מי רוצה לעבור ביקורת במס הכנסה? - קומדיה חדשה בתיאטרון בית ליסין

קומדיה נחמדה על איש המבקש ממס הכנסה יעשה לו ביקורת


"מוטב שלא יהיו לך ענינים עם מס הכנסה לטוב או לרע"

כך חושבים כמעט כולם. לא כך חשב פרנסואה פיניון (ששון גבאי) בקומדיה "אוצר יקר" מאת פרנסיס ובר המוצגת כעת בתיאטרון בית ליסין.
פרנסואה הוא מובטל, עני שאין לו גרוש על הנשמה והסובל מרגש נחיתות שאף אחד לא שם לב עליו.
הוא מופקד על שמירת דירה של אדם הגר בחול וחייב להגיע לביתו כי פקיד מס הכנסה מוריס טולוז (פיני טבגר) קבע איתו פגישה בדירתו.
חייב היתי לראות את הקומדיה, מסיבות אישיות, פעמיים בפרק זמן קצר ביותר ונהנתי ממנה כל פעם מחדש.

מגיע חוקר המס, בעל הדירה טרם הגיע ולפרנסואה רעיון לבקש ממנו לערוך גם לו חקירת מס וכך האנשים יחשבו שהוא עשיר ויתיחסו אליו אחרת. תמורת אינפורמציה על בעל הדירה חוקר המס מסכים.

מיד הענינים מתחילים לזרום כפי שפרנסואה תיאר לעצמו. הוא מקבל תשומת לב ממעצבת הדירה (נתי קלוגר) שלפני זה לא התיחסה אליו בכלל, אשתו לשעבר (פלורנס בלוך) בא לבקר אצלו, הבנקאי (שלום שמואלוב) שסירב לתת לו הלוואה מחזר אחריו ועוד.
העלילה כמובן רצופה במצבים קומיים. הבמאי לסלי לאוטון הצליח להעמיד הצגה קיצבית ביותר, מלאת הומור. הליהוק היה נהדר וכל שחקן התאים היטב לתפקידו.

נתחיל עם התפאורה בעיצוב אנה זיו שאתה רואה מיד עם הכנסך לאולם במוזיאון א"י כי הבמה ללא מסך.
תפאורה של דירה מעוצבת בצורה אולטרה מודרנית חריגה מהסטנדרט של דירות יוקרה. יש בדירה פסל עם שימלה שהחצאית מתרוממת כל זמן שאתה מתקרב אליה. כדי להפסיק את הפעולה אתה חייב ללחוץ על נקודה מסויימת בחזה בצד שמאל. פסל אחר הנו של יד המצחצחת נעל והנותנת לך מכה אם אתה מתקרב אליו. יש כיסא העשוי מעגלת סופרמרקט וספה שבאמצע תקוע טלפון עתיק. על הקירות תבליטים של מסורים, צפצפות, מפתחות ברגים, מברשות ועוד.
מאוד יפה, מאוד אורגינלי ועשוי בטוב טעם.
עיצב את התלבושות היפות אורן דר ואת התאורה מלאת האור וברק אורי מורג. תירגם את המחזה תרגום מעולה אלי ביז'אוי.

משחקו של ששון גבאי מלאכת מחשבת. הוא עצוב, הוא שמח, הוא סרקסטי והוא נבוך. הוא עובר במהירות ממצב אחד למצב שני. וירטואוז בגוונים השונים במשחקו.
שלום שמואלוב -הבנקאי קורקטי ומתחנף לפי המצב והצורך, פיני טבגר-חוקר המס חמור סבר כחוקר, אך מאוד פרקטי ומציאותי ויודע מהיכן הרוח נושבת.
נתי קלוגר-המעצבת הרודפת אחרי איש שמס הכנסה עורך עליו חקירה וחושבת אותו לעשיר.
פלורנס בלוך-אשתו לשעבר של פרנסואה המוכנה לכל בהיוודע לה שבעלה האביון לשעבר ניהל חיים כפולים והוא מלא כסף.
הדס קלדרון הבודדה והמשתוקקת לאיש צנוע, ישר ואוהב ואילן דר-בעל הדירה בתפקיד אפיזודי קטן, כולם ביחד ממלאים את תפקידם היטב ותורמים בגדול כל אחת את חלקו להצלחת הקומדיה החביבה, הקלילה ,המבדרת, המשעשעת והמוקיעה את צביעות האנשים.

כתבתי שמוטב שלא יהיו לאדם ענינים עם מס הכנסה. כך קורה גם בקומדיה זו. אך מאחר ובקומדיה מדובר, הסוף מפתיע וגם משעשע .לא נגלה אם מס ההכנסה גילה עבירות מס אך נגלה שפרשית אהבים הצליחה וכולם יוצאים מהאולם במצב רוח טוב ,חיוך על הפנים ומרוצים מהשעה ועשים דקות שבילו בתיאטרון.
 

לראות או לא לראות:

קומדיה מוצלחת, בימוי ומשחק טובים מאוד, בידור מעולה והנאה מלאה לצופה.

 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל