אורית וולף - מזרח ומערב עם יניב ד'אור ואנסמבל נאיה

קונצרט=הרצאה בשילוב כלים מתקופות שונות וסיגנונות שונים

בקר נפלא, שונה, מיוחד, חריג, מקסים. כל המילים הללו נכתבו כסופרלטיבים על בקר נהדר שהתקיים במוזיאון תל אביב במסגרת סדרת ההרצאות -קונצרט שעורכת ומגישה הפסנתרנית ד''ר אורית וולף.

ההשראה להגיש תוכנית זו באה לאורית וולף כאשר שמעה תפילות של דתות שונות בבתי כנסת ,כנסיות ועוד, בהם רגעים של מוסיקה יהודית, פעמונים כנסיתיים וניגונים שונים.באותה הזדמנות כשפגשה בלונדון את דוד ד'אור הרגישה חיבור קוסמי לו וללהקתו- אנסמבל נאיה עם הכלים והקולות המיוחדים ותפילות מכל הסוגים והחליטה לשלבם ולקיים קונצרט איתם.

בסדרה זו הנקראת "בחותם אישי" וולף עושה חיבורים שונים בין כלים, מלחינים, ביצועים, שלמראית עין נראים בלתי אפשריים אך התוצאה תמיד מפתיעה, מענינת ומוצלחת ביותר .
תכנית זו הנה הוכחה שאפשר לשלב בין סיגנונות , תקופות ,מזרח ומערב לפחות במוסיקה.

היש הגיון לחבר בין העוד-כלי ערבי שהגיע לאירופה דרך ספרד שם שינו אותו ללאוטה. ויולה דה גמבה-כלי בארוקי הנראה כמו צ'לו אך ללא רגלית ושמחזיקים אותו בין הרגליים ואפשר לנגן בו עם קשת כצ'לו ועם האצבעות כגיטרה.
סיטאר-כלי מיתר עתיק הודי עם כ-20 מיתרים ממתכת, הפורטים עליו עם "מיזרב".
דרבוקה-כלי הקשה מזרח תיכוני הבנוי בצורות שונות ופסנתר.
 
כמובן שאין הגיון. אך וולף ניסתה והתוצאה היתה נפלאה.


המופע התחיל עם הזמר יניב ד'אור ששר בלוי הפסנתר עליו ניגנה אורית וולף. ליניב קול מקסים, זך ,גבוה (הוא קונטראטנור), מיוחד. קולו נשפך מגרונו ללא כל מאמץ וקושי. הוא נכנס לבמה בלבוש רגיל יום יומי אך יחף. שמענו בביצועו שירים שיש בהם מהתפילה כגון אדון עולם, אלי אלי, אבינו מלכנו, הנך יפה רעיתי, מישהו דואג לי שם למעלה ועוד.

הסקרנות של וולף והרגשתו של ד'אור שיש בו חלק שלא מומש עדיין החזירו אותנו אחורה אל בית אבא ואימא של ד'אור ושמענו מוסיקה קלאסית של תרבויות אחרות.מאימו הוא למד לשיר ולסלסל בלאדינו.

עמית טיפנברון ניגן בויולה דה גמבה ותוך כדי הנגינה גם התברר לנו שהוא בנוסף שהוא נגן נהדר ומנהל מוסיקלי של אנסמבל בארוקדה, הוא גם בונה כלי נגינה ככינורות עתיקים, הכלי שהוא מנגן בו, נבל עתיק ואחרים.בנוסף לכך הוא למד גם מכונאות רכב בהולנד, שם אירח אותו הולנדי שלימד אותו גם את בנית הכלים המוסיקליים. 
התחברותו למוסיקה המזרחית חדש בישבילו אך השתלב נהדר עם הכלים האחרים.
 

להקתו של יניב- אנסמבל נאיה עושה איתו חיל בחו"ל וחברת "גרמופון" בחרה בדיסק שלהם כאחד מ10 הדיסקים הטובים ביותר שיצאו בשנת 2013. מטרת הלהקה להביא את הפאן הקלאסי במוסיקה המזרחית.
אנו שמענו יצירות שונות בביצועה כגון פיוטים מעירק ,מרוקו, השיר שהתפרסם בעולם שחרחורת-מורניקה, אדיו קרידה ועוד רבים. השילוב בין הכלים והמנגינות שנוגנו היה נהדר וזכה לקבלת פנים חמה ביותר על ידי הקהל שכמעט ולא נתן ללהקה לרדת מהבמה.

השתתפו בתכנית פרט לאורית ווף ויניב ד'אור גם חברי הלהקה יאיר דלאל, ארז מונק ,עירא גבעול ויותם חיימוביץ.

היה זה קונצרט מיוחד ונפלא שלא במהרה ישכח.

הקונצרט הבא בסידרה יערך ב27.3.14 וכותרתו"רומנטיקה וינאית".


לראות או לא לראות: כל קונצרט בסידרה פנינה ויהלום, שונה אחד מהשני ואסור להפסיד אפילו אחד.
 
 
תמונה ראשית: Jesse Newland
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל