לאן נעלמה מורשת השואה?

ה-27 בינואר יום הזיכרון לשואה הבינלאומי, מעלה סימני שאלה בנוגע למורשת השואה. הקהילה הבינלאומית נוקטת בכפפות של משי כלפי מדיניותה הגרעינית של איראן. בישראל מתחולל קרב לא פשוט סביב מצבם של הניצולים, האם לאחר 69 שנים אנו באמת מבינים מה באמת התחולל על אדמת פולין?

 

כמנהגי, אפתח את הטור בחוויה אישית. סתיו 2004, כתלמיד כיתה י"ב גם אני "זכיתי" לקחת חלק במסע המשמעותי לפולין. ורשה מודל 2004 איננה קרובה ולו במעט לחיים השוקקים ששררו בה לפני כ80-100 שנה. בבתי הכנסת ניתן לספור על האצבעות את מספר המתפללים, חלקם חסידי חב"ד שנשלחו על ידי האדמו"ר להפיח קצת יהדות במקום, על מנת לתת מענה לאותם יהודים בודדים ששבו אל ביתם בתום שנות המלחמה.

בהמשך המסע הגעתי אל אושוויץ-בירקנאו, מחנה ההשמדה הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית, שנמצא על יד העיר קרקוב. הכניסה דרך השער המפורסם העבירה בי צמרמורת, הקור העז חודר לעצמות, הצעדה מלווה בשקט חרישי בין עצים שאם רק יכלו לבטא את עצמם, היו מגוללים את סיפורי האימה שהתרחשו במקום בשנות ה-40 של המאה הקודמת. תחתית המדרגה שהגיעה אליה בן האנוש, מעוררת בי את השאלה האם העולם באמת הבין מה התרחש ביבשת אירופה בכלל ובפולין בפרט?

הרעפת החיוכים כלפי "איראן החדשה" והטלת הווטו האמריקני כנגד הסנקציות שהופנו כלפי איראן, מוכיחה שארה"ב כמו אז, שבה פעם נוספת על טעותה ומתעלמת מאיום קיומי על אומה. ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה עבודת קודש במדיניות ההסברה הישראלית, אינו מוותר על אף שעל, מכתת רגליו בין מדינות העולם על מנת להטמיע את המסר:"Never again". 

לצערי גם מבית אנו עדים למאבק נוסף בנושא השואה. מצבם של ניצולי השואה בכי רע, פרסום הדו"ח של הקרן לרווחת ניצולי השואה מעלה נתונים מדאיגים. אותם אודים מוצלים מאש נאלצים לבחור בין אוכל לבין תרופות, חלקם חיים בתנאי מחיה מחפירים. לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה המציין 69 שנים לשחרור מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, יצאה משלחת חברי כנסת לפולין וכרגיל אנו שומעים את אותם הקולות החוזרים ונשנים לשיפור תנאי מחייתם של ניצולי השואה. הימצאותם של נבחרי הציבור במקום הארור בקור מקפיא של 15- מעלות, אמור לעורר אצליהם את שעון הזמן שבעוד מספר שנים, אותם שרידים לא יחיו בתוכנו ועליהם מוטלת האחריות לספק צרכים בסיסיים וחיוניים לניצולי השואה על מנת שיחיו בכבוד. מוטב מאוחר מאשר אף פעם.

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל