ומה אנחנו? בסך הכל נקודה זעירה בציר הזמן הגאולוגי...

כשמסתובבים במקומות בהם כל אבן משדרת סימנים קדומים של מליוני שנים לאחור,עולה המחשבה על אפסות האדם ביחס לטבע ומיקומנו בציר הזמן הגאולוגי...

מחשבות על זמן ומקום

 

באחד משירי, כתובות השורות הבאות:

וְאַנוּ, נְקּוּדָה טְרִיָיה עַל צִיר הַזְמָן,
הַנוֹהִים אַחָר הַקָדוּם וְהַיָשָן,
מוּטָב שְרִישוּמֵנו לא יוּרְגָש,
וּבְכָך תְרוּמַתֵנו לְעִידָן חַדָש.

את ההשראה לשיר כולו הנקרא: "נוף בראשית" קיבלתי לאחר טיול (רגלי כמובן ! שלא יהיה ספק – כל הטיולים שלי רגליים) של יומיים במרחב שבין ספיר שבערבה למצפה רמון בנגב. כל האזור הזה מייצג מראות נוף בראשית. אבל בטיול ההוא, למרות שפעת הנופים המדהימים, לא ידעתי עד כמה הנושא עוד ישוב ויעסיק אותי. זמן מה לאחר מכן, אכן שבתי לעסוק במקומנו במפת הזמן הגאולוגי ביתר שאת ובראייה רחבה יותר, עקב טיול אחר המתואר להלן.

כמה זמן קיימת האנושות?
בעשרות השנים האחרונות, אנו עדים למהפכה בכל הקשור לחקר האבולוציה של האדם הודות לפענוח הקוד הגנטי ומבנה הדנ"א האחראית לתורשה של יצורים חיים. ההתקדמות הרבה שהושגה איפשרה מיפוי של גנים רבים, כולל מיפוי גנום האדם כולו וכן מי שקדם לו, השימפנזה.
באמצעות שיטה חדשנית הנקראת שעון מולקולרי אפשר לתארך את האב הקדמון המשותף (לאדם ולשימפנזה) לתקופה של 4 עד 8 מיליון שנים לאחור ולהראות שמוצא האנושות הקיימת היום היא מאוכלוסיה קטנה שהיגרה מאפריקה במהלך 200,000 השנים האחרונות.

לנוכח ההקדמה הזו, אפשר לתאר מקצת מהמחשבות שחלפו בראשי ואת סערת הנפש כשטיילתי במקומות בהן מהקירות "בוקעים" סימנים בני 500 מיליון שנה ויותר... לא יאומן. המראות, מדהימים כשלעצמם מתבטאים בצבעים שונים ומגוונים, שלעיתים נראים כציורים פסיכודליים שמיטב אומני האנושות כולה לא הצליחו להפיק כמותם... למעשה, הצבעים האלה משקפים תחמוצות ברזל מתקופות שונות המצויה בסלעים האלה.
מקומות שכאלה ראיתי למשל בטיולי בירדן. למשל בנחל גואר (Gower). הנחל היפיוף הזה מצוי בחבל אדום, כמה עשרות ק"מ צפונית לפטרה. לפני שנראה את סימני הזמן הנה כמה תמונות ממנו:

 

 

 

 

סימני הזמן בנחל גואר

 
בנחל גואר יש מקומות בהם סממני הזמן מדהימים אותך. הנה למשל שתי תמונות בהן קטעים מקירות
הואדי. רואים בברור את תחמוצות הברזל בגוון אדום כהה. התצורות כאילו נעשו ביד אומן. תחמוצות אלה מעידות על גילו של הסלע שממנו עשוי הקניון הזה - כ 500 מליון שנה !

 

 

 

וזוהי רק ההקדמה....

 

נחל גואר כבודו במקומו מונח אבל הוא מהווה כאן הקדמה לעיקר בלבד. אם קירותיו מהממים בצורות הנוצרות על ידי תחמוצות של ברזל בגווני אדום חום, הרי יש מקום אחר בירדן שבו הקירות בוהקים בכל צבעי הקשת !
זה " קניון הצבעים " בואדי סיק שבדרום המדינה. באזור הזה ניתן לטייל רק בחודשים דצמבר - פברואר. בשאר הזמן פשוט חם מידי להליכה רגלית. טיילתי שם בהדכתו המעולה של גלעד בן צבי 4 ימים. כרגיל אצל גלעד ההדרגתיות חשובה והוא הוליך אותנו לקניון הצבעים ביום האחרון.
לא שלא ראינו מראות מרהיבים גם בשלושת הימים הראשונים אך את הדובדבן שומרים לסוף. וכך לאחר שיטוט מרהיב באזור יפהפה שכלל את ואדי חומיימה, ואדי חימרה, טיפוס על דיונות חול נהדרות, טיפוס על ג'בל אום א סוויר שממנו התצפית לעבר הערבה שלנו מרהיבה ביותר, הגענו לקניון הצבעים לקראת סוף הטיול. שם באמת נותרתי אילם אך פעור פה... הנה כמה דוגמאות:

 

 

 

 

סממני זמן עתיק

 
בקיצור, משוטטים שם לכאן ולכאן והעין לא יודעת שובע מכל כיוון שהוא. תחמוצות הברזל בכל גוון מגווני הקשת מעידות על הגילאים השונים של הסלעים האלה ויחד הרצף יוצר מופע מרהיב ביותר. כמובן מדובר
על מליוני שנים לאחור. הנה עוד דוגמאות:

רק חבל שזה מצוי במסלול של מיטיבי לכת בלבד. אולי בכך גם טמון שימורו: רק קבוצת מטיילים אחת מגיעה לשם בשנה, בדרך כלל חבר'ה שלנו מישראל ויש שנים שגם זה לא.

 

 

 

תאור קצר + קישור לכל אחד מ 4 ימי הטיול

היום הרביעי היווה כאמור קודם את שיאו של הטיול אך גם בשלושת הימים הראשונים היו מראות מענגים
ביותר. הבאתי כאן כמה תמונות כדוגמה בלבד. אני ממליץ לראות את הקישורים לכל 4 הימים
המופלאים בטיול הזה. הם מובאים כאן ואני אתאר במשפט או שניים את מהלך הטיול בהם:

היום הראשון:
חציית הגבול במסוף ערבה. לאחר עצירה בעקבה לקנית אוכל נסיעה לחומיימה. סיור בסביבת חומיימה העתיקה, בבורות המים המרשימים של הנבטים, בסכר הנבטי בואדי קלחה ובמדרונות ואדי
חומיימה. לינה בשטח בואדי קלחה עליון.
קישור לתמונות יום זה

היום השני:
טיפוס לג'בל אום א סוויר ותצפית על כל הסביבה ממנו, ירידה לואדי אחיימר, סיור ורחצה בקניון
הפיקוס, לינה בואדי אחיימר. ביום הזה רכבים לא יכלו להגיע לאזוא הלינה לכן המארחים הירדנים
שלנו השתמשו באמצעי העתיק והיעיל: גמלים. לינה בואדי אחיימר.
קישור לתמונות מהיום הזה

היום השלישי:
קפיצה ל"סיק אחיימר" המרהיב, ירידה בואדי אחיימר תחתון, חציית החולות האדומים המרהיבים של
ואדי רכיה כולל טיפוס על דיונות, לעבר ואדי סיק, לינה בואדי סיק.
קישור לתמונות מהיום הזה


היום הרביעי:
שיטוט בקניונים המרהיבים בין הסיק לקסייב ובקניון הצבעים, יציאה לע'רנדל דרך ואדי קסייב
נסיעה חזרה למעבר הגבול ערבה ומשם הביתה.
קישור לתמונות מהיום הזה

 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל