מר טבע, עזריה אלון הלך היום לעולמו

ממיסדי החברה להגנת הטבע, האיש שהטבע והוא היו שזורים זה בזה לאורך כל חייו. תרומתו האדירה לכל מטיילי הארץ תיזכר לעד.

האיש הצנוע הזה היה ענק. למרות זאת - הידיעה על מותו הופיעה אי שם בקושי מאחור

לא מצאתי ידיעה על מותו של עזריה אלון, ממיסדי החברה להגנת הטבע, האיש שכל כולו וחייו הוקדש לטיפוח הטבע ולהנחלת ערכיו בקרב צעירים ומבוגרים. בחלק מהאתרים, היה איזכור במקום מאד מוצנע. חס וחלילה בעמוד הראשי, חס וחלילה בכותרת ראשית. למרות שאיש המופת הצנוע הזה בודאי לא היה מבקש שידברו עליו כל כך הרבה הוא בהחלט ראוי. עם כל הכבוד - לא פחות מכמה טובים וחשובים שעזבו אותנו בשבועות האחרונים.
כל כך הרבה הבל מסתובב בינינו בחיי היום יום. לעיתים תכופות אני נטוע במקומי משתאה לנוכח הטפל המאפיל על העיקר. החיפוש אחר הזוטות והרכילות, הסקופ המהיר ולעיתים תכופות גם הטפשי, פשע לכל אמצעי התקשורת. לכן, אני ממש לא מתפלא איך לא מצאתי באתרי החדשות "הנחשבים" ידיעה על הענק האמיתי שהלך היום לעולמו. היה איזה איזכור בעמודים פנימיים שבקושי טורחים להגיע אליהם. השר עמיר פרץ הוא היחיד שאמר כמה מילים לזיכרו למרות שלדעתי אנשי ציבור רבים היו צריכים להתייחס. מן הסתם כנראה שעולם הערכים שלי מצוי במרחק ניכר מעולמם. כי מי זה עבורם עזריה אלון. בשבילי לעומת זאת , הוא היה גדול מהחיים, איש הטבע האולטימטיבי לאורך שנים רבות, מחנך דגול לערכי הטבע ואהבת הארץ ונופיה, שתרם תרומה אדירה לכל ציבור המטיילים בפרט וגם לאיכות חייהם של אלה שכמעט ולא יוצאים אל הטבע.
עוד בהיותי רך בשנים, בבית הספר היסודי, נהגתי להאזין בקביעות לעזריה אלון שבנוסף לשלל עיסוקיו שכולם היו סביב הטבע וחינוך הנוער לערכיו, גם שידר בקביעות מידי שבת בבוקר. שידורי טלוויזיה לא היו בנמצא אז במדינה הצעירה בשנים אז הקשבנו לרדיו. מידי שבת בבוקר, תמיד בשעה מוקדמת ( יחסית לשבת) דיבר אלון על משהו הקשור לטבע. נופים, צמחיה, או איזו שהיא חיה ובית הגידול שלה. לא משנה על מה - תמיד הרצאתו היתה מרתקת ויותר חשוב מלמדת. אני חושב שיש לו חלק בכך שכבר בגיל צעיר התעוררו בי סקרנות ורצון לנופיה ושביליה של הארץ.
גם בהיותי בוגר, מידי פעם כשהזדמן לי כולל לא מעט פעמים בשנים האחרונות, האזנתי לשידורו הקבוע. למרות גילו המתקדם, האיש לא איבד את החדות ודבריו כרגיל היו ממוקדים וחידשו משהו בכל שידור.
עזריה אלון כתב המון ספרים העוסקים בטבע וחינך דורות רבים בהיותו מורה מוערך. לאחר שייסד את החברה להגנת הטבע תרם בה את תרומתו שנים ארוכות. בשנת 2012 זכה סוף סוף להערכה לה היה ראוי: פרס על מפעל חיים. ואכן הארץ הזו היתה עבורו מפעל מתמשך עד ליום מותו. אני תמיד מקפיד לראות את טקס הענקת פרסי ישראל במוצאי יום העצמאות. כשאלון קיבל את הפרס והוא בן 94, דמעות ניקוו בעיני. לא הבנתי מדוע המתינו עם הענקת הפרס הזה כל כך הרבה זמן. הרי הוא היר ראוי לכך הרבה לפני כן.

יהי זיכרו ברוך.

 
תמונות: SA'AR YA'ACOV לע"מ. אריה גל

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל