האם נברך את א-סיסי בברכת "אהלן וסהלן יא ראיס"?

מצרים נראית כעת כ"בוקה ומבולקה". אין יום ללא פיגוע ואין יום ללא פעילות של הצבא כנגד קבוצות הפורעים מקרב ה"אחים המוסלמים" אל-קאעידה והסלפים המכנים עצמם "מייחדי האל". בקרוב בחירות לנשיאות כשהמועמד הכמעט וודאי להיבחר הינו מי שהיה הרמטכ"ל המצרי.

בבואנו לבחון את הנעשה היום במצרים עלינו להדגיש כי מדינות העולם ובראש ובראשונה ארה"ב ראו במתרחש במצרים-עם עליית ה"אחים המוסלמים" לשלטון, משהו כמו שלטון דמוקראטי, דהיינו רצון העם. תהליך שהיווה לגבי המדינות הללו חלק מ"אביב ערבי", "התחדשות", "פריחה", "דמוקרטיה". ואללה אל-עזים לא אביב - כי אם חורף קשה; לא התחדשות כי אם חזרה אחורה לחיק האיסלם הפונדמנטליסטי; לא "פריחה" כי אם הסתגרות (ונא אל נשכח שגם נשיאנו שמעון  פרס היה בין המברכים את ה"אביביות" הזו!)
 
הנחשון הראשון שהתבטא על שמתרחש כיום במצרים ומועמדתו של א-סיסי היה השליח המיוחד למזרח התיכון טוני בלייר שבירך על המועמדות ועל הבחירות הקרבות ובכך חזר בו מתמיכתו הוא ותמיכת ארה"ב ומועצת אירופה בשלטון האחים המוסלמיים. עם כי ויש להדגיש זאת מהממשל האמריקני עד לרגע כתיבת שורות אלו לא היה ציוץ כלשהו.
 
ובכן מי הוא אותו א-סיסי? את ימי שירותו בצבא מצרים החל באמצע שנות ה-70 כצוער וב-77 קיבל דרגות קצונה במערך התותחנות המצרי. את השכלתו הצבאית רכש בשני מוסדות מערביים שגם קציני צה"ל עברו בהם הכשרות: מכללה המאוחדת של הכוחות המושלבים הבריטיים לפיקוד ומטה ובמכללת זרוע היבשה של צבא ארצות הברית.

היה זה א-סיסי שהביע ביקורת על טיפול ממשל מובארק במפגני כיכר תחריר וכנראה בכך צד את עינו של מורסי שמינה אותו בצעד שגם בחוגי מודיעין שונים גרם להרמת גבה, לשר ההגנה של מצרים במקומו של מוחמד חוסיין טנטאווי. אותו א-סיסי קיים לגבי מורסי את שנאמר בפרקי אבות שלנו "על דאטפת אטפוך, וסוף מטיפייך יטופון" בכך שהדיח אותו ולא רק זאת הביאו לאותו תא בו ישב מובארק והאשימו, כמעט באותן אשמות שהואשם בהן מובארק ואף חמורות מהן כ"קשירת קשר עם האחים המוסלמים לביטול הדמוקרטיה במצרים". ייתכן והאשמה זו היא היא שהביאה את טוני בלייר להכרזתו שמוזכרת לעיל.

אבל במצרים כמו במצרים ברגע שמישהו על הסוס יש מיד רבים שמאורגנים כדי להריע לו. ומכיוון שה"אחים המוסלמיים" בוודאי יקראו להחרמת הבחירות לנשיאות וגם מועמדים אחרים, במצב השברירי הקיים לא ירצו להציג מועמדות, נראה שא סיסי יהיה נשיאה הבא של מצרים.

השאלה הנשאלת היא האם מהלך הבחרותו ולאחריו יאפשרו לשלטון למגר את שלושת התנועות הפועלות בצורה מחתרתית במצרים ומארגנות בה את הטרור היום יומי? זו שאלה נכבדה שעיקרה היא היכולת של המודיעין הכללי המצרי שנראה שנחלש מול הארגונים הללו, להמשיך ולהכות בהם ולמנוע מהם את יכולת הביצוע של פיגועים יומיומיים. בעניין זה יצטרך א-סיסי לקשור קשרים יותר טובים עם גופי המודיעין הישראליים שיכולת המעקב שלהם טובה, כנראה, לעין ערוך מזו המצרית. בד בבד יהיה עליו להתמקד בכלכלה המצרית ההרוסה כי בלעדיה מפגני כיכר תחריר עשויים לחזור לרחובות ואלה הם השאור שבעיסה של העם המצרי, שהחלו בהפגנות נגד מובארק אבל מהר מאוד גילו שעל גבם רוכבים ה"אחים המוסלמים.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל