גם אני יכולה להיות מחוסרת דיור

"אתה מבין" אמרתי לו, "תסתכל עלי טוב, בקלות יכולתי להיות שם, מתוחקרת בתוכנית תחקירים שלא תזיז אף אחת משערות ראשו המוקפדות של ראש הממשלה".

ביום שני בערב, עשרים ורביעי במרץ, שודרה תוכנית התחקירים של מיקי חיימוביץ. התוכנית עסקה במחוסרי הדיור ובמסכת ההשפלות וסבך הבירוקרטיה הלא אנושית שעליהם לעבור. משרד השיכון, עמידר, האוצר, שר השיכון, ושאר בעלי תפקידים הפגינו כישורים ספורטיביים מרשימים וגלגלו את תפוח האדמה הלוהט הזה באוויר, כך שהוא לא נחת בתחום האחריות של אף אחד מהם.
הקשבתי בדריכות למידע שזרם מהמרקע. הבטתי באנשים האלה, בנשים המדהימות שמגדלות לבדן את ילדיהן. ובגבר היחיד שהתראיין, האיש עם הלב החולה והנשמה הגדולה.

בעלי הסתכל עלי והעיר "שמת לב שכמעט כולן היו נשים". הבטתי בו ולא הבנתי למה הוא מופתע כל כך. "כל אחת מהן יכולה הייתה להיות אני" הסברתי לו. הוא הביט בי בחוסר אמון מוחלט, וכך מתחת לפוך עשיתי לו את החשבון הפשוט: "נניח שהייתי מתאלמנת או שהיית בורח ממני כשהילדים היו קטנים. נניח שהייתי מרוויחה את המשכורת שלך, עם שתיים עשרה השעות ביום שאתה לא בבית. נניח שהייתי צריכה לשלם שכר דירה, חשבונות, לשלם למטפלת כי מישהו בכל זאת צריך לטפל בקטנים. לקנות אוכל, לא מעדנים, סתם קוטג' מסריח. נניח שהייתי צריכה גם לקנות להם בגדים ולעמוד בכל ההוצאות שלהם כשהם התגייסו, כי צהל סיפק להם בקושי.
תעשה חשבון ותראה כמה בקלות זה היה נגמר באמצע החודש. ואתה מהנדס. לא סייעת לגננת. עם העיוורון שנחת עלי באמצע החיים, בקלות ומהר מאוד הייתי ברחוב. כל אחת מהן זה אני בפוטנציה". אחרי המתמטיקה הפשוטה הוא השתתק. גם אני שתקתי. זאת כבר לא הייתה עוד תוכנית תחקירים, זאת הייתה ריאליטי. אלה החיים שלנו ואנחנו קרובים לדבר הזה במרחק יריקה. ככל שעוברות השנים וככל שהמנהיגים שלנו הולכים ומתרחקים מאיתנו אנחנו מתקרבים לתחתית והם לכוכבים. "אתה מבין" אמרתי לו, "תסתכל עלי טוב, בקלות יכולתי להיות שם, מתוחקרת בתוכנית תחקירים שלא תזיז אף אחת משערות ראשו המוקפדות של ראש הממשלה".
העולם השלישי זה כאן, מחוץ לדלת. גם הציבור כבר אדיש, כמה אנרגיה כבר אפשר לשפוך על הזדהות כשאתה בעצמך עסוק בלשרוד. אפילו ממחירי הקוטג' התייאשנו, כאילו מיצינו את כל האנרגיה במלחמה ההיא שהתחילה בסערה ונגמרה בלחישה. כשהוא יצא מהבית הבוקר בשש ורבע היה לו רק משפט אחד לומר לי "אני עייף". "גם אני" אמרתי לו "אבל אנחנו זקנים מדי לחשוב על להתחיל מהתחלה בברלין".
 
תמונה ראשית: David Blackwell
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל