כמעט 150 שנה להולדתו של אחד מענקי המוזיקה אי פעם – יוהאן סבסטיאן באך

את באך אין צורך כנראה להציג אבל הפעם אני כותב עליו מזווית שונה: אזכור השפעתו על המוזיקה המודרנית. הוא אמנם כתב מוזיקה קלאסית אך רישומו ניכר בכל גווני קשת הצלילים.

הטל צל ענק

אכן , לא התבלבלתי. הטל צל ענק הוא שמו של סרט על חייו של קולונל דוד מרכוס ששירת כאן במסגרת מתנדבי חו"ל עם קום המדינה וסייע לצה"ל המתהווה במלחמת העמצמאות. אבל אני השתמשתי במשפט הזה כאן מתוך כוונה לומר משהו על גדלותו של אחד מענקי המוזיקה בכל הזמנים, יוהאן סבסטיאן באך, שבסוף השבוע שעבר מלאו להולדתו 149 שנים. אני מניח שאין
צורך להציג אותו למרבית הקוראים. כאן והפעם, אני רוצה להזכיר אותו מזוית שונה- השפעתו על המוזיקה המודרנית ובמיוחד על הפופ והרוק.

האהבה למוזיקה לסוגיה תמיד היתה משהו שמוטמע אצלי בנשמה ובעצמות. אבל כחלק מדור "ילדי הפרחים" מה שתפס אותי הוא בעיקר רוק כבד ופופ בכלל. החיפושיות בהתחלה ואחר כך הדלתות, ג'ימי הנדריקס, הג'טרו טל ,הפינק פלויד, סגול כהה ועוד רבים וטובים היו אלה שאותם בעיקר שמעתי. מוזיקה קלאסית באותם ימים גרמה לי להעביר תחנה ברדיו...
זה היה שילוב של השפעות מהעולם עם מרד הדור החדש בקודמיו ובכל מיני סמלים שהשתייכו אליהם מתוך רצון למשהו אחר, משהו חדש, צעיר,רענן. הגל הזה של המוזיקה החדשה סחף רבים והמוסיקה הקלאסית הצטיירה כמשהו המאפיין את העבר ואת הדור הקשיש. והנה לנוכח אוזנינו המשתאות התפתח תהליך אחר. להקות ואומני רוק רבים הושפעו מהמוזיקה הקלאסית וחיבור שירים וקטעים אינסטרומנטליים תחת ההשפה הזו ובמקרים רבים אפילו הופיעו עם תזמורות וניגנו במשולב. רבים מאלה שהזכרתי קודם ואחרים הפיקו אלבומים בהם השפעת המוזיקה הקלאסית ניכרה בהם היטב. התהליך הזה , ההבשלה העצמית והגיל תרמו לכך שכבר שנים רבות אני שומע מוזיקה מכל גווני הקשת. אמנם, לא ויתרתי על אהבתי הקיימת תמיד לשמוע את ג'ים מוריסון נסחף בקולי קולות ב When the musics over (נראה לי שהוא היה אז כבר "מתודלק היטב") ואת זה אני יכול להרשות לעצמי רק כשאני לבד באוטו (כי לשמוע אותו במיטבו מסוגלים רק המשוגעים לענין) או את סגול כהה ב Highway Star ועוד רבים וטובים, אבל גם קלאסי הולך טוב ומרגש לא פחות מהרוק. כיום אני משוכנע שהזרעים שהבשילו בי לאהבת הקלאסי נזרעו אז, כתוצאה משיתוף פעולה הולך וגובר בין ענקי מוזיקת הרוק ליצירות הקלאסיות.

אחד מענקי המוזיקה הקלאסית בכל הזמנים הוא באך. כשציון יום הולדתו הועלה בתקשורת בתחילת השבוע חשבתי על כך שבעצם בימיו מוזיקת הרוק לא היתה קיימת אבל השפעתו עליה היא באמת משהו יוצא דופן. היא ניכרת בשירים וקטעים מוזיקליים של ענקי הרוק בעולם ואפילו אצלנו הצ'רצ'ילים בזמנו חברו לפילהרמונית וניגנו קטעים של באך בעיבוד לרוק.

אני מאד ממליץ להרגע כ 3 דקות ולהקשיב לג'טרו טל מנגנים את Bouree של באך. עיבוד מופלא ווירטואזיות של איאן אנדרסון הנודע (נגן חליל הצד בלהקה) יצרו כאן קטע משובח:
 
את השיר "יפי הצלילים" מתוך ספרי בכח מילותי הכתובות כתבתי בזמנו בהשראת אוסף של כמה קטעים קלאסיים, כגון זה שצוין כאן.


יפי הצלילים


מִיטָלְטֶלֶת כִּבְיָם רוֹגַש,
סְפִינָת נַפְשִי בֵּינוֹת הַצְלִילִים,
הַמִילָה נֶעֳתֶקֶת, מַחְנָק כּוֹבֵש,
מְשִיטוּט בִּמְחוֹזוֹת מִיקְסָמִים.

עַל גַב הַסִימְפוֹנְיָה- נִישָא לְדָרְכָּה,
אֲצִילִי הַרִיחוּףְ בֵּין הַעוֹלָמוֹת,
עֲנוֹג כַּיָיִן טַעֲמָה שֶל סְחִיפָה,
כְּיָד הַדִמְיוֹן שִפְעָת הַמָרְאוֹת.

בְּעִיבּוּרוֹ שֶל מַעֲלֶה צְרוּיָה,
מְעַל יָם הַמָוֶות זְרִיחָה מְשָכֶּרֶת,
כְּשָבְרִיר נוֹתָר מְחִיזָיוֹן הַבְּרִיאָה,
מוּל הַרֵי מוֹאָב דִימְעָה מְבָצְבֶּצֶת.

אוֹ אַז זַכָרְתִי לָכֶם חֶסֶד,
שַבְתֶם לַחְרוֹש בְּתָלְמֵי רוּחִי,
פִּלְאֵי תְחוּשָתְכֶם הַגוֹעֶשֶת כְּאֶשֶד,
אָקוֹרְדִים עֲלוּמִים הַמִתְנָגְנִים בְּגוּפִי.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל