ס(ת)ם אונס

סם האונס שוב בכותרות והאחריות גם הפעם מונחת על הכתפיים הלא נכונות.

שוב עולה נושא סם הסתם אונס לכותרות, ממחיש בפעם המי יודע כמה עד כמה קל בעזרת קצת כימיה מרוכזת להפוך אישה לסמרטוט. סמרטוט במלא מובן המילה, כזו שאפשר לעשות בה כרצונך והיא לא מפריעה, לא מתנגדת, אין לה רצונות. כלום. מי שעברה חוויה מפוקפקת כזו, מתמודדת עם כאב ותסכול גדול, והיא לעולם לא תשוב להיות אותו האדם שהייתה יום קודם לכן, אבל זה לא מה שמפריע לאותם אנסים. (הדבר נכון גם לבחורים/גברים שעוברים אונס באותה הדרך בדיוק. המאמר נכתב בלשון נקבה, אך מתייחס לקורבנות משני המינים)
 

 

אין ספור מחקרים במדעי ההתנהגות נערכו בשנים האחרונות כדי להבין על מה בדיוק יושב הצורך הלא אנושי (או דווקא הכן אנושי) הזה להחריב את נפשה וגופה של אישה. המחקרים שנערכו על פני כל הגלובוס, ביותר מתרבות אחת, גילו עובדה מפתיעה להחריד: בכל אחד ואחת מאיתנו שוכנת חיה קטנה, סוג של שד רע ומגעיל כזה שרוצה רק לעשות רע לכל מי שנמצא סביבו. כל אחד מאיתנו יכול בתנאים מסוימים להפוך למפלצת ירוקה ויורקת אש, חסרת לב ורגש, נטולת כל יכולת לאמפטיה וסימפטיה. זהו גילוי שצורם לאוזן וקשה לעיכול, ניסויים שנערכו על בני אדם בתחום זה הופסקו לאחר שלמתנדבים נגרם נזק נפשי ממשי. אבל בכל זאת לא כולנו כאלה. בכל זאת לא כל גבר אונס להנאתו בכל יום שלישי בערב, לא כל גבר הוא ביצת הפתעה של יצרים אפלים ואלימות פיזית. אבל, וחשוב לזכור שבכל גבר יש את כל המרכיבים שיכולים להפוך אותו לכזה. (הדבר נכון גם לנשים בשינויים כאלה ואחרים). לחוקרים המלומדים יש תשובות די ברורות וידועות. מי יהפוך למה ובאיזה תנאים. איך והאם ניתן למנוע את זה.

אז זהו, לא כל כך ניתן למנוע. זה החלק העצוב והטראגי של הסיפור. לעולם אין לדעת לאן תסתובב דעתו של הזכר המצוי כששאר חבריו מהלהקה נושפים קריאות עידוד באוזנו וכשרמת האלכוהול בדמו עולה מעל רף השפיות. תוסיפו לזה עוד כמה תבלינים של חוסר בטחון, מצב אישי, משברים, דיכאונות, הצורך להוכיח, ועוד שאר מטעמים והזכר המצוי מתקלף מהגינותו והופך למפלצת-תפלצת שברגע אחד ובלי גרם אחד של חרטה תזליף סם בכוס שתיה רק על מנת לקבל גופת אישה כנועה שאפשר להתעלל בה עד כלות. קשה לכם להאמין? נסו להיזכר בפעם ההיא שהייתם עם כל החבר'ה (הטובים כמובן) והתחלתם לדבר על ההיא שראיתם בפאב/בסרט/ברחוב... כמה מהר הגעתם לסקס? כמה היו "עושים אותה"? כמה מהר גלשה השיחה לטונים משפילים ומעליבים?

אז מה בכל זאת עושים בנידון? משיקים קמפיין מפואר עם הסלוגן המזעזע: "תשמרי על הכוס שלך", משחק מילים דוחה של מיטב הקופירייטרים הצעירים. והמסר ברור, נאנסת – אשמתך! את רוצה לבלות? זה בסדר, את רק לא ממש יכולה ליהנות כי את צריכה לעמוד על המשמר כל הזמן! ואז יש סתם אונס.
סתם אונס כמו שכל אונס בכל פורמט/ מצב/ סיטואציה וכו' הוא מיותר ונורא. ואי אפשר לעצור את זה ואי אפשר למגר את התופעה. אלכוהול משחרר את החיה הכלואה ואי אפשר לשפוך לים כל טיפת אלכוהול שיש בעולם. תמיד יהיו להקות של זאבי אדם שיחפשו את הקורבן הבא. תמיד תהיה אלימות כזו או אחרת. גם כשתופשים אותם הם משתחררים בקלות, נענשים בזעיר אנפין בעוד הקורבנות הם אלה שמשלמים כל החיים.

והשאלות שאי אפשר שלא לשאול: כמה מסובך לייצר כיסוי פלסטיק לכוס? למה לקפה כן ולאלכוהול לא? למה האחריות לשלומן וביטחונן של הנשים אינו מוטל על בעל המקום? איש ביטחון בכניסה כן ובתוך המועדון לא? הן לא שוות את זה?

 

תמונה ראשית: MsSarakelly

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל