יוסי שריד המת החי

אתם ידעתם כי יוסי שריד מת מוות קליני? החי שמת סיפר על כך בשידור חי למראיין בני בשן ב'גלי צה"ל' בתאריך 29.12.13. כמובן, שהמראיין נדהם ואף קבע כי זהו התיאור המשכנע ביותר לחיים שאחרי המוות. דווקא משום שמדובר ביוסי שריד האתאיסט, הפוליטיקאי, חבר הכנסת והשר, לשעבר.

"פעם מתתי". כך פתח את סיפורו יוסי שריד: "פעם הייתי מת", כך סיפר. "כבר לא הייתי פה". זה היה כשנסע יחד עם כל משפחתו במכונית. הוא זוכר את הילדים שלו אומללים, ובוכים. יושבים מאחור, ובוכים מרה על אביהם שנסתלק. משפחת שריד נסעה באוטו, ופתאום הרגיש יוסי שריד חולשת הדעת, הרגיש פרץ חום עצום, ופתאום הרגיש שהוא מתרומם, מתעופף מעלה מעלה. הוא הרגיש תחושה מאוד עמוקה של יציאת הנשמה. כנשמה מעופפת, התבונן יוסי שריד על פני כדור הארץ. ואז ראה את משפחתו שממשיכה לנסוע באוטו. אשתו שמה את פעמיה לבית החולים תיכף ומיד. כל זאת כשיוסי חווה כיצד הנשמה – נפרדת מהגוף.
 

יוסי כמובן משתף כי אף אחד לא מאמין לו שזה אכן קרה לו. הרי הוא אינו מאמין בהישארות הנפש. זה גם בניגוד לאידיאולוגיה שלו. הוא בעצמו מתקשה להאמין שזה קרה לו. הוא מספר כי פעם ייסד עם חבריו בארץ, לפני שנים רבות, יחד עם אנשים מאוד מוכרים בימים ההם, את אגודת ההיפוכונדרים. הם היו אז צריכים לבחור נשיא לאגודה. הם נמנו וגמרו ביניהם שמי שיספר את סיפור ההיפוכונדריה היותר מרתק ומשכנע – הוא יהיה להם לנשיא. יוסי העדיף להיות אחרון המספרים. כשסיפר להם את סיפור מותו, הוא היה משכנע עד כדי כך, שכל כך נפעמו מסיפורו, עד שבחרו בו תיכף ומיד לנשיא האגודה.
 

ממשיך ומספר יוסי שריד, כיצד ראה את ילדיו בוכים על מותו, את אשתו חיוורת. את עצמו הוא חווה כמי שצפה בהם ממרחקים, מהרקיע. כשהגיע לבית החולים, משום שהיה מדובר בפיקוח נפש, זה היה חיים או מוות, אז הוא זוכר איך אשתו אמרה לצוות בית החולים, באופן מפתיע ובלתי אופייני במיוחד: הבאנו את יוסי שריד. יוסי מספר כיצד הרופאים התאספו סביבו, כשלהם היה רושם אחר כנראה, שהוא לא ימות. ואכן הוא חזר לחיים. הרופאים עודדו אותו להסיק שלחוויה זו אין כל משמעות.
 

למרות החוויה האדירה הזו, שניתן לשמוע אותה מכלי ראשון, ביוטיוב ובאתר ערוץ 7, יוסי שריד לא מצא לנכון להודות בקשר רליגיוזי – דתי – לאירוע שחווה. הוא דבק באידיאולוגיה שלו, שאדם ברשות עצמו, שהוא חי בתוך עצמו. יוסי סבור שהאדם הוא יצור אוטונומי, בלי שום השגחה עליונה אלא עם השגחה פנימית, במקרה הטוב. כל החוויה הזאת נתמצתה בינו לבין עצמו. בעיניו של יוסי שריד אין לחוויה הזו, שום קשר לא לאלוהים, ולא לאבינו שבשמים, ולא להשגחה עליונה. כל זאת, כיוון שמה שקרה לו אינו עולה בקנה אחד עם ה'אני מאמין' שלו, עם תפיסת העולם שלו. אך הוא מתיר למראיין שייקח לו את התרשמותו ויעשה בה כרצונו.
 

בשיחה הזכיר יוסי ספר שהגיע לידיו, וגם לידיי, רב מכר עולמי שמעורר סערה, ושמו 'הוכחה לגן עדן'. זהו ספר המתאר את מסעו המופלא של מנתח מוח ושמו ד"ר אבן אלכסנדר, אל העולם הבא. זהו ספר מהפכני שאי אפשר להתעלם ממסקנותיו. לעומת ההכחשה וההדחקה של יוסי שריד את החוויה העל טבעית שעבר, הד"ר אבן אלכסנדר מפנים ומטמיע את מלוא המשמעות של מותו: את כוחה של תפילה, את כוחה של אהבת בני המשפחה וחברים ואהבת אלוהים, למי שהקדיש עצמו לעשיית הטוב בעולם הזה.
 

הקריאה בספר 'הוכחה לגן עדן' יכולה לשנות את האופן שבו כולנו תופסים את חיינו ואת עובדת המוות שלנו. ב – 2008 (אותה שנה בה חווה יוסי שריד את מותו) בעקבות חיידק אלים ונדיר שפגע במוחו של ד"ר אבן אלכסנדר, הוא שקע בתרדמת עמוקה, ולמעשה חווה מוות מוחי. הרופאים לא האמינו שנותר לו סיכוי לשוב לחיים. אך לאחר שבעה ימים הוא התעורר, החלים וסיפר לבני משפחתו סיפור מדהים: הוא חווה את אלוהים, את העולם הבא. מסקנתו העיקרית: יש אלוהים אישי והוא אוהב אותנו. אלוהים מבין את המצב האנושי שלנו באופן עמוק ואישי ומזדהה איתו יותר מכפי שאנו מסוגלים לדמיין, כי אלוהים יודע שרבים מאיתנו שכחנו, והוא מבין כמה קשה – ולו לרגע – לחיות עם שכחת האלוהי.
 

 

תמונה ראשית: AMOS BEN GERSHOM לע"מ


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל