עשרת הרגשות השולטים בחיינו - חלק ראשון

את עשרת הרגשות של חיינו, מזהה אנתוני רובינס, בספרו "להעיר את הענק שבפנים" (הוצאת אור עם) כאיתותים משמעותיים לצורך בפעולה מיידית שלנו לצאת מהמצב הפוגעני אליו נקלענו.

רגשות לא נעימים הם בעצם קריאות לפעולה מצדכם. אם תבינו שהרגשות הללו נועדו לומר לכם שעליכם לשנות את גישתכם, לא להתנהג כמו זבוב שנחבט כל הזמן בזכוכית בניסיון לעוף, תוכלו להתפטר מרגשות לא נעימים. עליכם לזהות כל רגש ורגש ולפרק אותו לגורמים. ברגע שתתרכזו במהות ובסיבה של הרגש הוא יאבד את כוחו עליכם. פשוט אל תברחו מרגשותיכם, אלא הרגישו אותם במלואם!
כל רגש לא נעים הוא אם כן קריאה לפעולה – ולהתעלם ממנו זאת שגיאה! אם תנסו להילחם ברגשותיכם הלא נעימים הם רק יגברו! טפחו גישה חיובית לדברים בחייכם ובכך גם עניינים מרגיזים יהפכו לנעימים! ברגע שהרגש הופך ממשהו מאיים למשהו מעניין, שאתם מנתחים אותו ומבינים מה הגורם לו וגם מה אתם צריכים ללמוד ממנו – הרי אתם מתיידדים עם הרגשות ולא נתונים לשליטתם! היו בטוחים שתוכלו להתמודד עם כל רגש, זכרו כיצד הצלחתם בעבר להתמודד עם רגשות כאלו!
את עשרת הרגשות של חיינו, מזהה אנתוני רובינס, בספרו "להעיר את הענק שבפנים" (הוצאת אור עם) כאיתותים משמעותיים לצורך בפעולה מיידית שלנו לצאת מהמצב הפוגעני אליו נקלענו.
חיינו נועדו כדי לחוות אותם, ועלינו לטפח את רגשותינו החיובים ולא לאפשר לרגשות השליליים להפריע לזרימת החיים התקינה. רבים מאתנו טועים ונמנעים מרגשות, או מתכחשים להם, או אף מטפחים את הרגשות השליליים במקום להיאבק בהם. הם מספרים לכולם כמה הם סובלים, אבל הרגשות שלנו הם המדריכים שלנו לחיים טובים יותר! הרגשה רעה היא פשוט איתות שעלינו לשנות את גישתנו, כי הכול תלוי בנו ונמצא בתוכנו. יש לזהות את הרגש ולפרק אותו לגורמים. יש לקבל את הרגש כמשהו חשוב לפעולה שעלינו לנקוט כדי לשפר את מצבנו.
עלינו להרגיש ביטחון שנוכל להתמודד עם הרגש. יש להבין שהרגשות באים ללמד אותנו דבר מה ויש לנתח אותם ולהבינם!

עשרת הרגשות של חיינו:
הנה הרגשות שלנו לפי סדר עולה, בהתאם לעוצמתם:
רגש ראשון: אי נוחות - נוצרת כאשר אנחנו לא שלמים עם מצב שנוצר, אפשר להתגבר על אי הנוחות אם נבין שבעצם זהו רגש קל שאנו מעצימים אותו בגלל חששות דמיוניים.
שני בדרגה הוא הפחד. פחד הוא תוצאה של אי נוחות מתמשכת, זוהי הרגשה שמשהו לא מסתדר, משהו שעלול להתפתח לדבר גרוע שיפגע בנו. אפשר להתגבר על פחד פשוט על ידי אימוץ אומץ, על ידי מחשבות חיוביות, הבנה שהכול בראש שלנו. במקום לתת לפחד להשתולל ולהתגבר, נתחו את הסיבות לפחד והבינו שזוהי פשוט תחושה שקוראת לכם לפעול – הבינו את הלקח! זכרו את האימרה: כל חיי פחדתי מדברים שכלל לא קרו...
שלישי בדרגה: כאב הוא רגש שנובע מאבדן. מההרגשה שאחת מציפיותינו לא נענתה. כלומר אכזבה. אם תבינו את זה, ותנתחו את אותו חשש מאבדן, תבינו שהמצב אינו נורא כל כך והכול בראש שלכם!
רביעי בדרגה הוא כעס. זהו פחד מצטבר שלא הצלחנו להתפטר ממנו, זהו מצב שאנו מאמינים שנעשה לנו עוול, שאין אנו מוכנים לסלוח עליו. אבל ניתן כמובן להתגבר על כעס אם נבין שהכול עניין של תפיסת עולם, של אימוץ גישה חיובית, אף אחד לא ממש שונא אותנו או רודף אותנו. הבינו ששום אדם לא ראוי שתכעסו כל כך – כי זה פוגע בראש ובראשונה בכם! הבינו כי הסיבה לכעס יכולה להיות אי הבנה או טעות.
דרגה חמישית של רגש הוא תסכול. הוא בא בעקבות הרגשה שאנו לא יכולים להתפטר מהכעס, שאנו תקועים. זהו מצב שאפשר להתגבר עליו אם נפתח הבנה שהכול עניין של אי הבנה, של גישה לא נכונה. יש להבין שהרגשת התסכול היא קריאה לפעולה שתשפר את מצבכם ותסלק את התסכול. למעשה תסכול זהו רגש חיובי, שכן אתם מאמינים במשהו, אבל מתוסכלים שהוא לא מתממש! מצאו דרכים לפעולה כדי להגיע למימוש הדבר ולהתפטר מהתסכול!
במצב של תסכול עליך להטיל על עצמך משמעת ולא לחשוב מחשבות שליליות שיורידו את כל תוכניותיך ומאמציך עד עתה לטמיון. יש שתי דרכים להתמודד עם תסכול: 1. לא לייחס חשיבות לזוטות בדרך למימוש שאיפותיך. 2. להבין שהכול זוטות.
דרגה שישית של רגש הוא אכזבה. זאת באה כתוצאה מציפיות בלתי ריאליות שפיתחתם. הבינו שהכול עניין של גישה – אל תצפו לעשות דברים שהם מעבר לכוחכם, הבינו שיש דברים שאתם טובים בהם ועליכם להתרכז בהם ולא במה שאתם לא טובים. יתכן שהמצב זה עכבה שהיא לטובה בדרך לפסגה! התאזרו בסבלנות ופתחו דרכי פעולה חדשות בדרך להשגת מטרתכם.
דרגה שביעית של רגש הוא אשמה. אשמה מתפתחת בעקבות הרגשה שאנחנו לא פועלים כנדרש, שאנו בוגדים בעקרונות שלנו של שלווה ואהבה. אשמה הוא רגש בדרגה חזקה ביותר והיא קריאה חזקה שלנו לפעולה ואל לנו להתכחש לה, עלינו
לקחת אחריות עליה ולא לנסות לברוח ממנה. זהו מצב בו אנו מפנים את הזעם כלפי עצמנו והוא מסוכן ביותר. אנחנו צריכים להתפטר מכל הרגשות השליליים.
ברגע שתבינו שאתם אכן לוקחים אחריות ונוקטים בצעדים כדי שהמצב שהוביל לרגש האשמה לא יימשך – הרגש החזק הזה ירפה מכם!
הדרגה השמינית, והחזקה יותר של רגש הוא כישלון. זהו רגש המקפל בתוכו את כל שאר הרגשות השליליים. כישלון. הוא מצב שבו אנחנו משלימים עם חוסר יכולתנו להשתפר. יש לבטל זאת על ידי הבנה שמקור ההרגשה הזאת בתוכנו, באמות מידה שגויות שפיתחנו לבחון את עצמנו. פתגם יפה שקראתי אומר: "אין כישלון באינסוף" – כלומר מבחינה מוחלטת איש אינו כישלון, כל עוד החיים נמשכים – הכישלון לא יכול להתקיים! הרגשת הכישלון בא פשוט לרמוז לנו שכרגע איננו יכולים להתמודד עם המצב המסוים שגרם לרגש זה. לא פעם רגש זה הוא סובייקטיבי ולא באמת נכשלנו, אלא פשוט אימצנו אותו בטעות. הבינו כי אתם סך הכול בשר ודם ואל תאמצו שאיפות מוגזמות! פשוט התחייבו להשתפר בעתיד!
דרגת תשיעית של רגש חזק היא עומס יתר או שיתוק. זהו מצב שבו אנו מרגישים שאיננו מצליחים להתמודד עם המשימות בחיינו. עלינו מיד לבחור את הדברים החשובים באמת ולפתח כלפיהם התלהבות. עלינו להתאזר בסבלנות ולא להרגיש שנכשלנו. זהו רגש משתק. יש להיאבק בו על ידי הבנה שעליכם להתמודד עם כל אתגר לחוד ולא עם הכול וכן לבחור מה חשוב יותר ומה פחות! התפטרו מכל רגש משתק שאינכם יכולים לטפל בו, כגון יגון והתחילו לפעול בתחום שאם יכולים להתקדם! הספר "העיקר להתחיל בעיקר" שיצא בהוצאת אור עם וגם "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים" יכולים ללמד אתכם כיצד לעשות זאת ביעילות. תפילה ידועה למצב זה היא: תן לי כוח להתמודד עם הדברים שאני יכול להצליח בהם ואומץ להשלים עם מה שאני לא יכול לשנות.
הרגש העשירי, החזק ביותר הוא בדידות.
בדידות הוא רגש של ניתוק מאחרים ושל הרגשת נפרדות. עליכם להבין שאתם יכולים פשוט להושיט יד ולהתגבר על הבדידות שלכם, כי בכל מקום יש אנשים אכפתיים. זהו את הצורך שלכם בקשר אינטימי או פשוט בקשר עם מישהו שיקשיב לכם. הכירו בכך שעצם הרגשת הבדידות אומרת שאתם יצורים חברתיים שאנשים אחרים חשובים לכם.

כל אחד מאתנו חייב לראות את עצמו בעולם הזה כמו גנן, שעליו לטפח את הגן, לנקש עשבים שוטים ולזרוע זרעים בגן.
מאחורי ההתמודדות שלנו עם הרגשות הרעים עומדת הפעולה, אתם צריכים לראות את עצמכם כגנן המטפח את הגן וזורע את הזרעים הטובים. כלומר הרגשות השליליים שלנו בעצם קוראים לנו לפעולה כדי לשמור על הגן.

בחלק השני – עשרת הרגשות החיוביים היכולים לבטל את השליליים
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל