מכתב פומבי לשר האוצר

מכתב פומבי לשר האוצר, יאיר לפיד, בנושא גיוס החרדים לצה"ל.

לכבוד יאיר לפיד, שר האוצר

שר נכבד,

יחד עם עוד כמה מאות-אלפי בוחרים, הייתי ממצביעיך בבחירות לכנסת ואינני מייצר על כך. אני סולד מחבריך העיתונאים, שאינם מתעייפים מלהלבין את פניך ברבים. אכן, הסכמתי עם המצע שלך, אך לא עם תכניתך לגיוס חרדים. זו, לטעמי, תכנית קלוקלת: העיתונאי נחמיה שטרסלר ביטא  נכונה את הבעייה בגליון הארץ של יום ששי (היום):

הבעיה היא שאפילו אם יוטלו סנקציות פליליות (על החרדים) – אזי בין החוק המתגבש בכנסת ובין "שוויון בנטל", עדיין יהיה מרחק גדול.

אין בו לא שוויון ולא נעליים. לפי הצעת החוק, יינתנו לחרדים ארבע שנים (!) של "תקופת מעבר" בלי חובת גיוס. אחר כך הם יוכלו לדחות את גיוסם עד גיל 21 או 24, כאשר בכל נקודת זמן יוכלו לבחור בין שירות צבאי לשירות אזרחי. זה לא "שוויון בנטל", זה קיבוע האפליה!

באותו גיליון של ''הארץ'', פורסם מאמרו של ישראל הראל, נציג החרד''לים והמתנחלים בעיתון ''הארץ''. אינני מסכים, בדרך כלל, עם אף מילה היוצאת מקולמוסו. אלא שהפעם - לבי עימו. הוא כתב:

"...החוק המפלה, האנטי חוקתי הזה, יהיה עימנו לשנים רבות. הואיל ובתוך עמנו אנו יושבים... - חלקם של החרדים באוכלוסייה הולך וגדל. הם לא יניחו לשדרג את החקיקה הנוכחית, ואף ישימו לאל גם את החוק הלא שוויוני הזה.  רק הלם תודעתי וכלכלי יכול להוציא את החרדים מהמצב הניווני שאליו הובילו את עצמם, בסיוע כלכלי מסיבי של המדינה. ללא אילוץ קיצוני, החרדים לא ישנו את אורחותיהם. אם המדינה תפסיק להעדיף אותם על פני שאר האזרחים, מצבם החומרי יחייב אותם לשנות את אורחות חייהם. המענק המשמעותי ביותר שהמדינה יכולה להעניק להם הוא הפסקת המענקים!  במקום לחוקק חוק מסובך, שייתן, למעשה, גושפנקה חוקית למצב לא חוקי, עדיף להשאיר על כנו את חוק שירות ביטחון הנוכחי.
 
ואכן, חלקם של החרדים בציבור הולך וגובר, בגלל ילודה מסיבית (9 ילדים למשפחה חרדית לעומת 3 ילדים למשפחה חילונית). אכן, קרוב מאד היום בו החרדים יהוו את רוב מצביעי הכנסת ולא נוכל לשנות דבר. בקרוב, יותר משנדמה לנו, נעמוד בפני התדרדרות איומה. מי ישמור על ביטחוננו? נערים חיוורים עם קפוטה וציציות, בורים ועמי-הארץ, שמעולם לא החזיקו רובה בידם?!
 
התשובה היחידה תהיה חקיקת חוק על הפרדת 'דת ממדינה', כפי שנהוג בארה''ב וברוב מדינות אירופה ומשמעותו: איסור כניסת מפלגות דתיות לפרלמנט.

אנא, בחן מחדש את תכניתך לגיוס חרדים, בטרם יאזל הזמן!
 
תמונה: מטה יש עתיד

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל