מדוע תרופת הפלא נפסלה?

זה סיפור על אקמופליה - - RiMONABANT כדור שנועד למניעת התמכרות לעישון, והתברר שעושה נפלאות גם כתרופה לטיפול בשלל חוליים קשים אחרים כמו סכרת ומחלות לב וכלי דם

יהודה דרורי
מדוע תרופת הפלא נפסלה

זה סיפור על אקמופליה - - RiMONABANT כדור שנועד למניעת התמכרות לעישון, והתברר שעושה נפלאות גם כתרופה לטיפול בשלל חוליים קשים אחרים כמו סכרת ומחלות לב וכלי דם בארץ נפתחה בשעתו קליניקה נסיונית מיוחדת לנושא בבית החולים אסף הרופא, שם טופלו בתרופה עשרות רבות, כאשר התוצאות היו מרשימות ביותר למרות זאת הטיפול הופסק עקב תופעות לוואי כביכול או אולי מפני שחברות הענק העולמיות המייצרות תרופות חששו מתחרות קשה...

לפני כ-10 שנים הבחינו בחברת התרופות סנופי-אוונטיס שכדור שנועד למניעת התמכרות לעישון, עושה נפלאות גם ככדור לדיאטה. חקירה נוספת העלתה שכדור זה עוזר בנוסף לייצב לחץ הדם, עוזר לבריאותם של חולי-לב וסוכרת, גורם להורדת כולסטרול וטריגליצרידים ושומן ביטני, ומשפיע בכוון חיובי ביותר על מערך הבריאות הכללי של הבנאדם - כדור הפלא התרופתי הזה נקרא: אקמופליה או "רימונאבנט".

חברת התרופות פנתה לאישור התרופה אבל לא לפני שהוכרחה לערוך שורת ניסיונות במספר ארצות, בשימוש בכדור על אנשים הסובלים מהחוליים הנ"ל. בארץ למשל נפתחה קליניקה מיוחדת לנושא בבית החולים אסף הרופא, שם טופלו בתרופה עשרות רבות כאשר התוצאות היו מרשימות ביותר.

אשתי הייתה אחת מ"שפני הניסיון" והיה זה מדהים לראות את השינוי החיובי שהכדור גרם לה, בכל הנושאים הנ"ל. היא הייתה מקבלת כדור אחד ליום בבוקר, ומתחייבת לא לאכול אחרי 9 בערב. כל 3 חודשים הייתה עוברת בדיקות מדוקדקות, לרבות בדיקות מעבדה, והשמחה שרתה במעוננו.

יום אחד קבלנו הודעה לבוא מייד לקליניקה באסף הרופא, להחזיר את כל הכדורים שנשארו, והודיעו לאשתי שהניסיון מופסק ושהתרופה מורדת מייד מהמדפים, פה, באירופה ובארה"ב!

מתברר שאחד ממרכיביו העיקריים של הכדור גורם כנראה לדיכאון אצל אנשים מסויימים, (מה שיכול במקרה קיצוני להוביל להתאבדות). אזהרה בנדון הייתה קיימת מלכתחילה, והצוות באסף-הרופא שערך את הניסיון חקר את מקבלי הכדור בכיוון זה, ואכן למספר אנשים הופסק הטיפול כי הם ה,ראו סימני מצוקה דיכאונית.

אין לתאר את מפח הנפש של הצוות באסף הרופא מהפסקת הניסוי מתרופה שהביאה לשיפור משמעותי בבריאותם של מרבית הנבדקים. לפיכך עולה פה השאלה : האם לא היה חשוב יותר להשאיר תרופה זו בשוק, בפיקוח רפואי אף שיש תופעת לוואי קשה במקרים מסויימים ? האם בריאותם המשופרת של רוב מקבלי התרופה לא חשובה יותר מתופעת לוואי במיעוט זניח? והלא לכל תרופה יש תופעות לוואי...וישנן כאלה עם תופעות לוואי קשות כמו אספירין ודימום בקיבה?

לשאלה זו של הפסקת ייצור ושיווק התרופה לא מצאתי פתרון, וגם הרופאים שעסקו בכך שואלים אותה שאלה. אני נוטה להניח שהלוביסטים של חברות התרופות הגדולות בארה"ב ובאירופה הם האחראים להורדת התרופה הזו מהמדפים, וחבל...
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל