הרהורים על מדינה יהודית

ההגדרה מדינה יהודית היא מושג בעייתי. מהי המילה יהודית לבדה ללא הקשר?

הירהורים על מדינה יהודית

ההגדרה "מדינה יהודית" שורה עלינו כאחד המושגים הרעיוניים הבסיסיים ולידה "יהודית ודמוקרטית" כהוויה משטרית ובעת הזאת כתביעת תנאי מדינית מהפלשתינים. אלא שבחינה למשמעות המושג מעלה בעייתיות:
שגגה נפלה אצל בן גוריון כשבמגילת העצמאות רשם "מדינה יהודית". הרצל דיבר על "מדינת יהודים" כי "יהודית" הוא מושג ומדינה קמה על בני אדם, על "יהודים" ולא על מושגם. אלא שהחלטת האו"מ, נובמבר 47 דיברה על Jewish State וב. ג. דבק ביהודית. ומיד תיקן כדרוש: "היא מדינת ישראל", כי זה עם ישראל וזו ארץ ישראל ומדינה גזורה על אֶרֶץ.

המילה יהודית לעצמה מהי, מה הפירוש שלה. לא כשהיא באה בסמיכות למילה מדינה או למסורת אלא כשהיא עומדת לבדה?
 

יהודית כעברית?

סביר שהיא איזו נגזרת משבט יהודה. לא. כי עֵשו נשא אישה בשם יהודית והיא בת בארי החִתִי (בראשית כו', לד). בשנית מופיעה המילה במלכים ב' (יח',כו'): ויאמר אליקים בן חילקיהו ושבנה ויואח אל רבשקה, דבר נא אל עבדיך ארמית,,, ואל תדבר יהודית...פעם שלישית המילה בנחמיה (יג',כד') שעלה מבבל : "ובניהם חצי מדבר אשדודית ואינם מכירים לדבר יהודית וכלשון עם ועם". אנגלית היא שפה וכך גם צרפתית. מהי המילה יהודית? האם הייתה שפה לשבט יהודה או שזו מילה נרדפת לעברית או אולי זו איזו שפה ילידית אחרת? מיהו שידע.

על אף התהייה הזאת נקבל הנחה שהיהודית היא שפה. אם כך, הפירוש של "מדינה יהודית" הוא "מדינת שפה" ואז של מי היא? אנגלית היא שפה אבל, אנגליה היא ארץ. לכן, מדינה אנגלית הזיקה היא לארץ אנגליה. ולא יאמרו English State אלא State of England. צרפת France היא ארץ וההגדרה "מדינה צרפתית" היא גזורה על הארץ. וכך גרמנית היא שפה אבל גרמניה היא ארץ. לכן יגדירו "דויטשלאנד" (לאנד – ארץ). במקרה שלנו כאן "יהודית" איננה ארץ ולא אפשר להגדיר "מדינה יהודית" שפירושה. כאמור, מדינת שפה או מושג אחר. כך מאותה הסיבה אין הגדרה ספציפית "מדינה ערבית". יש מצרים, ירדן, סוריה ואחרות ואין מוגדרת "מדינה ערבית" שהיא שפה נתוקה מארץ.
צריך לחזור: ראשית, להבנה כי יהודית זה מושג ומדינה איננה של מושגים אלא של בני אדם. לכן, מדינת היהודים כגרסתו של הרצל.

ושנית צריך לחזור למקור: יעקב אבינו, אבי האומה, נאבק עם אלוהים ואנשים:: "ויאמר לא יעקב יאמר עוד שמך כי אם ישראל" (בראשית לב',כד'). לא נאמר לו שמך יהודי אלא ישראל. והארץ היא ארץ ישראל. והגדרת מדינה נוגעת לאֶרֶץ. ולכן, מדינת ישראל. ועל כן מדינת ישראל היא לא יהודית אלא מדינתו של עם ישראל (או של העם היהודי למי שמעדיף) כמו שאנגליה היא מדינתו של העם האנגלי וצרפת של העם הצרפתי. ומכאן שהכרה פלשתינית במדינת ישראל בהגדרה מכילה את הכרתם במדינת היהודים שהם בני ישראל אביהם.

ושלישית צריך להגדיר הגדרת אמת: מדינת ישראל היא מדינתו של עם ישראל.(ואף מי שמתעקש לומר מדינה יהודית) לא נפתרה הבעיה כי זו איננה האמת. והאמת היא כי במדינה הזאת יש למעלה מ – 20% אזרחים לא יהודים. אשר על כן מי שאינו מוסיף: "מדינתו של עם ישראל ושל כל אזרחיה" אינו אומר אמת אפילו אם הפלשתינים יחתמו על התנאי של נתניהו.
גם לנאמני ההגדרה "יהודי", מה יותר פשוט ובסיסי ותואם אמת "מדינתו של העם היהודי ושל כל אזרחיה". חולק עלי טוען שאף מדינה לא מוסיפה "ושל כל אזרחיה". צודק. כי הם לא אומרים "של העם האנגלי" לו אמרו כך, היו נאלצים לתוספת "ושל כל ארחיה". היהודים הישראלים לא רוצים להסתפק "במדינת ישראל". לו הסתפקנו בהגדרה זאת, ברור ממנה כמו ממדינת אנגליה שהיא של כל אזרחיה. בהגדרה כזאת לנו יתרון גניאולוגי: אף אחד לא יודע מי היה האנגלי הראדון או הדני הראשון. אנחנו כן יודעים – יעקב = ישראל אבינו. הכרה במדינת ישראל תקפה יותר כי היא אמת ואין דמוקרטיה בלתה.

וראוי לספר ל - 99% היהודים הישראלים שלא היו כאן לפני 48, כי אנחנו - דור המייסדים הראשון והשני - חלמנו להקים מדינה עברית, שפה עברית, ספרות עברית ועבודה עברית בניסוח המכיל כל של ברנר: "תחי העבודה העברית האנושית" – האנושית, היא המבחן של העברית – היהודית.

 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל