מחסור חמור ברופאים מומחים למחלת הפרקינסון

בדיון שנערך לאחרונה בשדולת חולי הפרקינסון בכנסת, הוצגו ממצאים מדאיגים בהקשר לטיפול החולים במדינה. לפי הנתונים שהובאו בפורום השדולה נמצא כי על כל 2272 חולים יש רופא מקצועי אחד. המצב קשה עוד יותר בפריפריה. אין שם כלל בתי חולים ומרפאות המטפלים בחולי פרקינסון.

עקב מחסור חמור ברופאים וחוסר טיפול מתאים לחולי פרקינסון נפלטים רבים מהם ממעגל העבודה, דבר הגורם להפסדים רבים למשק הישראלי. החולים אינם מאובחנים בזמן, ומצבם מידרדר בטרם עת. יו"ר שדולת הפרקינסון בכנסת, ח"כ משה פייגלין, הלין על המצב הקיים הבלתי סביר, ואמר כי "מי שמעיין בדו"ח של הכנסת מקבל את הרושם שמשרד הבריאות מגשש באפילה, הוא לא ממש מודע למה שקורה."
לדבריו, אין דור המשך לרופאים מתמחים בתחום הפרקינסון וכיום יש בישראל כ 11 רופאים נירולוגיים מומחים שמטפלים בחולים. כולם מרוכזים באזור המרכז, וחולים מהפריפריה צריכים להיגרר למרכז כדי לעבור טיפולים. מצוקת הטיפולים בחולים גורמת ליציאתם המוקדמת ממעגל העבודה והפסדים רבים למשק הישראלי. "אני קורא למשרד הבריאות לפעול בהקדם כדי למצוא פתרונות לחולים ולמצוקותיהם."
 

ביום א' השבוע (30.03.2014) התקיים בהיכל אומנויות הבמה בהרצליה אירוע ההתרמה השנתי לעמותת הפרקינסון. עמותת הפרקינסון פועלת בהתנדבות מלאה החל מהיושב ראש ועד אחרון הפעילים. כל ההכנסות מהערב מיועדות להקלת הנטל של החולים ובני משפחותיהם. בקהל נראה מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף (מיל) אביהו בן נון שחלה במחלת הפרקינסון לפני כ-20 שנה ולדבריו "אני לא עושה עניין מהמחלה ואיני מחפש לעצמי הקלות. אני מתמודד עם המחלה בתרופות שאינן מונעות או מרפאות את המחלה, אך מקלות על חלק מהסימפטומים. אני מנסה להתעלם ממנה ככל יכולתי. אם התופעות צצות, כגון רעידות איני מסתיר אותן. לא גנבתי".
 

גם ח"כ משה פייגלין יו"ר שדולת הפרקינסון בכנסת שאשתו ציפי חולה במחלה כיבד את האירוע בנוכחותו. בדברים שאמר לאתר "דעתון" סיפר על שדולת הפרקינסון. "התבקשתי ע"י חולי הפרקינסון להקים שדולה בכנסת ואכן הקמתי אותה. בהתחלה חשבתי שהרבה לא יצמח ממנה, אך אני רואה שהיא נושאת פרות. אני מאד גאה על השדולה הזו. יש תחושה שדברים זזים וזו תחושה טובה. יש לפרום כל מיני פלונטרים בנבכי הביורוקרטיה במשרד הבריאות ובביטוח הלאומי. לא כל דבר קשור בכסף. יש לתת יותר מודעות למחלה ולגרום ליתר רצון טוב של הפקידים האמונים על הנושא במשרדים השונים. המסר שלי לחולי הפרקינסון ובני משפחותיהם הוא להחליט להמשיך בחיים ואז גם חיים טוב. אני מאמין שאם התגלגל לפתחו של אדם אתגר, ניתן לעמוד בו. אני, כבן זוג של חולת פרקינסון יכול להגיד שאני מתמודד עם האתגר, וכשמתגברים על אבן הנגף, הזוגיות רק מתפתחת. הכל אפשרי! זו לא דרך ללא מוצא, אלא דרך חדשה שיש להשקיע בה".
 

פרופסור ניר גלעדי, נוירולוג בכיר, מומחה למחלת הפרקינסון והפרעות תנועה אחרות משמש כיו"ר הוועדה הרפואית המייעצת לעמותת הפרקינסון.
בדברים שנשא באירוע הוא שיבח את מתנדבי העמותה והביא כדוגמא לפועלם את ביקור נציגי העמותה האירופאית לפרקינסון, שהגיעו לישראל על מנת "ללמוד את המודל שאתם מקיימים ואני חושב שאנו בהחלט אור לגויים בהיבט הזה של איך מתנדבים עושים רק טוב אחד לשני".
 

את הערב הנחה הסטנד אפיסט אריק זילברמן ובחלק האמנותי הופיעו ציפי שביט, חני נחמיאס ועירית ענבי במופע "קצרות ולעניין".

צילום תמונות: מרים זכות
תמונה ראשית: David Rabkin 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל