רבות מחשבות בלב איש

מחשבות בעקבות תערוכה לאיזכור משפט דרייפוס

אני חושב בימים אלה על האירוע הטקטוני הקרוי משפט דרייפוס. השבוע תוצג תערוכה של מסמכים המאזכרים את הזעזוע ההיסטורי שהביא ל"בבזל הקמתי את מדינת היהודים" של הרצל.
ידוע הסיפור מתחילתו ועד סופו – מעלילת הרשעתו ועד השבת דרגותיו. בהקשר לאירוע המכונן הזה אני חושב לא על דרייפוס כי על יהודים רבים מאד בהיסטוריה העלילו עלילות שווא. אני חושב על אמיל זולא.

ולמה על זולא? כי איזכור אירוע היסטורי מעניין אם הוא משמעותי להווה. ומקרה זולא עם "האני מאשים" שלו משמעותי לכל עת ולכל חברה ולכל תרבות. הסיפור על היחיד שמתייצב מול המון פטריוטי משולהב לקעקע את הקדוש המזויף. הצבא הצרפתי היה מקודש בצרפת. ב – 1871 כבשו הגרמנים את פריז. ז.א. יש אויב היסטורי תמידי וממשי. מול הסכנה הזאת קצין יהודי בצבא הצרפתי מרגל לטובת הגרמנים. אין בגידה גדולה מזאת. והבוגד הוא יהודי שממשיך במסורת של העם הזה מהבגידה בישו ועד ימינו. הזיוף עובד. ההאשמות חסויות ואסורות על ההגנה. ודרייפוס מושט לאי השדים.

ואז אמיל זולא עיין בממצאים שנתגלו ע"י קצין צבא ישר, וקם מול ההמון ומול הפטריוטים ומול הצבא ומול הפוליטיקאים עם המאמר J'ACCUSE = אני מאשים בעיתון לאורור של קלימנסו, מכוון לנשיא פליקס פור. כל אחד יכול ללמוד את הסערה הכבירה שקמה. לאומנים נגד זולא ונגד המחנה הליברלי ונגד אוהבי היהודים (כמה דומה) שתמך בו. לא סתם נגדו.

הוא נתבע למשפט, הורשע על דיבת הצבא ונדון למאסר ולקנס. בטרם עירעור ברח ללונדון. והדברים ידועים עד שנערך משפט חוזר לדרייפוס לזיכויו והחזר דרגתו. וכאן הרלוונטיות לימינו. עומד יחיד או חבורת מיעוט מול קודשי האומה, עוצמות הממלכה, מערכת המשפט והצבא הנתמכים ע"י הפטריוטים הלאומנים המשולהבים: יש אויב, יש בוגד, יש אוהבי יהודים ארורים.

והמחשבה הפרועה נודדת למקומנו. לו החונטה הלאומנית שכבשה את הליכוד ואת הכנסת – לוין, דנון, חוטובלי, בנט, אלקין, סטרוק, אקוניס, רגב, ליבנת, ליברמן, רותם – היו אז בצרפת הם היו עומדים בראש ההפגנה לשלול את האזרחות מזולא עוכר קודשי האומה.

וכמה מזל שאלה צעירים ולא היו אתנו במלחמת העצמאות. הם היו דורשים למחוק אחדים מטורי אלתרמן שנזף בקילקולים ומעשים אסורים בצבא. והיו תובעים לשפוט ולהרשיע את ס. יזהר על "חירבת חיזעה". והיו מתחזקים בביקורתם לו קראו את "ימי ציקלג" שלו על תיאור רגישותם של לוחמי העצמאות ללחום ללא חת ולהיהרג ללא שינאה, ללא דה-הומניזציה של הערבים. נוער מוזר לחונטה. אמיל זולא המאשים ממשל נוכל ונתן הנביא האומר למלך "אתה האיש" הם ושכמותם הפטריוטים הלא משולהבים אך האמיתיים. הם נאמני הציביליזציה העברית. דומיהם המעטים חיו וחיים אתנו כאן מאז 1967..
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל