כל כך קשה לשכנע אנשים להצטרף ל"פרוגי": "ברגע שאתה בעל אג'נדה מסויימת ואתה אומר אותה בגלוי ולא מפחד. אז אנשים נסחפים לזה כי הם יודעים שאתה אמיתי איתם. אנחנו הכי כנים וישרים עם כל בני הנוער שעובדים איתנו וסומכים רק על האמת".


הם נראים די בטוחים בעצמם. ממש אנשי תקשורת לכל דבר ועניין שדואגים לא רק לחשיפה, אלא גם למיתוג נכון. וכנראה שהם צודקים כי מספר הלייקים של 'פרוגי' בעמוד הפייסבוק רק הולך וגדל (מעל 11,000!). עמוד האינסטגרם צובר תאוצה לאחרונה והכל מנוהל תחת ידם של שני צעירים שעד לא מזמן היו תיכוניסטים מלאי אמביציה ורעב להצלחה. השניים האלה גם לא ממש חדשים בשדה התקשורתי. מאחוריהם ניצב לו רקורד מרשים של ראיונות טלווזיונים בערוץ 10 ובערוץ הראשון וגם כתבות בעיתונים גדולים. אבל לא תמיד הכל הלך חלק כפי שרצו. למעשה היו גם לא מעט כשלונות לפני ההצלחות.

אלכס: "אני באופן אישי נתקלתי בהרבה סירובים. אני זוכר תקופה ארוכה שבה שניסיתי להתקבל לכל מיני כלי תקשורת גדולים. שלחתי להם מיילים והצעתי את עצמי ואף אחד מהם לא קיבל אותי. לרוב התעלמו ממני ופעם אחת החזירו לי תשובה בסגנון 'ילד, אתה לא מבין כלום. תחזור אלינו עוד כמה שנים אחרי שתלמד".

נשמע שהתאכזרו אלייך במיוחד.

אלכס:"ממש עיצבן אותי שככה החיים מתנהלים. אף אחד לא הסכים לתת לי צ'אנס או מקום להתבטא בו. החלטתי שאין לי כוח לכאבי ראש למבחני קבלה באף מקום ש'מחשיב את עצמו' ואמרתי שאם לא מקבלים אותי אז אני אקים משהו משלי שיהיה בשליטתי. אני אתן לצעירים כמוני את הבמה שלא הייתה לי ואראה להם שיש דרך אחרת להצליח".כשאלון ואלכס רוצים לתאר את פרוגי הם מתארים רפסודה רעועה שעכשיו הופכת ליאכטה. "יאכטה שבקרוב תהפוך לספינה!" אומר אלכס . "כן אבל זה נשמע יותר מגניב לומר יאכטה" אלון אומר בתגובה.

 

האח הגדול מחכה

מושגים כמו "סדר יום", "אייטמים" ו-"כריזמה" נזרקים באוויר כמו מספר הזמנות הקפה ברשת "ארומה". אלכס ואלון מבהירים שהם יודעים טוב מאוד מה ציבור הצעירים הישראלי בארץ רוצה ומה הוא צריך. כנראה שאם המצב הזה ימשך אלון ואלכס גם יוכלו בקרוב לומר לכם לא רק איך לחשוב אלא גם על מה לחשוב. מבחינה של חלוקת תפקידים – אלון הוא המנהל שמתכנת ומפעיל את האתר ואלכס אחראי על יחסי הציבור ועל הפרסום. "יש בינינו חלוקה טובה, שנינו יודעים מה עושים וגם שאר הכתבים והצוות שבאתר ולכן יש לנו ראש שקט כי אנחנו יודעים שכולם מבצעים את התפקיד שלהם." אומר אלכס.

לפני שהראיון מסתיים אנחנו חוזרים בשנית לדון על תופעת תוכניות הריאליטי. כי לאחרונה קצת קשה להתעלם ממנה ומהתהודה הציבורית שהיא עושה. אלכס ואלון נשאלים האם הם ילכו להשתתף בתוכנית ריאליטי. התשובות די ברורות. "כמובן שכן!" מכריזים שניהם. "הרי האדם צריך לעשות מה שטוב לו".

אלון: "אם היה לי זמן הייתי משתתף עכשיו בתוכנית ריאליטי, כי מדובר בחוויה מאוד מגניבה והיא נראית גם מאוד מעצימה. בעצם, נראה לי שאחרי הצבא אני בטוח אעשה את זה. אני חושב שזה דבר טוב וגם אם לא, אי אפשר להלחם בזה. כמעט בכל דבר שאנשים יעשו אפשר למצוא צד טוב וצד רע. צריך להשתלב שם בצורה שתשפיע עלינו לטובה".

לאיזה תוכנית חשבתם ללכת, האח הגדול?

ותשובתם: "מה שיהיה". לא ברור האם עלינו להיות עצובים או מרוצים מהבחירה שלהם, אבל אפשר לומר שהעתיד צופה לשניים האלה דברים גדולים. ויש מצב שהם יהיו יותר מרשימים ממצלמה בווילת הדיירים שבנווה אילן. כנראה שהעולם על פי אלכס ואלון באמת שייך לצעירים.
 
תמונה ראשית: Kamyar Adl
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל