ניצחונה היא ניצחוננו - אשת ראש הממשלה

השפעת בת הזוג על האדם המכהן כראש ממשלת ישראל, הינה משמעותית ביותר. במיוחד נוגעים הדברים לראש הממשלה המכהן כיום, ולראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל, אריאל שרון ז"ל.

המחקר על נשות ראשי הממשלה בישראל פורסם בספר 'האישה שאיתו', מפרי עטו של ד"ר אילן בן עמי. מצאתי את הספר ואת המחקר מרתק. יש בו בכדי ללמדנו לקח משמעותי ביותר לכולנו.

 

בחלק מהמקרים, השפעת בת הזוג על האדם המכהן כראש ממשלת ישראל, הינה משמעותית ביותר. במיוחד נוגעים הדברים לראש הממשלה המכהן כיום, ולראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל, אריאל שרון, שעל פי כל העדויות, השפעתן נשותיהן עליהם הינה מכרעת.

 

אשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגברת שרה נתניהו, משמשת בתפקידה פעמיים. שרה נתניהו היא, ככל הנראה, אחת מנשות ראשי הממשלה הדומיננטיות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. על פי ההיסטוריונית וחוקרת המגדר שרון הלוי, מיצבה שרה נתניהו את עצמה במרכז העשייה הציבורית והלאומית של בעלה.

 
שרה נתניהו היא פסיכולוגית חינוכית, ובעלת דעות מוצקות ובטחון עצמי רב. היא התמודדה באומץ רב ובגבורה עילאית עם ההיטפלות המציצנית של התקשורת הישראלית. היא היתה פעמים רבות קולט הברקים של בעלה. ויותר מכל, כפי שהודה בנימין נתניהו בספרו 'מקום תחת השמש': "בראייתה החודרת הוסיפה אבחנות חשובות משלה, שילבה תבונה ושיקול דעת עם רגישות עמוקה וסייעה לי במאמץ הרב שהיה כרוך בהוצאת ספר זה". אני מתפלל שתעזור לו באותה מידה לממש את מסקנות הספר.
 
כאשת ראש ממשלה רואה את עצמה שרה נתניהו שותפה מלאה של בעלה. ניכרת השפעתה הרבה במינויים ציבוריים ולאומיים. שרה היא אם מסורה לילדיה ואישה מסורה וקנאית לבעלה, ובד בבד היא "יועצת על" של בעלה.
 
שרה נתניהו מעורבת מכף רגל ועד ראש בענייני מדינה. כך קבעה נחרצות העיתונאית סימה קדמון. אמונה של שרה נתניהו בבעלה ראש ממשלת ישראל, ושכנועה העמוק כי הוא הראוי מכל לכהן בתפקיד זה, הינו מן המפורסמות. תמיכתה בו הינה לשם דבר. בזכותה הוא התגבר על מפלתו בבחירות 1999. בזכותה הוא שב לחיים הפוליטיים, התמודד בהצלחה על הנהגת הליכוד ואחר כך שב לכהן כראש ממשלת ישראל.
 
את נאום השבעתו לראש ממשלה בפעם השנייה חתם בדברים הנפלאים האלה: "אבקש לומר מילת תודה לרעייתי האהובה, שרה. את עזר כנגדי, אשת חיל, אם בניי וציר משפחתנו. סייעת לי כל כך הרבה בחוכמתך, בליבך החם והחכם, בעצתך הטובה. עמדת לצידי ברגעי שפל ומשבר, כשם שניסיתי אני לחזק ולנחם אותך מול דברים שנאמרו עלייך על ידי אלה שלא הכירו אותך".
 
דברים דומים נאמרו על ידי אריאל שרון על אשתו המדהימה לילי שרון ז"ל. אריאל שרון ז"ל הודה (כמוהו גם בנימין נתניהו ביחס לשרה אשתו) כי לרעייתו לילי היתה "היכולת לתפוס בדקות בלתי רגילה כל דבר. גם בני אדם". כזכור, השתתפה לילי בהפגנה של תנועת גוש אמונים ליד הכותל המערבי בירושלים. דעותיה הפוליטיות הובהרו היטב. לילי היתה זו שמנעה מאריק כל השנים להתקרב למרכז ולשמאל. בהיעדרה נותר אריק חשוף לשמאל החתרני ששבר אותו ואת פורום החווה נפשית ולבסוף פיסית. הנה כך כתב והקדיש את ספרו האוטוביוגרפי 'לוחם' לאשתו: "לאשתי לילי, שעברה איתי את הכל, ואשר אהבתה ותמיכתה שימשו לי השראה ומקור חוזק".
 
אילו הייתי מתבקש להשיא עצה, לכל מי שחפץ להעצים את ראש הממשלה, בהתמודדותו אל מול הדורסנות של אובמה וקרי ומשתפי הפעולה הישראלים שלהם, למניעת הקמתה של מדינת אויב ערבית נוספת על אדמת הקודש של יהודה ושומרון והבקעה, הרי שהעצה שלי הינה – למצוא מסילות ללבבה של שרה נתניהו ולהתייצב עימה לימינו של בעלה, תרתי משמע. מן המפורסמות כי הגברת נתניהו כבר ניצחה את המלכה נור, רעייתו של חוסיין המלך הקודם של ירדן, בוויכוח היסטורי-פוליטי נוקב בשאלת זכותם של היהודים על הארץ. ניצחונה הוא ניצחוננו.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל