שחור זה הצהוב החדש

גזענות הוא מושג חלקלק אך ברור וחד. שימוש רב במילה עלול לגרום להזניית התופעה ולטשטוש גבולות האסור והמותר. כל כך מבלבל עד שהמופלים עצמם כבר אינם יודעים להבחין מתי מדובר בגזענות, ומתי לא?

שחור זה הצהוב החדש, ובימים בהם אריתראים רצים בשדרות רוטשילד וסודנים מפגינים בכיכר רבין, נדמה שכל חברי הכנסת יודעים להשתמש בו.
לפני שבועות מספר, חברת הכנסת פנינה תמנו שטה ניגשה לדלפק תרומות הדם בכנסת ורצתה לתרום דם. מטעמי נהלי משרד הבריאות, פקיד מגן דוד אדום הסביר לה שאין היא יכולה לתרום. תמנו לא תמימה כפי שנראה, וכל ההצגה הזאת הייתה לא יותר מדרך פופוליסטית, גרועה כבדרך אגב, לטפל בבעיה אמיתית. במקום לדבר על תקפותן של הנהלים המיושנים הללו, היא בחרה לצעוק גזענות, אפליה ועוד שלל מילים שיגרמו לאמנון לוי לקפוץ ממיטתו באמצע הלילה.
אז בואו נדבר קצת על גזענות, לפי אמנת האו"ם גזענות מוגדרת כך: "כל הבחנה, הוצאה מן הכלל, הגבלה או העדפה המיוסדים על נימוקי גזע, צבע, ייחוס משפחתי, מוצא לאומי או אתני, שמגמתם או תוצאתם יש בהן כדי לסכל את ההכרה, ההנאה והשימוש ולפגום בהכרה, בהנאה או בשימוש, על בסיס שווה, של זכויות האדם וחירויות היסוד בחיים המדיניים הכלכליים, החברתיים, התרבותיים, או בכול תחום אחר בחיי הציבור". (סעיף 1 א' לאמנה). משמע לא רק אפליה לרעה היא גזענות, אלא גם כל העדפה הניתנת בגלל צבע או גזע הן גזענות.
 

ב5/12/13 נפל דבר בעולם, גדול המנהיגים האפריקאים, נלסון מנדלה, נפטר בשיבה טובה.
טקס מכובד נערך ביוהנסבורג, טקס אליו אושיות עולם מכל הזמנים, הדתות, והמגזרים הגיעו לחלוק כבוד, משלחות פרלמנט חובקי גלובוס טסו ימים כלילות כדיי לכבד את הטקס בנוכחותם.
כך גם פעלה כנסת ישראל ששלחה משלחת ישראלית לטקס האשכבה, המשלחת מנתה שישה חברי כנסת כאשר מתוכם שריינו מקום ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, ואת חמשת חברי הכנסת האחרים בחרו בקפידה בתום "שעות של דיונים". רק בשביל לסבר את האוזן, בכנסת הנוכחית ישנם רק שני חבריי כנסת אתיופים, אם בחירתם של נציגי המשלחת הייתה ללא הבדל דת, גזע ומין הסיכוי של אחד מהם להיות חבר במשלחת היה אחד לשישים. דה-פקטו חברת הכנסת פנינה תמנו שטה יצאה למשלחת מה שאומר שהיא החזיקה בסטטיסטיקה של אחת לחמש.
האם אז היא צעקה גזענות? הרי ממשפטנית משכילה כמוה מצופה להבין שמשהו מסריח קורה כאשר מישהו מגדיל את סיכויו בעשרות מונים ללא כל סיבה. אבל מי אנחנו שנהרוס לה את הטיול?
כאשר היא הסכימה לקבל גזענות כששימשה לטובתה, היא נתנה רישיון לאותה הגזענות שתופעל כנגדה.
חבל שבנושאים כל כך רגישים, שדורשים שיח וסיג רציני ביותר, בוחרת חברת הכנסת לעשות את הדרך הקצרה דרך המצלמות, ולא את הדרך היעילה והאמת שדיי פשוטה משום שמי שאחראית על נהלים אלו, היא לא אחרת מאשר חברתה, השרה יעל גרמן.

 

תמונות: mollystevens, Lennart Tange

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל