בי"ס תיכון הכי מיוחד בארץ

הפלמ"ח נולד בבי"ס כדורי. כל תלמידיו גוייסו לפלמ"ח ורבע מהם נהרגו במלחמת השיחרור. בי"ס זה יצר מנהיגים כיגאל אלון ויצחק רבין. כיום הוא תיכון אזורי עם 1650 תלמידים יהודים, צרקסים, בדואים,נוצרים ומוסלמים הלומדים בהרמוניה בכתות מעורבות סמל לרב-תרבותיות אפשרית ונבונה.

 

בימים אלו ממש חגג בי"ס כדורי 80 שנות קיומו. במשך 50 השנה הראשונות פעל כפנימייה תיכונית חקלאית ייחודית, בית-ספר ברמה לימודית גבוהה עם מסורת של כבוד והווי מיוחד המוכר ונערץ בנוף הישראלי עד היום. בוגרי כדורי מוכרים כ"מלח הארץ", מצאו ומוצאים אותם תמיד בשורות הראשונות של הביטחון, הכלכלה, והחקלאות. בוגרי המוסד התנדבו תמיד לצאת בראש המגינים והלוחמים והדבר מתבטא בקורבנות הרבים של הבוגרים שנפלו במלחמות ישראל- - 113(!!)
שנים ראשונות
כרבע מבוגרי כדורי עד קום המדינה , נפלו לפני ובמהלך מלחמת העצמאות. בתולדות הציונות המתחדשת כדורי נחשבת כ- "ערש הפלמ'ח"- מרבית בוגרי ביה"ס התגייסו לפלמ"ח והיוו את שורת המפקדים הראשונה, כולל מפקדיו האגדיים: יגאל אלון ז"ל, יצחק רבין ז"ל , ארנן עזריהו ז"ל, בן-עמי פחטר ז"ל, 'סיקו' זוסמן ז"ל, משה נצר ז"ל, עובד שדה ז"ל ויבדל"א, ישכה שדמי, ועוד רבים אחרים. כל אלה תמיד ציינו, בכל הזדמנות, ש"כדורי"הייתה כור מחצבתם! שכדורי עיצבה אישיותם ופועלם למען העם והמדינה. נושא הדגל התרבותי של כדורי הוא המשורר והסופר, בוגר מחזור ה', חיים גורי.
רב תרבותיות
גם כיום בי"ס כדורי הינו בי"ס תיכוני 6 שנתי, וייחודי מהיותו רב תרבותי. זהו כפר נוער אזורי גדול ותוסס לכל ישובי הסביבה עם מגמה חקלאית ומשק פעיל בצד 5 מגמות טכנולוגיות.. מתוך 1650 התלמידים, 250 נמצאים בפנימיה ובה-- עולים חדשים, ילדים בסיכון, פליטים ונוער שוליים. לרבות יתומים מדארפור. חשוב מכל!- -בכדורי לומדים בהרמוניה זה בצד זה תלמידים יהודים ותלמידים ערבים, דרוזים,נוצרים, צ'רקסים ובדואים- -מסורת בה התחיל "כדורי" ראשון מכל בתי הספר בארץ עוד בשנת -1952. בי"ס כדורי הינו דוגמא מוצלחת שרב-תרבותיות הינה משימה אפשרית בייחוד עם הנהלה וצוות המסורים בכל ליבם למטרה זו..
עמותת הבוגרים
לפני 5 שנים הוקמה עמותת בוגרי בי"ס כדורי,- שחרטה על דיגלה את שימור המורשת ומסורת הכבוד הכוללת: הגשמת הציונות, ההתנדבות היושר האישי והרעות, שהיו כה אופייניים ל"כדורי" של אז- - מורשת שראוי שתיזכר ותילמד. עד עתה הצטרפו כ-400 בוגרים לחברות פעילה בעמותה ותוך שנתיים נהייתה לעמותת הבוגרים הגדולה ביותר בארץ, ביוזמה ובמימון של חברי-העמותה (ובסיוע היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון), הוקמה אנדרטת זכוכית ייחודית, על רקע הר-תבור, לזכרם של 113 הבוגרים של המוסד שנפלו על הגנת המולדת. האנדרטה ניצבת בככר הזיכרון שבמרכזה פסל ברונזה של בתיה לישנסקי, לזכר הבנים, דמות 'העלם היוצא אלי קרב'.
שיקום הבניין ההיסטורי
בראשית שנת 2009 ,החליטה הנהלת עמותת הבוגרים לשפץ את הבניין ההיסטורי ולבנות בתוכו מרכז מבקרים שישמר את המורשת הכדוריסטית . סיר מייקל כדורי, נכד למשפחת הנדבנים מהונג-קונג , זו אשר תרמה להקמת המוסד, שביקר באותו זמן בארץ, תרם לעמותה כ-1.8 מיליון שקל למטרה זו. כספים נוספים נתרמו ע"י המועצה הלאומית לשימור אתרי מורשת (שהשתתפה גם בתכנון ופיקוח), המשרד להגנת הסביבה וכ-350,000. שקלים התקבלו כתרומות מבוגרי כדורי. הבניין המרכזי שופץ פנים וחוץ והוקם בו המרכז למורשת כדורי- שהתחיל לפעול בשנה זו , ולקלוט קבוצות מבקרים, כולל אולם לתצוגה אורקולית, אולם להנצחת הנופלים ואולם מורשת (מוזיאון).
אתר שימור לאומי
היות מורשת כדורי חלק מערכי-היסוד של בניין המדינה, (ערכים הנוטים להישכח ולהיטשטש), חשוב ביותר , שאתר בית-הספר כדורי המוכר כיום כ"ערש הפלמ"ח", ישמר ויופעל למען הזיכרון הקולקטיבי הערכי בתולדות האומה. לפיכך בניין כדורי יוכרז בקרוב ע"י המדינה כאתר שימור לאומי!

בשבוע שעבר נאספו מאות רבות של בוגרים ואורחים לחגוג 80 שנה לכדורי כאשר את ברכת הכנסת מביא חה"כ רובי ריבלין, וראש הממשלה נושא ברכותיו על מסכי הוידאו. חבל רק שנקודת ציון חשובה זו בהיסטוריה חינוכית וציונית זו, נזנחה ע"י התקשורת לסוגיה השונים.

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל