מי לקח לנו 30 מיליארד שקל ?

הממונה על ההון והביטוח במשרד האוצר הוציא לפני כחודש הודעה לציבור שכל אזרח יכול להכנס לאתר ITUR.MOF.GOV.IL ולחפש שם לפי מספר תעודת הזהות כספים שנשכחו הן בקופות גמל והן בקרנות פנסיה כספים - -אשר לבטח שייכים לך או לקרוביך שנפטרו ואשר עד עכשיו הוחבאו ע"י החברות הפיננסיות תחת השם: "כספים רדומים".

 

בשנים האחרונות אני טוען שוב ושוב בכנסת ובמאמרים, שללא ספק השערוריה הכלכלית הגדולה ביותר במדינה היא שדידת המדינה ואזרחיה מכ-30 מיליארד שקל על-ידי והחברות הפיננסיות המנהלות קרנות וקופות למיניהן ועל-ידי הבנקים, בנצלם כספים שלא שייכים להם, כספים שנותק הקשר עם בעליהם, והם נקראים: "כספים רדומים" !!
אני עמדתי על כך אישית כאשר כיהנתי כדח"צ במספר חברות פיננסיות ואף פניתי בנושא לאנשי האוצר ולחכי"ם. טענתי כי על פי החוק, כספים אלו , כרכוש שבעליו לא ידועים, חייב לעבור לרשות מדינה, ובמדוייק יותר: לאפוטרופוס הכללי. אלא שהחברות הפיננסיות לא העבירו עד היום לאפוטרופוס הכללי ולו אגורה אחת וגם לא נדרשו לעשות זאת! זהו הכשל הנורא ביותר בין הון ושלטון !!
לבקשת מספר חכי"ם ,מרכז המידע בכנסת בדק ואישר שבין 4% ל-5% מהכספים המופקדים בביטוחי חיים ובקרנות ההשתלמות, בקופות הגמל והפנסיה הינם "כספים רדומים", דהיינו, חשבונות שאין בהם פעילות ושנותק הקשר מזה שנים רבות עם בעליהם. אחוזים בודדים אלו מסתכמים בסך של כ-15 מיליארד שקל !!! יותר מכך, אם נצרף לכך את ה"חשבונות הרדומים" בבנקים, נעריך שיש שם עוד 15 מיליארד שקל לפחות !!

מכיוון שפניותי לממונה על ההון באוצר בשעתו (ענתבי) לא הניבה פרי וגם לא פנייתי האישית למבקר המדינה, פניתי לכנסת. שני חברי כנסת, משה כחלון ומאיר שטרית, (כל אחד לחוד) יזמו הצעות חוק לחייב את החברות הפיננסיות לתמוך בהקמת מנגנון שיעזור לציבור לזהות "חשבונות רדומים" בין שזה שייך לאזרח או ליורשיו (בדומה למנגנון שעזר לזהות בשעתו נושאי אגרות מלווה המדינה). אבל ראו "איזה פלא", ועדת שרים לחקיקה בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, פסלה הצעות חוק אלו וזה אף דאג לכך שהקואליציה תצביע נגדו בכנסת בקריאה טרומית, בטענה המגוכחת של נאמן שיש פה פגיעה בצנעת הפרט...

קשה היה לי להבין מדוע המדינה, ובעיקר ראש הממשלה והאוצר, מוותרים בקלות לחברות הפיננסיות הפרטיות על סכום עתק כזה של 30 מיליארד שקל, סכום שיכול היה לסייע להם לא רק להתמודד בעתיד עם בעיות חינוך, חברה ובריאות אלא כבר מיידית למנוע העלאת מחירי המים, הדלק , לאפשר הורדת מע"מ, להוסיף עוד מיטות בבתי חולים ולתקן כיתות הנוטפות מי גשם.

לבסוף, כנגד המחדל הזה קמה חברת הכנסת זהבה גלאון , כחברת ועדת הכספים ודרשה לשים קץ לגזל הזה. לכן יצאה לבסוף הוראת הוועדה לחברות המנהלות קופות גמל ופנסיה, לחשוף את מספרי תעודות הזהות של בעלי החשבונות הרדומים אצלם, ואף שההוראה נעשתה כבר לפני שנה היינו צריכים לחכות עד שהשר נאמן יסתלק מתפקידו כדי שהממונה על ההון והביטוח באוצר יוכל להוציא השבוע הודעה לציבור שכל אזרח יכול להכנס לאתר ITUR.MOF.GOV.IL ולחפש שם לפי מספר תעודת הזהות כספים שלו או של יקיריו שנפטרו.
השאלה שנשאלת עכשיו, מתי יחוייבו הבנקים בישראל ללכת בדרך זו? מומחה לנושא אמר לי שזה יהווה זעזוע רציני למערכת הבנקאית והיא תלחם קשות על מנת להמשיך ולשחק בשוק הכספים, בכספים שכלל לא שייכים להם אלא למדינה...
נגיד בנק ישראל.. ראש הממשלה...שרת המשפטים ...שר האוצר ! היכן אתם ?

 

 

מקור תמונות FreeDigitalPhotos.net


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל