אנשים שמכלילים - נעוצים בגרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני

הדבר אשר נעוץ בגרון הסכסוך הישראלי- פלסטיני הוא הכללות. פלגים מסוימים בחברה מבוטלים כאינדיבידואלים ומקומטים לרמת כותרת. פוליטיקאים מכלילים על-מנת לבסס את עמדתם והתקשורת עושה זאת בשביל ליצור פרובוקציות. אין דבר מסוכן מהכללות לפי דעתי, זהו הבסיס לשנאה, בורות וקיצוניות. הסיבות לכך הם רבות וחלקן אף מפתיעות.

בשתי מערכות הבחירות שהתקיימו מאז שהגעתי לחוקיות, הצבעתי למפלגת העבודה ולמרצ בהתאמה. לכן אני מקוטלג כשמאלני. לא רק כשמאלני, אלה כשמאלני אמריקאי, אשכנזי, תל-אביבי וג'ובניק כלומר הזן הכי "גרוע" של השמאלנים. על-פי הקלישאות המסורתיות אני חי בבועה, לא הייתי לוחם בצבא, אני בא ממשפחה טובה ובריאה כלכלית ולמזלי הרב לא נהרג אדם הקרוב לי בפיגוע. אני בספק אם אף אחד מהקריטריונים שכתבתי לא נזרק בפניכם במהלך ויכוח פוליטי כזה או אחר והמציאות הכואבת היא שאנשי השמאל מקוטלגים על-פי מספר הקריטריונים בהם הם עומדים. כלומר, אם משהו מבין דברים אלו היה משתנה, כך גם הדעות והאידיאולוגיה שלי היו אמורות להשתנות. אני חייב להגיד שככלל, רעיון זה הוא בגדר טמטום חסר גבולות אך באופן מפתיעה יש בבסיסו מן האמת. לא כל אחד נמצא בסיטואציה בה הוא מסוגל להאמין בזרמים מסוימים, מסיבות הנעוצות בצורה בא חייו נראים ובצורה בה הוא מנהל את חייו. לדוגמא, יש הטוענים כי פשוט יותר להצביע למפלגות השמאל כאשר אתה חי במציאות בא אתה מרשה לעצמך להיות אופטימי ואולי אף טיפה לחלום בהקיץ ולקוות שהטוב באדם הוא זה שיכריע. מצד שני אתה יכול להיות אותו בחור אופטימי ונטול דאגות אשר רואה את המצב המדיני בצורה ראליסטית יותר ומסתמך על מעשיי העבר ולפיכך מאמין בדיוק בדרך פעולה הפוכה. כלומר אין נוסחה לאמונה. מי שחושב אחרת, כלומר שישנה פורמולה או נוסחה מסוימת לאמונה מסוימת, משלה את עצמו ובורח מאחריות ומקבלת החלטות בוגרות. ישנם מגוון רחב מאוד של אנשי שמאל וימין מכל גזע, דת ומין ולכל אחד סיפור שונה מקודמו. קיטלוג אנשי השמאל כאליטיסטים ומתנשאים רק מעורר כעס ושנאה ואינו משרת אף מטרה. הוא בנוסף גם לא נכון בעליל כמו קיטלוג אנשי ימין כראליסטים, קיטלוגים אלו ריקים מתוכן שלכל אדם יש השקפה שונה של המציאות וקורא אותה בצורה שונה.
 

לפני שאמשיך חשוב לי להדגיש שמיטב המוחות שיצא לי לפגוש בחיי הקצרים עד היום , מתחלקים על קשת רחבה ביותר של דעות פוליטיות. מדובר באנשים משכילים ומתורבתים מכל מיני רקעים שונים אשר לכל אחד אידאולוגיה משלו. חשוב לי להדגיש זאת מכיוון שאני מנסה להימנע מהכללות לגבי מחנות פוליטיים. אמשיך ואומר שהכללות הם הסרטן של הפוליטיקה הישראלית. אוהב ערבים, גיס חמישי, חיי בבועה, יורק לבאר ממנה אתה שותה וקריאה לוויתור על האזרחות הישראלית שלי בה אני מאוד גאה, לדוגמא. אלו הם הכללות פוגעות, מסיטות ולא אחראיות כלפי אנשי שמאל. כאיש שמאל אני מרגיש שהשינוי היחיד בי, זה שעומד במרכז הדרך בה אני מקבל החלטות, מתנהל וחושב, נעוצה בכך שאני משתדל לכבד את ערך השוויון , ערך שמשמעותו אבדה מזמן אך זהו הערך המונע ממני להכליל ולפסול אנשים. אני אוסיף משפט מפוצץ- אני מצביע לשמאל כיוון שזהו הזרם היחיד אשר דוגל בלכבד את סובבינו ולא להתייחס עליהם ככותרות.
 

הכללות הם דבר כל כך מסוכן כיוון שהם מפשטות את האדם, יצור מופלא ומורכז להפליא, לרמה של כותרת. לכן ברגע שאדם או קבוצת אנשים מאבדים ממשמעותם והופכים לכותרת, נורא קל להביע דעה כוללת וגורסת כלפי אותה קבוצת אנשים מבלי לרדת לעומק שלהם, להקשיב או להפנים שאתה אולי אף טועה ולכן עליך לשנות את עמדתך. מצב זה הוא היסוד של הסטה ופופוליזם זול ושפל אשר מוביל לגיבוש דעה קיצונית ולא נאורה אשר לא פתוחה להתפתחות וחיבור רציף למציאות. אם נלביש את הדיבור הפילוסופי הזה בחזרה על המשחק הפוליטי, איני מאמין שהאידיאולוגיה שלי היא הנכונה ביותר ולעולם לא טענתי כך, לכן אני תמיד מקשיב ושואב מידע מן הצד השני ולפעמים אף הופך את דעתי במהלך וויכוח, זו לא בושה. דבר זה נותן לנו קונטרה להשקפת העולם שלנו וחושף אותנו למידע ודעות חדשות. הוא גם מבגר אותנו ואת תהליכי קבלת ההחלטות וגיבוש הדעות שלנו. כך אנו עתידים לגבש אידיאולוגיה מושכלת וריאלית. ברגע שאני לקחתי קבוצה של אנשים ומקטלג אותם בצורה מסוימת, לדוגמא ששמאלנים הם גיס חמישי למדינה, שימניים הם בורים ולא משכילים או שערבים הם מחבלים, אני רומס את כלל האנשים אשר לא שותפים לעמדתי ובעצם מבטל את הקיום שלהם. עובדה זו היא הרסנית במיוחד למדינתנו הקטנה אשר נמצאת במצב כה עדין מבחינה גאו-פוליטית.
 

את הממשל במדינת ישראל אשר מתיימרת להיות מדינה דמוקרטית, קובע העם. מסיבה זו חשוב שכל אדם ואדם ישאל את עצמו בתחילה באילו ערכים הוא מאמין לפני שבוחר את הנציגים שייצגו את השקפת העולם שלו בכנסת. כאן אני חוזר למשמעות של ערך השוויון מכיוון שברגע שאתה מכבד את הקבוצות השונות שמסביבך, אתה יכול להגיע להחלטה שקולה לגבי מה מניע אותך ובמה אתה מאמין. לעומת זאת כאשר אתה מונע מהכללות ומשנאה, אתה עתיד לקבל החלטה פזיזה וקיצונית. אני מאמין שהפעולה של להכליל מנגדת את מהות ערך השוויון. ערכים הם מושג אבוד בפוליטיקה של היום שמנוהלת ע"י מסעות הפחדה, פופוליזם והסטה כנגד היריב. מצב זה יכול להוביל רק לעתיד אחד- עתיד שחור בו המצב הדמוגרפי יהווה שיקול מכריע. כיוון שכל קבוצה במדינה מקוטלגת בצורה מסוימת, שמאל, ימין, דתי, ערבי איני רואה מצב להגעה בו נגיע לעמק השווה ולפשרה מכיוון שהצדדים השונים פשוט לא מכבדים את הקיום של האחר. אני מאמין שהדרך לשגשוג ארוך טווח של המדינה היא סינרגיה של הכוחות הפועלים על-מנת למקסם את יכולתנו. לטובת מדינת ישראל מפותחת, משגשגת ושלווה נעוצה בכמה גורמי מפתח כלכליים, פוליטיים וחברתיים אשר מונעים מיסודות עמוקים ורחבים המסתמכים על ערכים. לכל אחד מגיעה הזדמנות ואסור לנו לפסול קבוצות רחבות של אנשים. מצב כזה הוא סכנה לדמוקרטיה.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל