הכח המיוחד של חג הפורים - להפוך הכל לטובה

כל הכוחות טמונים בנו, מה אנחנו רוצים לעשות אתם?

פורים תשע"ד – כוח חג הפורים להפוך הכל לטובה!
אנו בפתחו של חג הפורים הבעל"ט. קורא הדורות, בורא עולם יתברך ויתעלה שמו, אוהב את עמו ישראל אהבה אינסופית ובלתי מוגבלת, ברא את כל עולמו בשביל ישראל עם סגולתו, כדי לייצג את הקדושה בעולם, שהיא נצחית, לעומת עמלק – שיסתלק – המייצג את הטומאה.


מיהו עמלק?

הוא יסוד הכפירה, השנאה והרוע, הדעות והתפישות השליליות, חוסר האמונה והספק (עמלק=ספק=240). הוא השתרש באדם מבראשית, בחטא עץ הדעת. כנגדו, נברא כוח הקדושה, כפי שכתוב בפרק א' בבראשית: "אלה תולדות השמיים והארץ בהבראם", ומפרשים שרומז על אברהם. כך, אף אסתר ומרדכי מופיעים בנסתר בפרשת בראשית, כנאמר: "אסתר מן התורה, מנין?" , "ואנה מפניך אסָתֵּר" , "המן מן התורה מנין?" "המִן העץ..."
אחד מעיקרי האמונה שלנו הוא שהקב"ה מנהל ומשגיח על עולמו בכל פרט ופרט. בתקופת התרחשות המגילה, ריחפה סכנה קיומית עצומה על עם ישראל, כנאמר: "ונשלוח ספרים ביד הרצים אל כל מדינות המלך, להשמיד להרֹג ולאבד את כל היהודים, מנער ועד זקן, טף ונשים ביום אחד, בשלושה עשר לחֹדש שנים עשר הוא חדש אדר, ושללם לבוז". כותב על כך הרב שלמה אלקבץ: נוכל לראות את אהבת השם אותנו גם בעת חרון אפו, שבפסוק המר הזה נכתבו כל אותיות האלף בית הפשוטות והכפולות (פרט ל-ץ סופית, המורה על צדקוּת, כיוון שהיו בדור ההוא מורדים במלכות השם), וכל זה להורות כי אותיות התורה עומדות להגן בעדנו, כפי שאומר המדרש: "אמר הקב"ה לשטן, הבא לי מגילה ואכתוב עליהם כְליה, באותה שעה הלך השטן והביא לו מגילה וכתב עליה. מיד יצאה התורה בבגדי אלמנוּת ונתנה קולה בבכי לפני הקב"ה... וסנגרה על ישראל".

אנו מדברים בשפה בה נכתבה התורה, והדיבור שלנו קדוש הוא! המן, צאצא של עמלק, היה בעל לשון הרע הגדול בעולם, לכן התיקון לזה יכול לבוא רק מצד הקדושה, עם ישראל, בשמירת הלשון ובדיבור טוב ומיטיב.
חז"ל מגלים שפורים הוא החג היחיד שיישאר לעתיד לבוא, והוא מהווה עת רצון עצומה בשמיים לקיבול תפילות ולישועות. יש בו כֹח להַפך את הגולה לגאולה. מי הם הגואלים? שלושת הצמדים של הגואלים מיוצגים באותיות "אם": אהרון ומשה, שבפרשתנו מצווים על תורת זבח השלמים וקורבנות התודה, הגואלים השניים, אסתר ומרדכי, והשלישיים במהרה בימינו, אליהו ומשיח.

החסידות מגלה, שכל הקרבנות עתידים להתבטל חוץ מקרבן תודה המוזכר בפרשתנו. לא יהיה צורך בהם כי כבר הכל התכפר בבחינת "ביום ההוא יבוקש עוון ישראל ואיננו", שהיו הרבה עוונות, אך עתה הכל התהפך לטובה, בבחינת עוונות מתהפכים לזכויות, ע"י התשובה, שזה בחינת קורבן תודה, בבחינת "ששון ושמחה ישיגו ונסו יגון ואנחה", שנעשה מהרע כסא לקדושה שתתקיים בשלמות לעתיד לבוא.
בפרשת זכור כתוב: "כי יד על כס יה מלחמה ליקוק בעמלק מדֹר דֹר" (שמות), וזו הכוונה שישראל במעשיהם מקרבים הגאולה לעולם, מגולה לגאולה, שההבדל ביניהם הוא האות א' שתשלים את ה-כס ל-כסא. בקרוב מאד – אמן!

 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל