עממיות

בחודש שעבר הסתיימה הסדרה "עממיות". את הסדרה כתב הסטנדאפיסט נאור ציון והיא שודרה בערוץ 2 ע"י "רשת".

הסדרה מספרת על קורותיהן של 4 עלמות חן מהפריפריה יוצאות עדות המזרח שעוברות לגור בעיר הגדולה תל אביב. עם המעבר העלמות משנות את שמן ואת שם משפחתם (שונטל סוויסה הפכה לשני סווינגר). מתחילות לדבר בעברית תקנית ומנסות להימנע מלהגות סלנגים מוכרים עליהם גדלו, קרי "סמאללה" (שפירושו: לבריאות).

כמו כן, לרוב, בכל פרק אחת מהעלמות מגלות איפוק לאורך הפרק, עד "שעולה לה העצבים" והפרק מסתיים בהשלחות של העלמה אחר הדמויות האחרות בסדרה באופן חסר רסן.
בנוסף, מערכות היחסים של העלמות עם בני המין השני מתאפיינות רק עם גברים עשיר, רצוי אשכנזים (במיוחד "אשכנזי סופג": "וואי וואי הוא כזה חננה שאפשר אפילו לכבות עליו סיגריה והוא לא יצייץ") שכל הדרכים כשרות על מנת לחיות על חשבונו.

השיא היה בפרק 10 בו העלמות הולכות לשיעורי עברית תקנית בכיתת לימוד, בה כל הבנות שלומדות שם הן יוצאי עדות המזרח המוצגות כעילגות שמעוותות את השפה העברית.

האמת, הזדעזעתי מעוצמת הסטראוטיפ המעוות שהסדרה הזאת יוצרת. יוצאת עדות המזרח צריכה לשנות את שמה ושם משפחתה כדי להשתלב באליטה התל אביבית? אסור שאף אחד יידע על מוצאך "המזרחי" לכן את צריכה להימנע מלהשתמש בסלנגים עליהם גדלת? בחורה ממוצא מזרחי תמיד מתפרצת, לא יודעת לדבר עברית תקנית ונחשבת מסודרת כשהיא תופשת "אשכנזי סופג". מה קורה פה?

גילוי נאות, אני מהווה חלק משלישיה.

אנחנו שלוש בנות שביחד מהילדות, רווקות בשנות ה – 30 לחיינו, יוצאי עדות המזרח, שגדלו ונולדו בשכונות של דרום תל אביב. כולנו אקדמאיות ואוהבות להשתמש בסלנגים "מהשכונה". בנוסף, אנחנו תמיד מתבלבלות מתי צריך להגות "שניים" או "שתיים".

כל בילוי שלנו בבר תל אביבי מסתיים בצחוקים ובהלצות אודות מערכות היחסים שלנו עם בני המין השני. כולנו מחפשות אהבה, לא כסף, לא מעמד, לא אכפת לנו המוצא, העיקר להכיר בחור עם ראש על הכתפיים, חכם ובעל חוש הומור שנחייה אתו באושר וביושר.

האם לפי הסטראוטיפ של אנחנו "עממיות"? האם זה שאנחנו ממוצא מזרחי ואוהבות להשתמש בסלנגים "מהשכונה" מחייב אותנו ללכת לקורס הגיה של עברית תקנית? האם זה שאנחנו מתבלבלות בן "שתיים" לשניים" הופך אותנו לעילגות?

מצטערת נאור, הפעם טעית. אנחנו לא עממיות אנחנו פשוט "מהממות".
 
תמונה ראשית: ויקיפדיה
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל