מדהים עד כמה אנחנו משתמשים ב"ידע" כביכול, שאינו מבוסס

אנחנו חזקים מאד בפרשנויות כבבסיסן אין ידע של ממש. זה לא מפריע לנו לבנות מגדלים באויר. לעיתים קרובות כנראה שהמציאות ממש שונה.

עמדתי הבוקר ליד שני חברים מהעבודה שלפניהם היה פרוש עיתון ובו הכותרת הראשית עסקה בגילוי התורן בפרשת ארביב-פינטו. חברי הפליגו בתאריות קונספירציה מופלאות, שלא היו מביישות רב מכר הוליוודי. הנחתי להם לשפוך סופרלטיבים לאויר ולבסוף שאלתי: " מאיפה כל הידע הזה?" . ברור שקיבלתי תשובות מגומגמות שאפשר לקרוא להן במילה אחת: כלום. כל כך הרבה פעמים נתקלתי בזה - למעשה יום יום. נשענים על תקשורת שגם היא במקרים רבים יודעת שבבים של מידע , מנסים לחבר אחד + אחר ומקבלים שמונה...משתפכים החבר'ה במיטב תאוריות הקונספירציה , כיד הדמיון. אנחנו מה זה חזקים בזה - יודעי כל. 
 
כמה פעמים אמרתם לעצמכם:
" אני בעצם לא יודע את העובדות, עוד לא נערכה חקירה, לא הוצגו מסקנות רשמיות, אז למה לי להיגרר לפולמוס מיותר?" , ונהגתם על פי המשפט הידוע: "והחכם בעת ההיא יידום". אבל מה פתאום, הרי כתוב בעיתון... אז זה בודאי מדויק ונכון. ולא רק בנושאים לוהטים המתפרצים חדשות לבקרים לכותרות כגון הרב והניצב. כמה פעמים מצאתם את עצמכם נסחפים לתוך דיון כלכלי ולא עוצרים לרגע ואומרים לעצמכם: " אני בעצם לא יודע את הנתונים לאשורם, ואני אפילו לא כלכלן" . בביטחון אנחנו בכלל אלופים. כמה פעמים אמרתם לעצמכם ביושר: " לא ישבתי בדיוני המטכ"ל, אין לי הנתונים שיש לשב"כ ולמוסד אז כדאי שאזהר בדברי" - סביר להניח שרובכם לא עצר וחשב על זה. כי הרי כמו שנאמר בהגדה של פסח: כולנו נבונים... זה לא מפריע לנו לבנות תאוריות שונות של קונספירציה או סתם של פרשנות המבוססת על כרעי תרנגולת. אלא שאנחנו סבורים שהיא היא האמת המוצקה.

אני לא קורא כאן לסתימת פיות או לא להביע דיעה על משהו. אני רק אומר שכדאי לאמץ מעט צניעות. ממש כדאי להשתמש במשפטים כגון: " למיטב הבנתי" , או " למיטב ידיעתי" ואפילו הייתי מעז ואומר: " אין לי נתונים מספיקים על מנת לשפוט אבל ממה שפורסם וממה שאני מבין דעתי היא כך וכך בתנאי שמה שפורסם נכון". כי ההבדל בין פרסום רשמי של תוצאות בדיקה, או חקירה או פסק דין של בית משפט יכול להיות שונה לגמרי מהפרשנות המתבדרת בתקשורת ברוחב לב. ובנושאים מקצועיים מובהקים , למשל כלכליים, הייתי ממליץ לקרוא קודם קצת חומר בנושא הרלוונטי ולהתעמק לפני שיורים ואחר כך שואלים עצור סיסמה. כי לפחות בראייתי, דיון של סיסמאות זרוקות לאוויר בלא מושג ירוק על מה אנחנו מדברים הוא פשוט מיותר.

ולפני שאני מסיים, גם לתקשורת חלק נכבד בשטחיות האופפת אותנו. אני מודע לתפקיד החשוב אותו היא ממלאת במשטר דמוקרטי ובודאי שאינני קורא להגבילה. אני רק סבור שגם שם, הרדיפה אחרי כל סקופ הכי מהר שאפשר יוצר המון ידיעות לא מבוססות מספיק ולרבים בציבור אחר כך זה נראה כ"כזה ראה וקדש". אני אישית אף פעם לא מפרש כך כל ידיעה בה. מה לעשות, אני תמיד חשדן עד שדברים מוצלבים, מתבססים או מופרכים. לפני זמן לא רב גם כתבתי שיר המביע את תחושתי ביחס אליה, ובזאת אסיים.

אין מנוח


אַין מָנוֹחַ מִזּוֹ הַתִּקְשֹׁרֶת,
עָנְשֵׁנוּ אֵינוֹ בָּר חֲנִינָה,
יוֹם וָלֵיל לַשָּׂה בִּפְסֹלֶת,
כְּמוֹצֵאת שָׁלָל רַב בַּבִּצָּה.

הָבוּ לָהּ חֲצִי נְקֻדַּת מִשְׁעָן,
אֲפִלּוּ אַחַת וִיחִידָה, רוֹפֶפֶת,
יַעֲלֶה וְיָבוֹא הֶבֶל כְּמִטְעָן,
וְאָנוּ שׁוֹאֲפִים מְלּוֹא הַמִקְטֶרֶת.

עַד מָתַי סְקוּפּ בְּרֶפֶשׁ,
כְּתַפְרִיט יוֹמִי לְלֹא בּוּשָׁה?
אֵבוּס הֲמוֹנִי לְסִמּוּם הַנֶּפֶשׁ,
מִגְדָּלַי אֲוִיר נֶעְדָרֵי אֲחִיזָה?

כְּמַאֲמַר הַשִּׁיר הַיָּדוּעַ:
"עִתּוֹנַאי קָטָן שֶׁלִּי",
כֹּה בָּרוּר הָ"לָמָה וּמַדּוּעַ",
הִגְדָשְתֶם הַסְּאָה בְּנִשְׁמָתִי.

 
תמונה ראשית: HikingArtist
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל