יפו וסיפורים על קצה המזלג ..עודכן ב-11 במאי 2014

סיור/מסע ביפו בהדרכתו של אילן שחורי. בפתיח, דבריו של אילן מצאו חן בעיני " אני בטוח שכולכם סיירתם ותיירתם עשרות אם לא מאות פעמים ביפו אך הדברים שנראה היום יגרמו לכל אחד מכם לומר,עברנו במקומות האלה עשרות פעמים איך לא ידענו ?" ואכן לא התבדינו...לראות בעיני עיניו להנצחת שחר רוזנברג

 

יפו,עירוב של צבעים,בתים ודתות...

הכל החל כאשר בתיבת הדואר האלקטרוני שלי נחתה הזמנה של אגודת העיתונאים לסיור ביפו כשהדגש שכונת עג'מי. כותרת הסיור "קרוב לבית-קרוב ללב" בהדרכתו של אילן שחורי עיתונאי "הארץ" לשעבר מיד נזכרתי בספריו של מנחם תלמי "תמונות יפואיות"
להודות על האמת,במחשבה ראשונה אמרתי לעצמי, אני שידוע בחיבתי ליפו ואוצרותיה ,מה יש כבר לחדש לי אחרי מאות סיורים שערכתי במו רגליי ? אך השתכנעתי שאולי בכל זאת כדאי! ביום המיועד נאספנו כעשרים עיתונאים ועיתונאים לשעבר שהגיל הממוצע הוא 70 ליד מגדל השעון ביפו שזו נקודת המוצא למרבית הסיורים הרגליים את פנינו קיבל אילן שחורי וכבר בפתיחה דבריו מצאו חן בעיני " אני בטוח שכולכם סיירתם ותיירתם עשרות אם לא מאות פעמים ביפו אך הדברים שנראה היום יגרמו לכל אחד מכם לומר,עברנו במקומות האלה עשרות פעמים איך לא ידענו ?" ואכן לא התבדינו.גילוי נאות: פרשתי מהסיור מעט לפני סיומו בגלל התחיבות קודמת אך ביום ששי האחרון אספתי את "האדמונית" שלי שמלווה אותי מזה 51 שנים וחזרתי על הסיור בתוספת שוק הפשפשים ועוד כמה מבנים בעיקר בתי ספר לא יהודיים.
אם כן ,יפו על פי הידוע קיימת אלפי שנים יש הגורסים שהיא למעשה קדמה אף לירושלים והיתה גם שער הכניסה לארץ הקודש.אני אוהב את האגדה ששמה נגזר משמו של יפת בנו של נוח הצדיק,ויפת הוא גם אחד הרחובות המרכזיים בעיר המעורבת מוסלמים/נוצרים/יהודים.
 

 

ככר השעון-הביג בן היפואי...

הכיכר קיבלה את שמה בשל מגדל השעון במרכזה שנבנה כדי לציין מלאת 25 שנים לשולטן עבדול חמיד השני. מגדלי שעון דומים נבנו גם בעכו,ירושלים וחיפה.את המגדל בנה יוסף ביי מויאל, ,בן עמנו שהיה סוחר עשיר מיוצאי מרוקו. כיכר זו שימשה בימי נעוריי כנקודת מפגש להמון צעירים שחיפשו לבלות מאחר ובסביבתה היו לא מעט מועדונים וטברנות.
 

 

בית הסראייה-בית השלטון בטורקית...

מעיף מבט מזרחה ומעבר לכביש נגלית לעיני רק חזיתו של בית הסראייה החדש ששימש כבית מרכזי לשלטון הטורקי בארץ ישראל,הבית תוכנן ונבנה בשנת 1897 על ידי מהנדס יהודי ברוך פפירמייסטר,ששימש שנים רבות כראש ועד המושבה בראשון לציון. תזכורת,הזמן ערב מלחמת העצמאות ארגון לח"י פוצץ המבנה ששימש כמקום כינוסה של מפקדת הכוחות הערביים בעיר. עתה התמונה פסטורלית הרבה יותר וחזית בית הסראייה נראית כמו תפאורה שאין מאחוריה כלום! אבל מצלמתי הצליחה ללכוד קרן שמש בוקר אביבית שבצבצה לה מבין חרכי חזית הסראייה ואת האדמונית שלי משוחחת בנייד.
 

 

הקישלה-מטורקית,בית סוהר

פניתי לעשות דרכי לכוון מערב אל הים ולא יכולתי להתעלם מפרויקט אדיר ממדים של בנית בית מלון על אדמת הקישלה . הקישלה היתה תחנת משטרה ובית סוהר עוד בימי הטורקים, הבריטים ולימים גם משטרת ישראל קבעה שם תחנת משטרה שבאה לתת תשובה לפשע שהשתולל ביפו ובשטח הגדול בפרט. הצורר אדולף איכמן הושם בתא בתחנת הקישלה ומחשש להתנכלות של ניצולי שואה עובתה חומת הבלוקים סביב תאו. בשנת1971 צולמו קטעים לא מעטים מהסרט "השוטר אזולאי" בכיכובו של שייקה אופיר במבנה הקישלה.
 

 

הים ומסגד הים...

ריח רוח ים מלוחה עלה באפי וכרגיל גרם לי מצב רוח מרומם (בן מזל סרטן אוהב ים) הבטתי דרומה והנוף שנשקף לעיני היה מדהים ביופיו, מסגד הים (בערבית אל בכר) עטור כפה בצבע ירוק ניצב לו מיתמר למרחק ומבטא את מאות שנות קיומו, המסורת יודעת לספר כי יורדי הים המוסלמים היו מתכנסים לתפילה ובקשה מאלוהי הים שישמור אותם בנתיבם הימי.
 

 

מסגד מחמודיה-הגדול במסגדי יפו

פוסע לי מעדנות ובמעלה הרחוב מיתמר לו המסגד הגדול שמוסלמי יפו נוהגים להתפלל בו בימי ששי. המסגד נבנה בראשית המאה ה-19 ונקרא על שמו של מוחמד אגא (יש סברה שבמוצאו הינו קווקזי או גרוזיני שבילדותו הובא כעבד לתורכיה) מושל יפו ועזה שידוע כמי ששיקם הריסותיה לאחר כיבוש נפוליון. מוחמד אגא היה ידוע בכינויו "אבו נבוט" בעל האלה בערבית מאחר ונהג להסתובב בעיר עם אלה ולא פעם היה מפליא חבטותיו באכזריות בנקרים על דרכו.
 

 

חאן מנולי...

לאחר שרוויתי ממראות מסגד מחמודיה שם פעמיי וחוצה הכביש בכיוון מזרח לרחוב האשל שם מושך את עיני בנין מאורך עם קשתות נהדרות (לא יכול להתחמק מהשאלה ,מדוע לא בונים כך היום)הבניין נקרא חאן מנולי על שם בעליו הארמני מנוליאן שהגיית שמו היתה מסובכת ולכן קיצרו השם למנולי. מקום זה שימש כאכסניה לרבים מבני העלייה הראשונה עד העלייה הרביעית בתחילת דרכם בארץ לאחר רדתם בנמל יפו היו עוברים ברחוב החלפנים ,ממירים את כספם ועושים דרכם לחאן מנולי עד שימשיכו בדרכם למושבות הראשונות. עוד שימש המקום היפיפה כאכסניה לסוחרי המושבות היהודים שבאו עם תוצרת חקלאית כדי למוכרה.
 

 

 

מסעדת אבולעפיה,


חוזר לכיוון רחוב יפת ופוגש בדרכי עוד מוסד יפואי מוכר וידוע הלו היא מסעדת אבולעפיה,השייכת למשפחה מזה שנים רבות.האגדה מספרת כי את השם אבולעפיה נשאו זוג יהודים אמידים מצפון אפריקה שנער ערבי עבד בביתם שנים רבות,מעט לפני שהגיע שעתם לעלות לבית דין של מעלה שאלו היהודים את הנער שבגר כבר מה הוא רוצה שיורישו לו מאחר והם היו חשוכי ילדים,הבחור אמר שאינו רוצה בכלום ורק היה רוצה לאמץ שם משפחתם אבולעפיה (בתרגום מערבית,אבי הבריאות) הסכימו היהודים והשאר כבר היסטוריה...
 

 

נעליים איטלקיות בזול,רק ביפו...

ברחוב יפת ובסמטאות הסמוכות היו לא מעט חנויות נעליים. אני זוכר כי בשנות ה-60 ניתן היה לקנות נעליים איטלקיות אמיתיות במחירים זולים שאפילו סוחרי הנעליים היהודים ב-ויה ליביה שברומא לא הבינו הכיצד? לימים עיתונאי חוקר ברר הנושא ומסקנתו היתה כי לפי האמונה הנוצרית הנפטרים נקברים במחלצותיהם ונעליהם החדשות. בתום הקבורה היו מפשיטים את הנפטר, את הביגוד מעבירים למדינות מתפתחות באפריקה ואת הנעליים העבירו למכירה ביפו. כמובן שמיד פסקה המכירה דבר שתרם להקמת מפעלים ליצור נעליים באיכות טובה ובזול יחסית.
 

 

בנק אנגלו פלסטינה,לימים בנק לאומי

מהלכים לנו במעלה רחוב יפת ובוחנים חנויות נעליים לפתע מפנה זוגתי תשומת לבי לשלט המודיע כי במקום זה היה ממוקם בנק אנגלו פלסטינה מיסודו של הקונגרס הציוני שעזר ליהודים בראשית ימי ההתיישבות בארץ. לימים החליף הבנק שמו למה שכולנו מכירים בנק לאומי. השלט הפשוט בעיצובו מביא את הקורא בו ,לימים של תחילת המאה שעברה הרבה בטרם קום המדינה.לא יכולתי שלא לצלם השלט למרות שתנאי התאורה היו בעוכרי.
 

 

מתחם גנור

ממשיך במעלה רחוב יפת ומגיע לשלט הנמצא בכניסה למתחם סגור המספר כי את המתחם החדש יחסית יזם ובנה עו'ד דוד גנור שרכש את האדמות בשנת 1972 עת יפו עמדה בעזובתה ובנחישות רבה הפך המקום לרובע קסום. אכן הרובע בנוי לגובה ובהחלט תרמו הדיירים בו שיפור המראה בכל סביבת הרובע.
 

 

מי אתה ד'ר הודג'קין ?

ממשיכים להלך במעלה רחוב יפת ואז פונים שמאלה מיד מתחת לשלט "יהודים משיחיים", מיד בצד ימין על שביל העפר מונחות במעין אי סדר מספר דלתות עץ מגולפות ביופי שאין לתאר, ממשיך עם האדמונית ומגיעים לנקודת תצפית בתוך מעין חצר פנימית על מתחם בית גנור איך אמרה האדמונית שלי "איזה יופי" ולא יספה. דקות ארוכות נהנינו להביט בגן הפורח ובבנייני המתחם ואז שמנו פעמינו לבית הקברות האנגליקני(נאלצנו לגזור האזיקון שכבל דלתות הכניסה לביתו הקברות) בבית קברות זה טמון ד'ר תומאס הודג'קין האיש שגילה קיומה של מחלת סרטן הלימפה. ד'ר הודג'קין שהיה רופאו של סר משה מונטיפיורי הוזעק מבריטניה לישראל לטפל במונטיפיורי בן ה-90 שחלה. כאמור אותו הג'נטלמן לא שרד את קשיי הארץ מת ונקבר במקום זה. איך הוסיפה זוגתי,"כמה פינות חמד עוד נגלה כשבעבר חלפנו על פניהן מבלי דעת?"
 

 

בית הספר טאביתה

מגיעים כמעט לסוף העלייה ברחוב יפת ובית הספר נגלה לעינינו. מחליף מילים עם השומר בפתח שמספר לי כי בית הספר הוקם בשנת 1863 ומשלב לימודים יסודיים ותיכוניים. בבית הספר לומדים כ-360 תלמידים. טאביתה (צביה ביוונית)על פי האמונה הנוצרית הייתה נערה יפואית נקיית כפיים שחלתה ומתה, פטרוס ראשון תלמידיו של ישו הגיע להתפלל כדי להחיותה ואכן מעשה נסים לאחר פקודתו של פטרוס קומי ילדה! התעוררה הנערה לחיים.
ועוד הציע לי השומר שדיבר עברית טובה כי כאשר אני מדבר עם נוצרים השולטים בשפה העברית הרי שאין לקרוא למשיחם ישו מאחר ואלה ראשי תיבות של "ימח שמו וזכרו"! ויש לקרוא לו יהושע.
 

 

 

קולג' האחים

מעט אחרי בית הספר טאביתה ממוקם לו בית הספר קולג' האחים שהוקם בשנת 1882 ע"י נזירים לסליאנים שהגיעו מצרפת. בקולג' לומדים כיום 777 תלמידים מהגן ועד כתה יב'.
 

 

 

בית הספר טארה סנטה

בהמשכו של רחוב יפת אינך יכול שלא לראות בנין צבוע אדמדם (חמרה בערבית) המהווה בית ספר יסודי לכיתות א-ו.המבנה מרשים ושוב אחזה בי הקנאה למה לבתי הספר במגזר היהודי יש
בניה אחידה, כביכול בשם הקידמה
 

 

צבעוניות השוק ואנשיו..

את הסיור סיימנו כהרגלנו בשוק הפשפשים הצבעוני כאשר גם לא שכחנו לפקוד את חנותו של אליהו סוחר בדים ממוצא גרוזיני(גיאורגי) שאנו בקשרים אתו מזה 35 שנים. מצלמתי קלטה לא מעט פריטי יודאיקה, מערכות מלאות צבע של תכשיטים שונים וכמובן חנויות הסדקית וכל הבא ליד.
תם לו סיור של מקומות נסתרים ושל סיפורים ואגדות מיפו של פעם...
 

 

 

 

עדכון תאריך והכתבה ליפו

מיום העלאת הכתבה הוכנסו בה שינויים רבים,לכן מבקש לעדכן תאריך הכתבה ליום 11 במאי 2014
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל