האם המצב פה בשל לכריתת הסכמי שלום?

אין לי פתרון מוכן לשלום. איך הצלחנו לשבש את העניינים כל כך?

נשאלתי אם יש לי פתרון להשגת שלום כאן ועתה.

השבתי שאין לי פתרון מוכן לשלום . הצלחנו לשבש את הענינים כך שהקשר הגורדי הינו שעשוע לידם. ג'ון קרי לבטח מתנגד לפתרון באבחת-חרב כפי שפתר אלכסנדר הגדול...

א"י היתה חלק נידח וכמעט לא מיושב באימפריה העותומנית. השלטון המוסלמי לסוגיו ראה במחוז את "דרום סוריה". מעולם לא היה עם ערבי-פלסטינאי. חיו כאן מעט בדואים שהגיעו מחצי האי ערב, היו אריסים דלים של אפנדים בעלי-הקרקעות מדמשק ובגדד. היה מיעוט ארמני. וחוראנים באו מהצפון לעבוד, כשנמצאה להם פה עבודה. התורכים הביאו צ'רקסים מהקווקז כבסיס של לוחמים נאמנים לסולטן. ארמנים, אלבנים ויוונים הגיעו למטרות סחר. נזירים באו לחיות במדבריות ובמנזרים למימוש אמונתם. אחרים באו לעלות לרגל לקודשיהם, חלקם נשארו כאן.

אנו, בעיקר השמאל הישראלי, המציא את העם הפלסתינאי, שאיש ממנהיגיו עד כה לא נולד בא"י, החל מעראפת המצרי והמשך באבו-מאזן הלבנוני.

רבים מאד מהפלסטינים דומים לנו, ולא בִּכְדִי. דלת העם העברי לא הלכה בגולה בגלויות אשור, בבל ורומא. היא נותרה בארץ. בימי הצלבנים חלקם התנצרו. בימי האיסלם רובם התאסלמו. הם התחתנו עם יתר בני הארץ אך בעורקיהם הרבה דם יהודי. ניתן לראות במלחמותינו בהם סוג של מלחמת אחים, אולי אחים חורגים, אבל אחים.

הם חיו תחת כיבוש ירדני ותחת כיבוש מצרי, ללא זכויות לאומיות נפרדות וללא כל דרישה כזו. נציגיהם ישבו בפרלמנט הירדני, כי בגדה היתה להם אזרחות ירדנית. כאשר גורשו הפולשים הירדנים והמצרים ממאחזיהם בא"י המערבית היה מקום ליתן לערבים אוטונומיה נרחבת, ידברו בשפתם, יתמסרו לדתם ולתרבותם, אך אנו יצרנו מהתושבים הערבים "אומה" חדשה שלא היתה קיימת מעולם. המבדיל בין פלח ערבי מקלקיליה לתושב עזה גדול יותר, למיטב ידיעתי המצומצמת, מהמבדיל בין עיראקי למרוקאי.

אין לי כרגע פתרון-קסם ולא יכול להיות פתרון מיידי, כי אין "עם פלסטיני" אחד אפילו עתה. אמרו לי: יש עתה עם סורי? עם עיראקי? ברגע שהשלטון התרופף רוצחים השיעים בסונים והסונים בשיעים. מנהיגים של עמים לא ערביים מנסים ליטול את המנהיגות במזרח התיכון- מצד אחד הפרסים-האירנים ומצד שני התורכים. כן, גם המצרים, שלא כולם שם רואים עצמם ערבים.
פה החמאס נלחם בפת"ח, וכל אלו בארגוני הטרור. אינך יכול לעשות שלום עם ערב-רב שאין לו מנהיגות מוסכמת ומוסמכת. לכן דהירתו של קרי כה מסוכנת.

אולי יש ממש בפגם האומר "אורח לרגע רואה כל פגע", אך אין זה אומר שגם יש לו פתרון מיידי לאותו נגע.

הנה האמריקאים "ניצחו" באפגניסטן, והעלו לשלטון איזו בובה לא נאמנה. האם באפגניסטן שוררים שלטון? דמוקרטיה? שלום? המצב בפקיסטן הגרעינית טוב בהרבה?
האם בעיראק שורר שלום? האמריקאים נצחו? הם בורחים משם מוכים ופצועים וכך הם מותירים את הארץ מדממת. האם אתה מציע לתת לקרי להשאיר לנו גם כאן כאוס כזה?

אישית אינני מאמין בשתי מדינות ממערב לירדן [בודאי לא בשלוש- השלישית בעזה]. בדלית ברירה הן, ישראל ופלסטין, יאחזו לעד זו בגרונה של זו.
רוב הפלסטינים יושבים בירדן, גם המלכה שם היא מבנות שכם. הפתרון אמור היה להיות על בסיס ירדני עם אוטונומיה רבה לאוכלוסיה הירדנית-פלסטינית שתגור בא"י ותחזיק באזרחות ירדנית. נכון, קשה להאמין שהפלסטינים יסכימו לכך. גם היוונים בתורכיה והתורכים ביוון לא הסכימו לחזור לארצות מוצאם, ובכל זאת נאלצו לחזור. גם הגרמנים בסודטים הצ'כים, שתמכו בהיטלר, נאלצו לשוב אחרי מאות שנים בצ'כיה למכורתם הגרמנית, כן, כמו הטמפלרים בא"י [שחלקם נותרו באוסטרליה]. כך מסיימים מלחמות.

אבו מאזן רוצה פלסטין "ריקה מיהודים", ובו בזמן הוא רוצה שכל ערביי ישראל, בתוספת אלו שישובו ב"זכות השיבה", יתאזרחו במדינת ישראל.
זהו בסיס לשלום בר-קיימא?

גם אם תרצה לאכול לחם לא תוכל להכניס גרעיני-חיטה לתנור. תחילה עליך לדוש, לנפות, לטחון, לערב במים, לתת לשמרים לתפוח, ללוש את הבצק, רק אז אתה יכול להכניס הבצק לתנור.
ג'ון קרי הנכבד מנסה להכניס את השיבולים לתנור עוד לפני הַדָיִּש, והן יבערו מצויין... אבל הוא כבר יהיה בשבדיה או בארה"ב כאשר השיבולים יהיו לאפר.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל