צורך בשליטה, חלק ב'

מאבקי כוח במשפחה פוגעים בכולנו, כיצד נוכל להימנע מהם ולחוות בטחון ואושר בביתנו-שלנו?

כולנו רוצים שיכבדו אותנו, האם אנחנו מכבדים אחרים?במאמרנו הקודם הצגנו מציאות של קונפליקט קשה בין אם ובתה, פרשׂנו את טענות הצדדים ואמרנו שיש צדק בטענות שני הצדדים. כל אחד אוחז בצדק שלו, דבר היוצר איום ומתפרש ע"י הצד השני כהכרזת מלחמה. כשאדם אומר "אני צודק ואני רוצה שתכיר בזה שאני צודק", הצד השני מרגיש שעליו להיכנע. בעיני אנשים רבים זה משפיל והם חוששים מכך. לשלוט באחר ולהכניע אותו, זה חוסר כבוד מוחלט למקומו, אישיותו וצרכיו של הזולת. כך מתנהגות האם ובתה זו כלפי זו – במאבק כוח!
ילדים צריכים לכבד את הוריהם, והורים צריכים לכבד את ילדיהם, גם הקטנים ביותר. במלים אחרות, כולנו צריכים לכבד את כולנו! אחרת יש כאוס, תוהו ובוהו ובלבול תפקידים, וכולנו נפגעים. כשאדם מרגיש שלא מכבדים אותו, הוא נעמד על הרגליים האחוריות לקבל כבוד, כי לקבל כבוד זה להרגיש שיש לי מקום וכולנו זקוקים לכך.
מי לא צריך כבוד? אדם בעל בטחון עצמי ומתוך כך הוא יכול להגיע לענווה. גאווה ופגיעות נובעים מחולשה, מחוסר בטחון, מחשש של האדם שיראו אותו כחסר עמוד שידרה וחסר ערך עקב כך.
ילד הגדל במשפחה בה הוא מרגיש שההורים מתנהגים ברודנות ובשליטה כלפי הילדים, מתקומם ולוקח את השליטה לידיו, דבר שיוצר מתח באוויר וכולם "הולכים על ביצים" כדי לא לעצבן אחד את השני.
העבודה הנעשית במשפחה זו ובכלל במערכות יחסים של סבל וייסורים, כעס וזעם, האשמות וטענות כמו לדוגמא בין בני זוג, היא להחזיר כל אחד למקומו ולתפקידו, תוך כבוד לזולת. במציאות כזו, כל אחד דואג לעצמו, לצרכיו ורגשותיו, ואינו מצפה למאומה מאחרים. כשהוא נותן, הוא עושה זאת מתוך בחירה, רק כשהוא יכול, ועושה זאת מתוך שמחה ואהבה אמיתיים. הוא אינו מאשים אחרים בדבר, אינו חש קורבן של החיים, אלא שמח בחלקו, מודה על כל מה שיש לו, כיוון שהכל ניתן לו כדי למלא את תפקידו.
לכבד את הזולת, פירושו להכיר ברגשותיו ולא לזלזל או לבטל אותם. רק כשאדם חש שמכירים ברגשותיו, הוא יכול לחוש שמכבדים אותו, ואז יש לו מקום.

קבלת התורה במעמד הר סיני התרחשה כאשר עמ"י היה במציאות של "ויחן ישראל נגד ההר". ישראל היו במציאות של "אחד", אחדות כלפי הבורא, אחרת לא היינו יכולים לקבל את התורה.
יהי רצון שהשלום והאמת ישרו בתוכנו "והאמת והשלום אהבו".
 
תמונה ראשית: comedynose
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי

עוד בנושא:

צורך בשליטה

+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל