מפגעי לפיד

כמעט שנה בממשלה ואפשר לשפוט את מעשיו ותפישותיו של יאיר לפיד ומפלגתו

מפגעי לפיד

שגיאותיה של שלי יחימוביץ' הדפו לרשימתו של לפיד, יש עתיד, מספר מנדטים והנחילו לידיו את פירות המחאה החברתית של 2011.
והנה נמלאת שנה לשירותו של לפיד בממשלה. זמן מספיק למדוד ולשפוט את תפישותיו ומעשיו ולפסוק בצער: שורה של מפגעים.
תשעה עשר המנדטים שנפלו בחצרו איפשרו לו לתמרן לקראת הקמת הממשלה ולאחר שקמה. הדבר הבולט ביותר שנעדר ממעשיו הייתה השאלה הפשוטה: "מה יהיה אחר כך?" אמנם כאן הוא בחברה טובה עם רוב הפוליטיקאים שהוא ספון ביניהם. אבל לעניין השירות לדור המחאה החברתית – וזו הייתה ההבטחה שלו – העדר ה"מה יהיה אח"כ" הוא קריטי. עד כדי מפגע. ומדובר כאן לא על מחירי מזון אלא על הישראליות והדמוקרטיה הנשחקות.

 

איפה הכסף? – לבית היהודי

בחסותו הבית היהודי קיבל את המפתח לקופה. אף יועץ לא שאל אותו מה יהיה אחרי שהבית היהודי יעמדו בראש וועדת הכספים ובמשרד השיכון. הראשון הוא הגזבר של ההתנחלויות והשני הבנאי הבלתי נלאה בשטחים. לא סיפר לו שיו"ר וועדת הכספים יעכב דיונים עד שהאוצר יחזיר את התקציבים הפוליטיים של הבית היהודי. ומשרד האוצר שלו רושם לוועדת הכספים הקצאות שאיש לא יודע לפענח את מקורן ויעדן. איש לא סיפר לו מה יעשה שר השיכון במיכרזים הפרובוקטיביים לבנייה ואם לא לבנייה לפחות לחבל בהידברות עם הפלשתינים ועם העולם האורב ללגיטימיות שלנו.
 

מעמד הביניים - ההבטחות

ולא נמצא אחד מסובביו להסביר לו כי כל הבטחותיו למה שהוא קורא מעמד הביניים - לא יקומו ולא יהיו אם אחיו בנט ואנשיו ישלטו בקופה ובתרגילי המיכרזים להבטחת הסירוב להסדר.
מכל סובביו לא היה אחד ששאל איך במציאות הסבוכה של מערכת החינוך, כשבמשך שנים הביאו הממשלות לכך שקרוב למחצית ילדי היהודים הישראלים לומדים במערכת החרדית והדתית, אתה מעז למנות לחינוך החופשי רב אורתודוקסי כשר חינוך? ומיד יכול כל בי"ס לעשות לו רב רוחני. אתה ציפית שנבחר המחאה החברתית שהאוצר בידיו ינחה, למשל, את שר החינוך לבטל את שיטת המורים ממשרדי כוח אדם, הגזמת. אך עמותות דתיות תסתערנה ללמד את היהדות הלאומנית החדשה. ולא עוד זאת אלא יחד אתו ועם ראש הממשלה הם ימנו וועדה "להסדרת המשילות בהשכלה הגבוהה" "לאיזון עם הממשלה ומדיניותה". אתם מכירים עוד מדינה דמוקרטית של איזון בין האוניברסיטאות לממשלה ולמדיניותה ? מיהו יאיר לפיד עפ"י זה?


להחליש את הישראליות לטובת יהדות רבנית לאומנית

מה שיצא מכל הברית של העתיד (לישראל) עם הבית (ליהודי) הוא שבחסותו של לפיד בנט הוא גם שר הדתות. בחסותו של לפיד סגנו של בנט במשרד הדתות הוא בן דהאן, דמוקרט המצהיר כי נפש יהודי עולה על נפש של גוי, והוא טורח עכשיו להסמיך בחוק את הרבנות הראשית להפקיע מרבנים מקומיים את הסמכות לאישורי כשרות, כי בין אלה יש המקלים. החיוכים של רבני ועסקני הבית היהודי מזיקים יותר מהחרדים האומרים את חומרותיהם ביושר. וחמור מאלה בחסותו הרב הצבאי לשעבר, רוניצקי, הזכור מדרשותיו על צבא השם ועל כך שחייל דתי לוחם יותר טוב מחייל חופשי ועל שנאתו לתל אביב ההוללת. הוא הממונה על הזהות היהודית במשרד הדתות להוליך בארץ את דרשותיו מתוקצבות ע"י שר האוצר
 

תקציב לביטחון ועטרת השיוויון בנטל

יש עודף בתקציב. רשום עליו מאז מחאת 2011 לשיפור השירותים, שעפ"י ה- OECD אנחנו הנמוכים מכולם בהקצאתם? לא. רשום עליו עוד ועוד לביטחון. לא לביטחון אלא לצה"ל (הטעיה שראויה להילמד). פלאי תקציב הביטחון שהו מקוצץ ועולה בו זמנית.
ועטרת יש עתיד – השיוויון בנטל -.נגועה בברית עם הבית היהודי. איזה שיוויון בנטל כאשר לפיד וח"כ עופר שלח שבויים בידי בנט להסכים שחיילי ישיבות ההסדר ישרתו רק 18 חודשים וביתרת הזמן ילמדו על חשבון המדינה. יש עתיד הבטיחה שיוויון והנה גרוע מהפוליטיקה הישנה - "הכאילו". מיפגעים שיכלו שלא להיות.
ומעל לכל אלה העמידה של לפיד וחבריו מנגד לישראליות הדמוקרטית הנבגדת ע"י פורעי תג מחיר וע"י רבניהם הפוסט ציונים המנסים לחסל את מדינת היהודים אל מדינת שני לאומיה. מתי לפיד אמר את דברו בנושא האסטרטגי האמיתי הזה?
 
תמונה ראשית: מטה יש עתיד, CC
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל