האם מחירי הדירות עוד יעלו?

דירת מגורים היא אחד ממוצרי הצריכה הפופולאריים בקרב הציבור הישראלי ורכישתה מהווה לא אחת הגשמת חלום. עם זאת, החלום הזה יקר מאד, הכי יקר עבור בן אנוש מן השורה שאינו עוסק בימים כתיקונם בסכומים דומים.

נדמה שמאז הימים בהם חזרה ועלתה השאלה "מי רצח את ארלוזורוב?" לא עמדה בחלל האוויר השאלה הפופולארית בה אנו נתקלים השכם והערב: "האם מחירי הדירות יעלו?" אבל, כדי לענות על השאלה הזו, חייבים קודם להציץ לעולם הנדל"ן ולבחון את שוק הדירות על מנת להבין את הדינמיקה.

סיבוב קצר בגוש דן רבתי יפגיש אותנו עם הצד התוסס של מדינת ישראל בכל הקשור לתרבות הצריכה. הנוף הניבט בצירי התנועה ובצמתים מגלה מתחמי קניות ענקיים לצד קניונים עמוסים בכל טוב ופתוחים שבעה ימים בשבוע חלקם למשך עשרים וארבע שעות. והיד עוד נטוייה. כל אלה ואחרים ברחבי הארץ נועדו לספק צרכים של כשמונה מיליון ישראלים. מדינת ישראל לא גדלה בשטחה אבל הולכת ומתעצמת במספר תושביה.
ובתוך סל הצריכה הישראלי ממוקמת במקום טוב גם דירה אשר אליה נוהרים:

1. זוגות צעירים: הנתונים מלמדים שבכל שנה מצטרפים למבקשי הדיור כ-44,000 זוגות הנמצאים בראשית דרכם ושואפים לבנות את קינם
 
2. משפרי דיור: הסטאטיקה מצביעה על כך שאחת ל-7 שנים יחליפו גברת ומר ישראלי את דירת מגוריהם.
 
3. משקיעים: באין מסלולי השקעה אטראקטיביים, נמצא שענף הנדל"ן מציע השקעה סולידית המבטיחה תשואה נאה ומאפשרת גם מינוף.
 
4. גרושות וגרושים: שוק חדש יחסית אשר נוצר כתוצאה מפירוק זוגיות.

כל אלה יוצרים ביקוש שהולך ועולה כל העת עם גידול האוכלוסיה. מנגד משחררת המדינה מספר קטן יחסית של קרקעות לבנייה ובאין היצע גדול, הופכת כל יחידת מגורים לנכס יקר מפז. על פי הסטאטיסטיקה נמכרות מידי שנה רק כ- 30% דירות חדשות וכ-70% דירות יד-שניה והסיבה לכך, בין השאר היא שלא נבנות מספיק דירות חדשות בנות 3 חדרים מטעמי כדאיות.
אז, אם אנחנו מבינים שמקור עליית הדירות היא כוחות השוק, אפשר להסיק מכך שאם לא יהיו שינויים מרחיקי לכת וכנראה שלא יהיו, סביר להניח שמחירי הדירות לא ירדו. בנוסף לכך, אפשר להוסיף שממשלת ישראל ובנק ישראל ימנעו ככל האפשר את צניחת המחירים על מנת שלא ייווצר משבר כלכלי.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל