למה יצאתי להפגין – מיומנו של חרדי

החרדים יצאו להפגין בירושלים. הדבר עורר כעס גדול מצד חילונים רבים שלא הבינו מאיפה החוצפה להשתמט ועוד לבוא ולהפגין בעד. כותב הטור, בחור מרקע חרדי, מנסה לעשות קצת סדר בעניין

המשתמטים הראשונים אצל פילגש בגבעה

כמורה בתיכון ציוני למהדרין, הייתי חייב לספק לתלמידי הכיתה שלי תשובה מספקת לשאלה איך אני מעז להשתתף בהפגנת החרדים ולעודד השתמטות. החלטתי לשתף גם את קוראי הטור ואשמח לתגובות הקוראים

כבר בתנ"ך אנחנו עדים לקבוצה משתמטת וגם את התוצאות של אותה ההשתמטות. אנשי יבש גלעד שלא יצאו למלחמה נגד בנימין כמעט הושמדו. היה ברור שכשיוצאים למלחמה, כולם חייבים לשאת בעול המלחמתי, ומי שלא משתתף, אחת דינו. ברור שהשתמטות היא דבר חמור מאד ומראה על אנוכיות שדורשת טיפול מהשורש. כאשר רואים מגזר שלם שאינו מוכן לשאת בנטל זה מרגיז ומכעיס ודורש תיקון.
 
אבל לפני שמתנפלים על החרדים ומכניסים אותם לכלא, צריך להסכים על מספר נקודות כדי להבין מהי השתמטות ומיהו משתמט:
א'. חובת הגיוס היא לעולם לא קולקטיבית, ישנם כאלו שלא חייבים לשרת; קבוצות גיל מסוימות, אנשים עם מצב בריאותי לקוי, אנשים עם מצב סוציו-אקונומי בעייתי, או אנשים שכבר שירתו.
ב'. צבא הגנה לישראל לא מחזיק בין שורותיו לוחמים בלבד. ישנם גם מהנדסים, מתכנתים, מנקים, טבחים, אנשי מודיעין, עתודאים, אנשי משטרה, אנשי מד"א, שירות לאומי ושירות אזרחי. כלומר, לא צריך לצאת לשדה הקרב כדי להפטר מהגיבנת ששמה 'משתמט', מספיק לתרום לקהילה.
ג'. במדינה דמוקרטית יש מקום לכל קבוצה המחזיקה בדעה שאינה מזיקה לזולתה בעצם הגדרתה. זה כולל ימניים שמאלניים, חילונים, אתאיסטיים, חרדים, דתיים לאומיים, ברסלבים, חסידים, הומואים, לסביות, פציפיסטים, צמחוניים ועוד...
ד'. אדם התורם לקהילה לא יכול להיקרא פרזיט

לאחר שהבהרנו את שלושת הנקודות האלו, אפשר להמשיך.
 

מה חושבים המשתמטים החרדים?

החרדים מחזיקים בדעה שהנפש חשובה לא פחות מהגוף. החרדים גם מאמינים שרק אדם ההולך בדרכי התורה כפי שנכתבו ונמסרו מדורי דורות, שומר על נפשו שלמה ונקיה. והדבר האחרון, החרדים מאמינים שלימוד התורה הוא הערך העליון שעליו העולם עומד ובלעדי לימוד התורה אין לנו זכות קיום, לא כבני אדם, וודאי לא כיהודים.

אין שום בעיה עקרונית עם השקפת העולם הזו. היא לא מזיקה לאף אחד במהותה, לכן במדינה דמוקרטית יש לה זכות קיום מלאה.
מה שמביא לנקודת החיכוך בין החרדים לחילונים זה הנגזרת הישירה מהשקפת העולם הזו. מצד אחד הוחלט שבמדינת ישראל יש גיוס חובה על כל אזרח שהגיע לשנתו ה-18. מצד שני יש את החרדים המאמינים שאסור לנגוע בלומדי התורה וחבל על כל דקה שאינה מנוצלת ללימודה.
 

איזה חרדי צריך להתגייס?

ברור א"כ שחרדי שאינו לומד בישיבה, באמת לא ראוי לפטור משירות. ויש על זה הסכמה של הנהגת הציבור החרדי. שח"ר כחול, שח"ר כתום, הנח"ל החרדי וכל המסגרות החרדיות בצה"ל, הוקמו בעידודם של רבני החרדים. הדבר מוכיח שלא פרזיטיות מניעה את יושבי בית המדרש להיפטר מהצבא אלא האמונה האמתית שהשירות הטוב ביותר לעם ישראל נעשה בין כתלי הישיבות והכוללים.

אף אחד לא יצא להפגין כשנפתח שחר כחול לפני כמה שנים וגם לא כשנפתח הנח"ל וגם לא כשהוקצו משאבים לשירות אזרחי. כי כל המסגרות האלו לא הכריזו במוצהר שכוונתם לגייס בחורי ישיבה, הם נועדו לכאלה שיצאו ממנה. כי ברגע שבחור יוצא מהישיבה הוא מאבד את סיבת הפטור שלו. אבל לבוא לחרדי ולגייס אותו בניגוד להשקפת עולמו זה חמור בדיוק כמו להכריח צמחוני לאכול בשר או לגרום למסורתי לחלל שבת. דמוקרטיה לא חלה רק על גלויי הראש, דמוקרטיה חלה על כל קבוצה המחזיקה בהשקפתה בנאמנות.

החרדים מאמינים שלומדי התורה תורמים לעם ישראל בדיוק כמו כל חייל המשרת בצה"ל. אם רוצים לגייס את בחורי הישיבות, צריך לדון קודם כל על האידאולוגיה הבסיסית שהיא מהווה את סלע המחלוקת. רק אחרי שישכנעו את החרדים שהם טועים יהיה זכות לקרוא להם משתמטים ולהוקיע אותם. כל עוד זה לא נעשה, יהיה פשע לגייס אותם לצבא בכפיה או לקרוא להם פרזיטים.

 

 

היכן מסתתרים הפרזיטים?

ועכשיו, שימו לב רק למי קוראים פרזיטים. לציבור שתורם הכי הרבה מבחינה חברתית. לא צריך להפעיל יותר מידי את השכל כדי לראות בטלויזיה את אנשי כוחות החרום מסולסלי הפאות המופיעים בכל אירוע. אחוזי הגמחי"ם ללא מטרות רווח בציבור החרדי גבוהים במאות אחוזים מכל ציבור אחר, צריך רק לפתוח את דפי זהב של בני ברק מול תל אביב ולהשוות. אי אפשר להסתובב בבני ברק בערב חג בלי לשמוע את עשרות רכבי הצדקה האוספים מתנות לאביונים, קימחא דפיסחא, מתן בסתר או בית התמחוי. הציבור החרדי הוא הציבור היחיד שאת חסכונותיו הוא מפקיד בגמחים במקום בתכניות חיסכון נושאות ריבית. כל הרוח החרדית היא למען עזרה לזולת.
 
האם יכול לבוא אדון לפיד ולהגיד שהוא תרם יותר למדינה ככתב צבאי מאשר השכן שלי שמידי חודש מעביר את מעשרותיו לאחותו העניה? האם מישהו יכול לבוא לאבא שלי ולהגיד לו שהתמיכה הנפשית שהוא נותן למאות אנשים חינם אין כסף שווה פחות משירותו של ניצן הורוביץ ששירת בגלי צה"ל? האם יש ישראלי שבאמת חושב ששירות הקריינות של ארז טל עולה בחשיבותו על תרומתו לחברה של הרב גרוסמן המנהל את מפעל החסד הגדול בארץ?
האם לנו אתם קוראים פרזיטים?
האם אני צריך להתנצל בפני מישהו?
אמרו לי אתם.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל