על אלופי העולם בשחיתות ועל פרייר אחד משלנו

אתמול דיווח כתב ערוץ 2 ממוסקבה על העלמותם של 20 מיליארד $ מתקציב אולימפיאדת החורף שתערך בשנה הבאה בסוצ'י. זו הזדמנות נאותה לשתף אתכם בניסיוני האישי בתחום.

 

 

בשנה הבאה תערך אולימפיאדת החורף בסוצ'י שלחוף הים השחור. למה דווקא סוצ'י שהיא בכלל ה"אילת" החמה של דרום רוסיה? התשובה היא ככה, או ליתר דיוק, כי ככה רצה פוטין. כשהיוקרה הרוסית בראש מעייניו, העמיד פוטין לשם כך תקציב מטורף בכל קנה מידה עולמי, בסך 50 מיליארד $!!! בדיוק פי 6 מתקציב אולימפיאדת לונדון. אבל ברוסיה כמו ברוסיה, 20 מיליארד כבר נעלמו, נ ג נ ב ו, ויש הטוענים שכבר 30 מיליארד נגנבו. כך עוד בטרם נפתחו המשחקים, סוצ'י כבר מסתמנת כזוכה בשתי מדליית זהב מפוקפקות. מדליית האולימפיאדה היקרה בעולם ומדליית האולימפיאדה המושחתת בעולם.
מפתיע? אותי ממש לא. לפני כשבע שנים יצאתי לדרום רוסיה (קווקז) לצורך ניהול פרויקט בניה עבור חברה ישראלית. כבר בפגישתי הראשונה עם נציג הבעלים במקום, פנה אלי זה באלו המילים: "כאן מקובל שמכל חוזה ומכל עסקה קטנה כגדולה, 10% חוזרים לכיס של המזמין. מי שלוקח יותר מ 10%, כבר נחשב כאן לגנב." ואכן, לא מעטים מאלו שעבדו תחתיי (השמות שמורים "במערכת") והתניידו באותה תקופה במכוניות לאדה ישנות, הפכו לגבירים וכיום ישבנם המפונק מונח במושבי רכבים גרמניים מפנקים ויוקרתיים ועבדכם הנאמן והפרייר יש לומר, שב בגמר הפרוייקט עם "הכבל המאריך".
דומה שברוסיה מאום לא השתנה, להוציא העובדה שכשמדובר בסכומים ממש גדולים, אז גם רף ה 10% ה"לגיטימיים", עולה מעלה מעלה. בשתי עובדות קשה להטיל ספק. פוטין יכריז גם יכריז על פתיחת המשחקים והקהל "המשולהב" יריע: "הורה, הורה, הורה", ועוד אי אילו מיליארדי דולרים, ימצאו דרכם אל התקציב המחורר ואל כיסיהם של הבוחשים שם בקדירה.

נ.ב.
תחילה חשבתי לשבץ כתבה זו במדור הסטירי, אולם במחשבה שניה מצאתי את הנושא עצוב, עצוב עד כאב.

 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל