אפליה דתית או עדתית - תמונת מצב עגומה

האם זה נשמע לנו הגיוני שבישראל 2014, חברה בה חיים זוגות מעורבים הפערים הללו עדיין קיימים? שלתינוק הנולד השנה להורים ממוצא אשכנזי צפויים חיים של עושר, כסף, זהב ובקיצור – חיים טובים יותר מאשר לחברו העתידי שנולד למשפחה ממוצא ספרדי?

בשבוע שעבר פורסמו נתונים המציגים פערי שכר בין עובדים ממוצא אשכנזי לעובדים ממוצא מזרחי , כאשר האשכנזים עוקפים את כולם בסיבוב. השכירים ממוצא אשכנזי מרוויחים 42% מעל הממוצע בעוד שהשכירים ממוצא ספרדי מרוויחים 9% מעל הממוצע בלבד.

אז האם זה נשמע לנו הגיוני שבישראל 2014, חברה בה חיים זוגות מעורבים הפערים הללו עדיין קיימים? שתינוק הנולד השנה להורים ממוצא אשכנזי צפויים חיים של עושר , של כסף, של זהב ובקיצור – חיים טובים יותר מאשר לחברו העתידי שנולד למשפחה ממוצא ספרדי. או בעצם האם אחרי כל השנים הללו שעברנו יחד מלחמות וספגנו פיגועים, איומים, התקפות טרור בסתר ליבנו אנו עדיין שונאים אחד את השני?

 

הכל מתחיל בחינוך

בביתי מעולם לא דיברו על המוצא או השיוך העדתי שלנו, אינני זוכרת בתור ילדה שחשבתי על הבדלים בין שם משפחה של מישהו אחד לשם משפחה של מישהו אחר. לא ידעתי מה זה "אשכנזי" ומה זה "ספרדי" רק ידעתי בתור ילדה דתייה שיש נוסח שונה בתפילה, אבל חשבתי שהוא קיים סתם בשביל הכיף והחיבור האישי של כל מתפלל. למען האמת, הייתי בטוחה שאנחנו מתפללים בנוסח מסויים רק כי התרגלנו אליו ולא כי אנחנו משתייכים לעדה אחרת.
 

הפעם הראשונה בה שמעתי על מחלוקת בין אשכנזים וספרדים הייתה בכיתה, בבית הספר הדתי בו המורה דיברה על הלכות שונות שנהוגות בחגים בין משפחות ממוצא אשכנזי לבין משפחות ממוצא ספרדי. כל השיעור הרגשתי שיש לי תעלומה לפתור – מה אני בדיוק? אשכנזייה או ספרדייה? לא היה לי מושג. הוריי מעולם לא סיפרו לי.
 

כשחזרתי הבייתה באותו היום, אמי הייתה בהלם. לא הבינה מה פתאום אני מתעניינת במוצאי. כשבנות בכיתה שאלו אותי מה המוצא שלנו אמרתי שאבא שלי אמריקאי ואמא שלי נולדה בארץ. מה זה אשכנזי וספרדי? התלמידות בכיתה חשבו שזה מוזר, הרי איך לא אדע מהו השיוך העדתי שלי? מסתבר שהיה מדובר בעניין חשוב ביותר. במיוחד כשאת לומדת בבית ספר דתי.
 


יהדות מפולגת = עם מפולג

דווקא המנהגים שלנו והתפילה, שאמורה לחבר את עם ישראל סביב בקשותיו ודרישותיו , מסתבר שאותה מצאתי כמפרידה בין חלקיו השונים של העם. כאשר כל אחד הולך לבית כנסת שונה ומתפלל אחרת. וחס וחלילה שלא תתפלל בנוסח אחר, הרי אתה אמור להיות "אחד משלנו" ולא "אחד משלהם". ואכן כולנו זוכרים את פרשת האפלייה המפורסמת בבית הספר החרדי של בית יעקב " עמנואל", שכל כולה מתבססת על הטענה שהספרדים והאשכנזים שונים אחד מהשני במנהגיהם והלכותיהם ולכן אין שום סיכוי שיוכלו ללמוד יחד.
 

אם כך, ניתן לומר כי ישראל של שנת 2014 היא מדינת מפולגת, אבל לא רק בגלל התנשאות של עדה אחת כלפיי העדה האחרת – אלא בעיקר כי כל עדה מסתמכת על מקור אחר של יהדות. אולי הגיע הזמן ליצור עדה חדשה לעם שלנו – עדה ארצישראלית מעורבת. בה היהדות לא מפוצלת בין שני רבנים ראשיים ועדותיהם , אלא מאחדת בין חלקיו השונים.
 
תמונה: דוברות הכנסת
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל