אנחנו לא הכי גרועים, אבל

לאחרונה העליתי עדות במספרים מארה"ב כי אנחנו לא הכי גרועים. בשנים שצרור הפיננסים של נבחרי הקונגרס האמריקאי תפח פי שניים וחצי, זה של משק הבית הממוצע צמק משהו. לא כך עדיין אצלנו. איפה אנחנו ואיפה הם?

אנחנו לא הכי גרועים, אבל

אנחנו לא הכי גרועים אבל, מתקדמים
לאחרונה העליתי עדות במספרים מארה"ב כי אנחנו לא הכי גרועים. בשנים שצרור הפיננסים של נבחרי הקונגרס האמריקאי תפח פי שניים וחצי, זה של משק הבית הממוצע צמק משהו. לא כך עדיין אצלנו.
איפה אנחנו ואיפה הם? הנה למדנו שהעשיר ביהודי העולם, שלדון אדלסון, זה שהשקיע 92 מיליון דולר כדי להביס את ברק אובאמה, זימן אליו ללאס ווגאס ארבעה ממועמדי הרפובליקנים לנשיאות הבאה כדי להחליט את מי ימליך. פיסגת השחיתות הפוליטית במעגלי המדינה המנהיגה את העולם הדמוקרטי. לא צריך ללמוד סוציולוגיה כדי להבין הון-שילטון-עיתון. לא באפט ולא צוקרברג ולא גייטס ודומיהם יזמי ערכים מוספים כלכליים וחברתיים אלא ראש וראשון למהמרים מהמר על הנשיאים. ולא עוד אלא שהוא ניצב בראש המערכה למנוע הימורים מרשתות האינטרנט כדי לא לפגוע ברשת ההימורים שלו. אתה מבין ברוך למה הוא צריך להמליך נשיא?
אבל, צריך להפעיל מצלמה כדי לצלם תעתיקים למדינתנו אף שקנה המידה מותאם לקוטננו. הנה השבוע אותו אדלסון, באמצעות הפמפלט "ישראל היום", רוכש את עיתון "המקור" ואתו את עיתון האינטרנט של מעריב ז"ל NRG. מהו עיתון ישראל היום אם לא ייצוג מוקטן של הון-שילטון-עיתון. ועכשיו נגזרות מעריב יהיו גם הם לפמפלטים לראשי ממשלה. וכמו בעבר יימצאו עיתונאים – גם בכירים – שישרתו בקודש.
האם אנחנו מתקדמים או לא לצמצם את הפער בינינו לארה"ב? אנחנו מרבים להתפאר בהצלחה הכלכלית. אבל, בכלכלה בעשורים האחרונים לא צימצמנו את הפער מול ארה"ב. המחוקקים שלנו בכנסת חייבים לדאוג שגם ברמת הון-שילטון-עיתון לא יצטמצם הפער מול ארה"ב. זו מטלה עליונה לחשיבות כי יש רק מדינה אחת בעולם שהאיכויות החברתיות שלה הן מרכיב קיומי.
אך הסכנות עומדות לפנינו: הבוקר בדמרקר מתפרסם שכר השחקים של מנהלי חברות הביטוח והפיננסים בארץ: 18, 12, 10, 9, 7 מיליון ₪ בשנה. איך הם מחלצים לעצמם את הסכומים האלה? – הם מארגנים האחד לשני את המתת הזאת. מתי יקום חוסך אחד או בעל מניה או עובד שיתבע את המנהלים האלה על חטיפת הסכומים האלה מההכנסות של אחרים. האם אנחנו מתקדמים?
 
תמונה ראשית: ויקימדיה
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל