בחג הזה נתרום בכבוד

לכבוד הזולת יש חשיבות רבה ופתגמים וציטוטים רבים "איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק" . לקראת החג התרומות בשיאן , אך נשאלת השאלה היכן עובר הקו שאחריו המטרה איננה מקדשת את האמצעים.

בשנים האחרונות, עקב מצבם הכלכלי הקשה של רבים באוכלוסייה הישראלית, קמו עמותות רבות כפטריות אחרי הגשם, כאשר הן מתחרות מי מהן תגייס יותר כסף ע"מ להשביע את ילדי ישראל .
אין שום דבר רע בתופעה זו, ההפך ,יש בזה להעיד על האמירה " כל ישראל ערבים זה לזה", אך נשאלת השאלה היכן עובר הקו שאחריו המטרה איננה מקדשת את האמצעים. בזו אחר זו, מתחרות העמותות מי תציג את הילדים הרעבים בצורה מזעזעת, משפילה ומדכאת יותר . לדוגמא: מזה כשנתיים מעלה ערוץ 2 תשדיר שאותו מגישה הזמרת ריטה. בתשדיר היא מספרת סיפור לילד אלמוני בזו הלשון:" ליאור סיים את ארוחת הערב והביט באימו בחיוך מבויש, אמא של ליאור סטרה לו ואמרה, בגללך לא נשאר לי אוכל, אביו של ליאור דחף אותו בכוח לחדרו החשוך טרק את הדלת וצעק, חבל שבאת לעולם הזה , ליאור התיישב על הרצפה בכה ובכה עד שנרדם. זהו גורלם של מאות אלפי ילדים בארצנו ?! " אני שואלת, האם יש הצדקה כי גיוס התרומות יעשה על ידי מונולוג מזוויע ומשפיל כדוגמת זה בו הופכים את כל היוצרות. האם העובדה שאין בידי הורים רבים להאכיל את ילדיהם הופכת אותם למפלצות גסות ואטומות השונאות את ילדיהם ?, ובמיוחד צורם הסיפור כאשר משווים זאת עם אופי האם היהודיה , זו שתקריב לא רק את פת לחמה האחרונה אלא גם את חייה למען ילדיה וההיסטוריה היהודית מלאה בדוגמאות. והילדים, האם העמותות חשבו על טובתם בשעה שהם נאלצים להקשיב למונולוג הפוגעני והמשפיל ? האם ילדים אלו היו מסכימים שיציירו אותם כך כדי למלא את צלחתם אוכל ? האם יש מקום כי מונולוג זה ישמש מנוף ללקיחת תרומות ?
תשדיר עמותה נוספת מציג " "קחי אמא, אני לא רעב, תאכלי את" ומסביר "בזמן שרוב ילדי ישראל עסוקים בחיפוש האפיקומן ופתיחת מתנות החג, 880,000 מהילדים שלנו עסוקים בניסיון למצוא את הארוחה הבאה של משפחתם . "האם מוצדק לצייר את הציבור כמפלצות, בכדי לגייס עבורו תרומות?
 
תמונה ראשית: janet isn't real
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל