סטודנט הוא לא רק תלמיד - ריאיון עם ח"כ טופורובסקי

בועז טופורובסקי, חבר הכנסת הצעיר ביותר מבין הגברים , בגיל 33 מכהן בתפקיד ראש שדולת הסטודנטים בכנסת ולרגע לא עוזב את החלום לשנות את העולם. במשך שש השנים שקדמו לבחירות, הוא היה חבר קרוב של יאיר לפיד . בכנסת החדשה יש שינוי מהותי, הוחלפו ח"כים רבים בחדשים , "למשל אנחנו מעבירים הרבה מאד כספים להתנחלויות" מציין טופורובסקי.

שירלי טל ואיילת אלמייהו

הוא מגיע לריאיון, בבית קפה ירושלמי, רשמי ומעונב. בועז טופורובסקי, חבר הכנסת הצעיר ביותר (לא כולל חברות כנסת כגון סתיו שפיר ), סוגר שנה ורבע בבית הנבחרים - ועדיין נלהב.


התחלת את הקריירה הפוליטית שהיית בגילנו , כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב ואחר כך כיו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית . מה השתנה ?

"בתקופת ההפרטה של ההשכלה הגבוהה, שהקימו את ועדת שוחט ללא נציגי סטודנטים, עשינו הרבה מהלכים ולא קיבלו את הדרישות שלנו . הרבה מהשקט התעשייתי שיש בעולם הסטודנטים כיום זה בזכות אותה מחאה ארצית , המחאה יצרה הסכם שמקביל להחלטות כיום".

איזה שינוי מהותי אתה רואה בין אז לבין היום?

"בתקופת המחאות בשנת 2007 היה עולם אחר, כיהנתי כיו"ר וסטודנט. לאחר המחאה ב-1999 עם הורדת השכר לימוד, רוב חברי הנהגת הסטודנטים לא האמינו שיש להם את הכח להוביל מחאות, ובטח שלא לדבר על שביתה , סטודנטים לא יקשיבו להם . אני ייצגתי זרם קיצוני, לא רק ללמוד , סטודנט בהגדרה המלאה חייב לחשוב איך הוא משנה את העולם מתוך המחשבה הכי נאיבית שיש לכן הנהגת סטודנטים צריכה להיות נאיבית ואידיאליסטית. התקופה של יושב ראש זו התקופה שבה יש לו חופש לפעול לפי מה שהוא מאמין, מכיוון שרוב הסטודנטים מספיק צעירים כדי שיוכלו ללכת על הגבול האפור ואין להם עדיין משפחה וילדים, אין מעסיק ועבודה קבועה, שיא המחשבה הנאיבית".

מהו העניין הספציפי אשר פעלת למענו מתוך מחשבה נאיבית שכזו?

"חתמתי על הסכם יו"ר ארצי שש שנתי שקיים בהשכלה הגבוהה , ההסכם הוסיף מעל 20% לתקציב מצד אחד, ומצד השני של ההסכם היה דיווח ממשלתי שנחתם בשנת 2010 וגרם לשקט תעשייתי. למחליף שלי, איציק שמולי היה יותר חופש לעשות מה שבא לו כי ידע שהסכנה בהעלאת שכ"ל מועטה, בזכות ההסכם שנחתם בכהונתי.
טופורובסקי פעל בנוסף להכנסת התאחדות הסטודנטית הארצית בישראל להתאחדות הסטודנטית האירופאית, דבר זה משמועתי משום שישראל איננה חברה באיחוד האירופי. "זה לא מובן מאליו, זו הצלחה גדולה. גורמים רבים במדינה השתמשו בי כבעל תפקיד רשמי באיחוד האירופאי בהיותי חבר בהנהגת הסטודנטים כדי להוביל דברים, כח"כ אני כמובן אמשוך את זה לאן שאני רוצה."
בימים אלה איציק שמולי וטופורובסקי מעלים הצעת חוק ביחד שאמורה לטפל ברוכשי דירות חדשות ואת היחס של הקבלנים איך מקבלים דירות. " יש דברים שאולי אנחנו לא מסכימים בינינו, יש החלטות שהוא אולי מבקר אותם כי הוא אופוזיציה".

במה מתבטא שיתוף הפעולה?

"בד"כ שר האוצר תמיד בסוג של מריבה עם התאחדות הסטודנטים כי הוא תמיד רוצה לעלות את השכר לימוד אבל שר האוצר הנוכחי לא רק שהוא לא רוצה להעלות את שכר הלימוד הוא מציע איך אפשר לשפר את כל ההטבות לסטודנטים."

ופועלך כיום?

"אני יו"ר השדולה למען סטודנטים. אני מציע לסטודנט שרוצה לפנות אלי בתיאום. אנחנו נגיע גם לאריאל , אני חושב שזה קשר ישיר שלא היה מעולם".

אתה חושב שבגלל הרקע שלך יש לך את הקשר הזה?

יש לי פינה חמה בלב לסטודנטים כי באתי משם. אנשים לא יודעים איזו נקודת זכות זו החינוך הציבורי, גופים ענקיים, בטח האגודה בת"א עם מאות עובדים ותקציבים. את ההבנה שלי בתעשייה ציבורית קיבלתי שם ואת התפיסות שלי איך צריך להתנהג ומהם היחסים בין הפוליטיקה לבין האזרחים, בין נבחרי הציבור לבין הבוחרים. צריך לשנות את העולם אם לא ברמה הגלובלית אבל לפחות בעולם הסטודנטים שיהיה עולם טוב יותר."

אוניברסיטת אריאל קיבלה הכרה בזכות או בחסד?

"כיו"ר אונ' ת"א, כביכול אוניברסיטה הנוטה לשמאל , תמכתי באריאל עוד ב2005 שהייתה מכללה שתהפוך לאוניברסיטה. אמרתי יש פה אזרחים ישראליים וזה מקום שמלמד להשכלה גבוהה, אם הם עומדים בקריטריונים של אוניברסיטה אז הם מקום אקדמי. ברגע שמכניסים שיקולים שהם לא אקדמאים, נמצאת במקום שמוגדר X אז מחר יגידו שבת"א אי אפשר לעשות משהו בגלל שאני לא יודע מה...לצערי חלק מהאקדמיה מפעילה את השיקולים של חופש אקדמי שזה נוח ולפעמים שזה לא נוח הם שוכחים.
פונים אליי הרבה בנושאים אקדמאיים, לא ראוי שח"כ יתערב בשיקולים אלו, חשוב לשמור על חופש אקדמאי,זה חלק מהסיבה שהאקדמיה בישראל כל כך מצליחה".

היית היועץ הבכיר של בוז'י הרצוג?

"בוזי' לא היה באחד מהתפקידים שנלחמתי אז בזמנו ושהוא הציע לי להיות היועץ הבכיר שלו בהתחלה אמרתי לו לא, כי זה לא היה בתכנונים שלי, הייתי יועץ בכיר והייתי אחראי על תכנית ביטוח לאומי ושיקום אסירים הייתי אז בן 27, הייתי עם בוז'י בלי להיות במפלגת העבודה".

מה הניע אותך ללכת לפוליטיקה הסטודנטיאלית ולעבור אח"כ לפוליטיקה במישור הלאומי ?

"כנער ועד היום ששואלים אותי מה אני רוצה לעשות אני עונה שאני רוצה לשנות את העולם ועד היום אומרים לי שאני נאיבי, שאני עוד אשתנה ואני לא משתנה. שהייתי בטירונות הייתה כתבה בעיתון שבע ימים על מי שהיה יו"ר ההתאחדות בישראל בזמנו , הוא סיפר על העוצמה שיש לאגודת הסטודנטים. רוב ההנהגה היו מאוניברסיטת ת"א והיו בבחירות שהתקיימו אז. הכל התחבר למה שאני מאמין בו - לרצות לשנות את העולם, לסטודנטים יש אגודות, כי לסטודנטים יש את התפיסה,ההבנה, העוצמה, והתמיכה הייצוגית בזה שהם ינסו לעשות מהפכות ואמרתי שאני רוצה להיות באגודת סטודנטים . ביום הראשון שהגעתי לאוניברסיטה באתי לאוהל של אגודת הסטודנטים והפכתי להיות פעיל וככה התקדמתי, אך עם הזמן נכנסתי למשבר".

במה התבטא המשבר?

"ב-2007 בהפגנות הגדולות, הייתי חבר מפלגת העבודה ואני הפגנתי מול שרת החינוך יולי תמיר שהייתה ממפלגת העבודה, ובאיזשהו שלב גרמו לי להשבית את הלימודים כנגד אנשים שהם נגדי ואנחנו באותה מפלגה. הבנתי שיש בעיה קשה בפוליטיקה ,זרקתי את מפלגת העבודה והבנתי שצריך משהו חדש. השבתנו את הלימודים. הגישה שלנו להיכנס למקומות בהם מקבלים החלטות, לקפוץ מדרגה מסטודנטים שרצונם להשפיע לחלק ממקבלי ההחלטות. היו רק בחירות מוניציפאליות,במקור אני מראשל"צ אבל עברתי לת"א, התחברתי לעוד קבוצה של צעירים מהעיר והקמתי רשימת סיעה שהייתה הצלחה גדולה,קיבלנו שלושה מנדטים, עכשיו קיבלנו ארבעה מנדטים ,ויש לנו ממלא ראש עיר ת"א. מתוך הקמפיין יצאנו לבחירות הכלליות, הקמנו את "צבר מפלגת הצעירים", עקב מבצע עופרת יצוקה וסיבות נוספות נכשלנו. כישלון ברמה הארצית, למרות שבמוניציפאלית הצלחנו בהרבה מקומות".
"למרות הכישלון בבחירות הארציות, טופורובסקי חיפש ייצוג הולם לעמוד בראש מפלגתו, ויאיר לפיד סירב להצעה."לפני שש שנים אז פגשתי יאיר לפיד, אמרתי לו בוא תהיה יו"ר מפלגת הצעירים, הוא אמר אני לא מעוניין כרגע. אין מה לדבר על פוליטיקה, אבל נוצר בינינו קליק, היינו חברים והתחלנו להיפגש באופן קבוע, ברגע שיאיר הקים את יש עתיד , אני מהיום הראשון הייתי בצוות ההקמה , בגרעין המצומצם, הייתי יו"ר מטה הצעירים והסטודנטים של המפלגה".

איך היחס שלך לח"כים צעירים?

"לא תמיד טוב. עם סתיו שפיר הצטרפתי לשדולה על פיקוח השכירויות. ציפי חטובלי מרכזת את נושא בטיחות בדרכים אז אנחנו מובילים הרבה דברים איתה".

האם זהו יתרון שבכנסת הנוכחית נכנסו יותר חכ"ים צעירים?

"בטח יתרון, גם הח"כים הוותיקים אומרים את זה. יש 48 ח"כים חדשים, באופן טבעי זה משנה את כללי המשחק. הפוליטיקה דרשה את הכיוון, באו אנשים חדשים העיזו לומר לא, וצריך להיות ככה . ברגע שח"כ שומר על העקרונות שלו ולא זז מהם, או שהוא משחק עם הפוליטיקה או שהפוליטיקה מתקרבת אליו. לא כולם עושים זאת, אבל יש ח"כים טובים ששומרים על העקרונות, לדוגמא אני חבר בועדת כספים. העברות תקציביות זה משהו שתמיד היה עליו ויכוח, להעביר כסף ממשרד אחד למשרד אחר.
למשל אנחנו מעבירים הרבה מאד כספים להתנחלויות. עכשיו יש שקיפות מלאה , ישיבות שפעם היו נגמרות ב5 דקות היום אורכות 5 שעות. ח"כים ותיקים לא אומרים זאת בפומבי , אבל הם לא האמינו שהצלחנו לעשות זאת ואומרים כל הכבוד. בינינו, אנחנו כולנו מדברים אחד עם השני".

איך היחסים בתוך "יש עתיד"?

"נתנו לנו חצי שנה ואמרו אתם תריבו, תתפרקו. בינתיים כולנו חברים, זה מה שלא מבינים. צריך להבדיל בין מה שקורה בחוץ שאנחנו כולנו מרימים את היד לבין מה שקורה מאחורי הקלעים, עושים ישיבת סיעה פעם בשבוע דנים בכל הנושאים, לא שמעתי את יאיר לפיד מתעצבן על מישהו שלא מסכים איתו ואומרים לו לפעמים שהוא טועה. בתוך הבית אנחנו אומרים הכל, כשיוצאים החוצה אנחנו נאמנים להחלטות שהחליטה הקבוצה".

האם בעינייך אתם עומדים בהבטחות לבוחרים?

"אנשים חשבו שבדיוק עכשיו יהיה טוב. שינוי שיטת הממשל, הבטחנו וקיימנו. הרפורמה במערכת החינוך, הורדת מס' הבגרויות, קיצור חופש הגדול. יש לנו תכנית שלא יצאה בפרסומים עדיין על פיקוח השכירויות שלא יוכלו לעלות מעבר למדד. יוקר המחיה- הכל זה תהליכים. מה שחשוב להבין שהדברים שלא טופלו עשרות שנים, אנחנו משנים סדרי עולם לא סתם הרבה אנשים התפטרו כי פקידים לא רגילים לעבוד ככה. ברור לנו שאם יהיו בחירות עוד שנתיים, והחיים של האזרח לא יהיו קלים יותר הוא לא יצביע 'יש עתיד' ".

ומה עם תכנית הדגל שלכם –השוויון בנטל?

"שנה אחרי הבחירות, המצע שלנו זהה ב95% לתכנית שאושרה, עשינו איזון בין הקריאות של חלק מהאנשים שרצו לגייס את כולם, לבין קריאות שמי שלא התגייס ילך לכלא , ובין הרצון שבאמת החברה החרדית תשתלב בצבא וגם בחברה הישראלית, בשוק העבודה. הכניסה לצבא היא כניסה מדורגת שמתאימה לסגנון חייהם וגם מאפשרת למדינה להתארגן. כדי לקלוט כל כך הרבה חיילים צריך לעשות הכנה, אתם תראו שעוד שנתיים יהיו עוד שוטרים, עזרה בבתי חולים , לאחיות ולרופאים, מכבי אש, שירותי הרווחה. זה השינוי האמיתי שלהם."

ואתה עשית שירות צבאי מלא ?

"הייתי מש"ק שלישות בחיל האוויר".

מה עם הדיור לצעירים?

"אני מרכז חוקים של קבינט הדיור ששר אוצר עומד בראשו , מרכז חוקים שמקצרים את הבירוקרטיה מ-15 שנים לשנתיים".
בימים אלו נפתח פרויקט מעונות שנחתם ע"י בועז בימי כהונתו כיו"ר. בועז "אני חתמתי עליו, עכשיו סיימו לבנות אותו .9 שנים זה לקח".

המצע שיסייעו לאוכלוסיה צעירה שמרחיבים את המשפחה, ואמר שהקופה ריקה ואין מה לתת?

"בהתחלה גילינו שיש גרעון ענק שחייבים לסתום אותו עשינו דברים של לעזור למשפחות עובדות יצרניות. שינינו את הקריטריון של הנחות בדיור מוותק שנתן יתרון לחרדים הנשואים מגיל צעיר, לשירות צבאי, למי שיש ילד או שניים, מתחשבים בנכים ועולים חדשים. עזרנו לאנשים שבאמת צריכים ותורמים למדינה".

מה דעתך על העונש שיאיר לפיד נתן לעדי קול?

"דבר שיצא מכלל פרופורציות. באותו שבוע, ביום שישי כבר נפגשנו כולנו בבית של שי פירון , השר התחבק עם עדי קול וכולם אוהבים את כולם".

אתה חושב שזה עונש ראוי?

"כן, גם עדי קול קיבלה אותו. היא אמרה אתם צודקים מגיע לי ועובדה מאז היא לא הצביעה בשונה מהחלטות שלנו".

"יש עתיד" מתנהלת כדיקטטורה של יאיר לפיד?

"חוץ מהמקרה זה לא רואים בעיות עם יש עתיד, וזה לא בגלל שאנחנו אנשים שמפחדים ממישהו. אני בן אדם שעשיתי מספיק בחיים שלי שלא מפחד מאף אחד, יעקב פרי שהיה ראש השב"כ לא מפחד מאף אחד, עצם זה שאנחנו מראים חזות אחידה זה צריך להראות לא בגלל שזה דיקטטורה".

האם אתה חושב שישנו ייצוג מספיק של אתיופים?

"אני במפלגה עם הייצוג היחיד שיש בה אתיופים" . האבסורד הוא שבמפלגתו רק שני ח"כים הם אתיופים . "לא ידענו שיהיה 19 מנדטים, שניהם נכנסו, ח"כית אתיופית ראשונה בכנסת גם סגנית יושב ראש הכנסת, עוד פעם לגבי היחס באוכלוסיה צריכים לעשות את החישוב. אנחנו בסדר , צריך לבדוק מה קורה אצל אחרים".

איך לשלב לו"ז צפוף עם ילד?

"לחץ, חוסר מנוחה. היום הכנסנו לגן פעם ראשונה,זה יבוא על חשבון העבודה אבל ילד יותר חשוב מהכול"

במי אתה תומך בנשיאות?

"יו"ר מפלגה שלנו הכריע שלא נתמוך בפואד".
 
תמונות: יח"צ ופייסבוק
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל