צורך בשליטה

קונפליקטים בין הורים, מעידים פעמים רבות על צורך בשליטה של ההורים או הילדים, או שניהם גם יחד. לעתים נגלה שבמשפחות אלו חל בלבול תפקידים. מה ניתן לעשות?
רחל בשנות העשרים שלה ואמה לאה, הגיעו למבוי סתום ביחסיהן. הגיעו הדברים לידי כך, שלאה אמרה לבתה "עזבי את הבית, נמאס לי ממך". הבת הפגועה והמיוסרת כ"כ הטיחה באמה דברים פוגעים וקשים, תמונה שחוזרת על עצמה שוב ושוב מדי יום ביומו ואין מוצא.
כיצד הגיעו הדברים לידי כך?
פרשת "במדבר" מספרת לנו על המִפקד שמצווה הקב"ה על משה לערוך באחד באייר, ובמסגרתו אנו רואים את חלוקת התפקידים בין השבטים והמשפחות "ואתה הפקד את הלוים על משכן העדת...". הקב"ה מלמד אותנו שלכל אחד יש תפקיד ומקום משלו. אי-שמירה קפדנית על תפקידי הפרט, פוגעת בתפקוד החברה כולה. כך במשפחה, בזוגיות ובכל מקום. זהו בלבול תחומים היוצר הפקרות.
התורה ניתנה במדבר, שהוא הפקר, לומר לנו שמי שאינו הולך בדרכי השם, מפקיר עצמו מחיי נצח, כיוון שהוא נשאר במאסר הרגליו. העוה"ז מלא צרות וייסורים, ואין רגע בלא פגע. כשעמ"י לא שומר מצוות, מסתלקת ממנו כביכול השמירה של השי"ת, והוא בחינת מופקר והכל יכולים לשלוט בו, ככתוב בירמיה ל"ד: "הנני קורא לכם דרור מאִתי שאיני אדון לכם ותהיו הפקר אל החרב..".
במשפחת רחל ולאה התבלבלו התפקידים. רחל קוראת תגר על תִפקודה של אמה, והיא מוּנעת מאמונה שורשית בתוכה שאומרת: "ככה הורים לא מתנהגים". היא משווה בין הבית בו היא גדֵלה לבין בתים אחרים בהם היא רואה חום, אהבה ושיתוף פעולה. בביתה-שלה היא חשה שההורים עושים טובה שהם מגדלים את הילדים והמרירות בתוכה עולה ופורחת כלענה. היא מלאת כעס וזעם על הוריה וחשה שהם נותנים מכורח ולא מרצון אמיתי וטהור. היא לא מרגישה אהובה ושייכת וכל זעמה מושלך על הוריה. באופן לא מפתיע, היא מסוכסכת גם עם חלק מאחיה ואחיותיה כיוון שהם "משתפים פעולה" עם ההורים.
מפגישות שנערכו עם רחל והוריה, עולה תמונה של תסכול קשה של הצדדים. ההורים מצפים שהבת תכבד ותעריך את כל מה שהיא מקבלת, ובצדק מבחינתם. על פי ההלכה גרידא (החוק היבש), על הבת לכבד את הוריה ואת מה שהם נותנים לה בלי תנאים. מאידך, הבת מרגישה (וזה סובייקטיבי) שמשהו בנתינה שלהם אינו שלם ואינו נקי. למדתי מניסיוני שתחושות כאלה אינן בעלמא, ויש בהן גרעין של אמת, ולכן גם היא צודקת. במצב הנוכחי, כל צד מתחפר בצדק שלו ולכן המשפחה במבוי סתום.
מה הפתרון?
מוסבר בחסידות, שרק כשאדם עובר ספיקות ובלבולים וקשיים, וזועק אל השם מתוך חוסר אונים, בכך שאינו מוצא כל פתרון, מפסיק להחזיק בשליטה, הוא זוכה לישועה והתגלות.
אם כך, כיצד משחררים שליטה? מהו המקור לצורך של כולנו להיות בשליטה?
על כך במאמר הבא...
 
תמונה ראשית: comedynose
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל