איך החרדים בארץ עדיין חיים בכבוד יחסי?

האם מדינת ישראל היא האחראית העיקרית על הסתגרות החברה החרדית?

מאנטוורפן באהבה

ביום מסוים ניגש אליי בחור חרדי ואנו פוצחים בשיחה ערה , תוך כדי שיחה אני נוכח לדעת כי הבחור מנהל בית ספר יהודי באנטוורפן, בלגיה.
הוא מגולל בפני את הישגי התלמידים שלו, חזהו מתרומם כשהוא מספר לי שהם לומדים בשלוש שפות. אנגלית, צרפתית ועברית. וזה פרט לשתי השפות שהם לומדים בבית וברחוב, פלמית ויידיש.
אני נדהם למשמע אוזניי. שומו שמיים, חרדי לומד שפות?! במקום לנצל את הזמן ללימוד תורה?
פוי, ועוד דתי הוא קורא לעצמו. בושה.
 
פה בארץ כנראה נמצאים החרדים האמיתיים, אני חושב לעצמי.
"כאן חביבי, לא לומדים אנגלית אם לא נותנים כסף" אמרתי לו, הוא צחק.
הוא צחק כי הוא הבין. הבין איזו טעות איומה עושים מנהיגי החברה החרדית בארץ.
טעות בכך שהיא כופה על בניה ובנותיה בורות אין סופית בענייני חולין, ואם אומר את על לבי, כנראה שבמקרים לא מעטים הם גם כופים עליהם בורות בענייני קודש.
כי בראייתי התורה ניתנה כדי להתוות דרך לחיים. לקחת את כל החולין ביום יום וללמוד איך להתמודד איתו בצורה הטובה ביותר לך ולבריות.
אבל מה שווה ללמוד את החוקים הקדושים מבלי לפתח לעצמך חיי חולין?

תפתח לך את לוח הדרושים דרושות וראה שלרוב, אם לא לכל התפקידים הבכירים חלה החובה לידיעת אנגלית ברמה גבוהה. כיצד נער חרדי שלא לומד היום אנגלית יוכל להתחרות אם כמותי על תפקיד בשוק העבודה. פעם אחרונה שבדקתי עסקאות לא סוגרים אם משנתו של הרמב"ם, ולתוכנת האופיס עוד אין גרסא ביידיש.
לא שאני חושב שנושאים אלו אינם ראויים ללימוד, אבל מה לעשות שלעולם יש סדר משלו, ובשביל לחיות בו בכבוד, אתה צריך לציית לחוקים.

 


איך החרדים בארץ עדיין חיים בכבוד יחסי?
פשוט כי המדינה נותנת לזה לקרות, לא אגזים אם אומר שהיא אף מעודדת את זה.
תנאי קבלה מקלים ללימודים אקדמיים, קצבאות שונות ומימון מוסדות לימודים כל אלה דברים שבשגרה עבור הציבור החרדי.
אני מקווה שמישהו בדרגים הגבוהים יבין שכאשר אתה נותן להם את כל "הסוכריות" הללו , אתה מנציח את השגרה הזו, ברגע "שתייבש" להם את הכיס, נראה את החומה החרדית נסדקת אט-אט, נראה אותם מפנים אצבע מאשימה כלפיי אותם רבנים שהובילו אותם לדיראון כזה.
אותם רבנים יצטרכו לעמוד מול האשמות רבות, שנים שהם שלטו בקהילה שלהם באמצעות הפחדות חסרות רחמים, איומים וחרמות עליהם ועל משפחותיהם, פסיקות שנועדו לשרת אג'נדה חברתית, כל אלו יפוסו מן העולם.
אז נקבל חברה מוכשרת, חכמה, מכובדת ומתקיימת בזכות עצמה ולא בזכות כספם של אחרים, יהדות דתית מכובדת וזקופת קומה כמו היהדות שם בבלגיה. כשזה יקרה, יהיה פה שייח אחר, מקבל יותר, מכבד יותר, כזה שיאחד אותנו כיהודים במקום להפריד בינינו, הרי זו היא המטרה לא?


תמונה: Effib

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל