ג'ון ג'וחא קרי

ג'ון ג'וחא קרי ברגע של אמת נדירה: האמת תצא לאור, ויתברר עד כמה היהודים חיים במדינת אפרטהייד בה היהודים מופלים לרעה ביחס לערבים

האם לא מזכיר לכם אותו ג'ון קרי את ג'וחא המפורסם? לא התאים הרשלה שהיה גיבור יהודי אמיתי ועני, המצליח בסיוע חוש ההומור להתמודד עם עשירים גבירים ופריצים. דווקא ג'וחא מתאים, שלרוב מרמים אותו, מעין שוטה הכפר שהוא גם נוכל וגם תמים שבסופו של דבר נופל בפח שהוא מטמין לאחרים.
 

הנה סיפור שמדגים כיצד המשל והנמשל משתלבים יחד נפלא: מספרים על ג'ון ג'וחא קרי, שישב פעם במשרדו המפואר משועמם, ואז נתפס לזחיחות הדעת. הוא החל לקרוא בקולי קולות: אנשים, בקצה העולם מחלקים פרסי נובל לשלום חינם! בזה אחר זה החלו אנשי הבית הלבן ממהרים לעבר פאתי העולם. צפה בהם ג'ון קרי ואמר לעצמו: אם כל כך הרבה אנשים רצים לשם, אולי באמת מחלקים שם פרסי נובל חינם? ומיד החל לרוץ גם הוא בעקבות האנשים.
 

כשהגיע ג'ון ג'וחא קרי לקצה העולם הוא החליט למכור את הבית היהודי במחיר נמוך עד כדי גיחוך והעמיד לגזלן והרוצח הערבי רק תנאי קטן: באחד הקירות יש מסמר יהודי, שאני מאוד קשור אליו, אמר ג'ון ג'וחא, ואותו אני לא רוצה למכור. הקונה הערבי הסכים, הלא זה רק מסמר קטן עם שפם. כעבור כמה ימים בא ג'ון ג'וחא לבית ותלה את מעילו על המסמר היהודי שבבעלותו. אחר-כך הביא מיטה וישן לידו. המסמר כל כך יקר לי, שאני חייב לשמור עליו מכל משמר ולא יכול להיפרד ממנו בלילה, הסביר. אחר-כך הביא את הבית הלבן לבקר את המסמר, וערך שם מסיבת הוקרה לאחיו התאום נשיא המדינה הקטנה עם שפם. זה ממש נמאס לגזלן הערבי והוא הסכים לקנות את המסמר היהודי במחיר שעלה פי כמה על מחיר הבית כולו. אבל באמצע העסקה הגזלן הקטלן התחרט, עלתה בו חמת רצח יהודים ואז קרא לכנופיית עזה, הבריח את ג'ון ג'וחא קרי אבל וחפוי ראש, ולקול צחוק גדול הכריז על חאפלה. בחאפלה השתכר הגזלן הערבי ויצא המרצע מן השק, ובהיותו שרוי בגילופין תלה עצמו על המסמר היהודי. בבוקר, כשהתפכחו חבריו השודדים ומצאו אותו תלוי על המסמר, אמרו: דמו בראשו. אצבע אלוהים הוא. שֶׁקֶר עָנָה בְאָחִיו. וַעֲשִׂה לוֹ אלוהים, כַּאֲשֶׁר זָמַם לַעֲשׂוֹת לְאָחִיו. וליהודים הבית היהודי. הכל בגלל מסמר קטן.
 

ומה היתה תגובת גו'ן ג'וחא קרי על אירועי הגזלן הערבי? מספרים כי ברק חוסיין אובמה אמר לשרו הקטן, ג'ון ג'וחא קרי, שאם יישאר בבית הלבן ויתנהג יפה הוא יביא לו משהו מהחנות. כשחזר הביתה, הוא שאל אותו: נו, היית ילד קטן וטוב, ג'ון ג'וחא? הו, אמר ג'ון ג'וחא, הייתי יותר טוב מטוב. הייתי כל כך טוב עד שבקושי יכולתי לסבול את עצמי. לאחרונה מישהו שאל את ג'ון ג'וחא: תגיד לי, כשאני קם בבוקר ומסתכל מבעד לחלון, אני רואה המון אנשים הולכים לכל הכיוונים, אחד לפה אחד לשם - מה פירוש המחזה המוזר הזה? אה, זה פשוט מאוד השיב לו ג'ון ג'וחא, אתה מבין, אם כל האנשים היו הולכים לאותו כיוון העולם היה מתהפך. כך הסביר ג'ון ג'וחא את משנתו המדינית ההפוכה. היה לו חשוב ללכת לכיוון ההפוך מהאמת והצדק ומההיגיון והניסיון, כי אם כל האנשים יילכו לאותו כיוון, העולם יתהפך.
 

מה פירוש העולם יתהפך? הסביר ג'ון ג'וחא ברגע של אמת נדירה: האמת תצא לאור, ויתברר עד כמה היהודים חיים במדינת אפרטהייד בה היהודים מופלים לרעה ביחס לערבים: היהודים הולכים לצבא ונהרגים על הבית והערבים לא. היהודים מופגזים בגשם של קסאמים וטילים והערבים לא. היהודים לא יכולים להיכנס לשטחים ערביים בארץ והעולם והערבים נכנסים לכל מקום. היהודים נרצחים בטרור ערבי והערבים לא. היהודים משלמים מיסים והערבים לא. היהודים משלמים על מים והערבים גונבים אותם. היהודים בונים כחוק והערבים גונבים חול וקרקעות ורכבים ומתכות ובונים ללא חוק. היהודים רוצים שלום והערבים מלחמה. היהודים כיבדו את נוכחות הערבים על הר הבית הקדוש להם והערבים מיידים ממנו אבנים ומסלקים ממנו יהודים ויהדות. רק היהודים לא יכולים להתפלל על הר הבית. היהודים לא יכולים לקבוע בתי כנסת במערת המכפלה הקדושה להם, והערבים כן. היהודים נותנים אדמה קדושה להשכין שלום עם ערבים, והערבים הופכים אותה לאדמה חרוכה ובסיסי טרור. היהודים מקבלים את תרומת הערבים להיסטוריה והערבים מכחישים את העם היהודי ואת השואה. היהודים קמים לתחייה מן השואה והערבים מכחישים אותה. היהודים מחנכים לאהבה והערבים מחנכים לשנאה. אכן, הגיע הזמן שהעולם יתהפך.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל