בתשובה לרצח

האם החינוך בישראל הכריז על פשיטת רגל ?

אלימות בבית סיפרנו

ביליתי את אחת השבתות האחרונות ברובע היהודי בירושלים, סיוון רהב מאיר הגיעה ברגל לתת הרצאה על יהדות . שאלתי אותה כיצד ומדוע החליטה לחזור בתשובה , והיא גוללה את סיפור התבגרותה בהרצליה.
שכן קרוב ובן כיתתה ביצע רצח יחד עם בן שכבה נוסף בתיכון החילוני שבו למדה. מדובר ברוצחי נהג המונית דרק רוט, רצח אכזרי שבוצע בדם קר. שנתיים לאחר מכן , שכן נוסף בן גילה , יגאל עמיר , רצח את ראש הממשלה יצחק רבין. המערכת החינוכית בהרצליה, נבהלה מצירוף המקרים : הרוצחים הצעירים התחנכו בעיר הרצליה והיו בני אותה שכבת גיל .

יגאל עמיר היה אדם דתי והדבר הרגיז את סיון. למה הוא מוגדר כיהודי שמכיר את המורשת ואפילו מייצג אותה, ולי אין שום מושג על מה מדובר? סיוון נחשפה לראשונה בחייה ליהדות מסורתית בשיחות ההידברות בין חילונים לדתיים שנערכו אחרי הרצח. היו אז הרבה יוזמות כאלה וסיוון הכירה לראשונה אנשים שומרי תורה ומצוות עם גישות שאיתגרו אותה.

היא תיארה את הזעזוע, אשר התבטא בכך ששעות רבות שיועדו ללימודי תנ"ך, ספרות ומתמטיקה הומרו בשיעורים על חברה ומוסר. זו הייתה הפעם הראשונה שהיא נחשפה ליהדות מסורתית , בשיחות ההידברות בין חילונים למאמינים שנערכו אחרי הרצח,מאחר שיגאל עמיר הוא אדם דתי. משם היא יצאה לחקור ולהעמיק בשאלה מה גרם ליהודי דתי לבצע רצח .ההרצאה והמסע של רהב מאיר לגילוי היהדות נמשך, אך אני נתקעתי בשלב המבוא להרצאתה: הנקודה שחוללה אצלה את המפנה. צירוף המקרים שזעזע ועורר סערה . היא תיארה את בושת המורים. הם כמעט התחננו בפני התלמידים שלא לרצוח . חששם היה שידבק אות קין בהרצליה. היו שקיוו אפילו שהמקרה הבא יגיע מכפר סבא או רעננה רק לא עוד הרצליה.

מכאן המשכתי למחשבות משלי: קטינים רוצחים לא מעוררים היום היסטריה ובהלה כמו אז . הבושה ההיא איננה עוד. אין שינויי במערכת החינוך הפורמלית , ולא מדברים על צירופי המקרים - הם כה רבים עד כדי שיגרה . אני הגעתי מירושלים, ובחלוף 15 שנה בין הזעזוע ההוא לאדישות כיום , המקרה של הנער דוד-אל מזרחי , ששלח יד בנפשו אחרי ש"חבריו" התעללו בו בפייסבוק , או מקרה כמו זה של החייל איציק מור , שנרצח בגלל קטטה מטופשת סמוך למועדון בירושלים, כבר אין בהם לזעזע את אמות הסיפים.

נזכרתי בכך, כי בירושלים תיגברו לאחרונה את לימודי המתמטיקה. מה שאכפת זה מבחן המיצ"ב. בחינוך כנראה נכשלנו.
 

 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל